З надією, але поки без грошей: 4 млрд державної підтримки на 2018 рік для тваринництва

Дата публікації: 04-01-2018 - 18:01

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», схваленим Верховною Радою України 7 грудня 2017 року, передбачено видатки за бюджетною програмою за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» у рекордній за роки незалежності сумі 4,0 млрд гривень.

Для порівняння, у 2017 році фінансування за бюджетною програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» становило лише 170 млн грн.

Асоціація тваринників України як галузева аграрна асоціація, яка об’єднує підприємства, що займаються вирощенням свійської худоби та переробкою м’ясної продукції, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, виробників кормів для тварин та інші підприємства, тісно пов’язані з аграрним сектором, активно протягом року боролася за державне фінансування тваринництва, домагалася його збільшення й збереження на усіх етапах прийняття державного рішення.

Адже спочатку представлений 3 жовтня на засіданні Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачав збільшення фінансування тваринницької галузі в 13,5 разів - до 2,3 млрд грн, за що потрібно подякувати Мінагрополітики та Уряду. Додаткове фінансування тваринницької галузі планувалося спрямувати на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм, закупівлі племінного поголів’я.

Але навіть це рішення далося нелегко, оскільки деякі експерти та організації заявляли протилежну позицію у відсутності потреби тваринників у держпідтримці і неможливість її освоєння.  Аргументація опонентів була не багата - тваринники не зможуть освоїти ці кошти, і все. 

У відповідь на це й з метою визначення справжнього стану в галузі Асоціація тваринників України провела  опитування 54 підприємств - виробників продукції тваринництва по всій Україні про суми коштів, що необхідні їм для реконструкції та розширення підприємств. Результати опитування показали, що лише зазначені 54 підприємства потребують державного фінансування на загальну суму понад 2 048 250 000 грн. Вказана інформація в розрізі кожного підприємства була надана уряду. При цьому зрозуміло, що реальний запит галузі тваринники України набагато більший.

Тому у жовтні 2017 року Асоціація звернулася з офіційним зверненням до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо вжиття заходів з боку Уряду в частині збереження в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» запланованого збільшення фінансування за бюджетною програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» (код 2801540) в розмірі 2,3 млрд грн.

Ускладнювало ситуацію й те, що навіть у профільному аграрному комітеті ВРУ не було єдиної позиції щодо збільшення фінансування тваринницької галузі, тривали дискусії про те, аби змінити цільове спрямування 2.3 млрд грн на тваринництво, переадресувавши 2 млрд коштів на бюджетні дотації. Традиційно серйозно лобіювали свої інтереси  фермери.

Нагадаємо, у 2017 році уряд розпочав пряму підтримку агросектору під назвою «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі».  Хоча порядок отримання бюджетної дотації для розвитку с/г товаровиробників та стимулювання виробництва с/г продукції, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 83 від 8 лютого 2017 року, був настільки недосконалий, що підприємства тривалий час не могли отримати допомогу (через брак процедури), а компанії, які вели змішану діяльність (дотаційну та недотаційну, наприклад, вирощування зернових на корми) не отримували цю дотацію та  зазнали суттєвих економічних збитків.

З метою збереження фінансування тваринництва та його збільшення Асоціація тваринників неодноразово не лише зверталася з офіційними зверненнями, але й зустрічалася та спілкувалася з поважними представниками влади Уряду, Мінагрополітики, Мінекономрозвитку, народними депутатами України. Не просто було пояснювати, що відсутність звернень за державною підтримкою в тваринництві обумовлена не браком потреби в ній чи тим, що тваринники не будують ферми чи не закупляють поголів’я, а - саме забюрократизованістю процесу отримання.

Дійсно, сьогодні умови отримання держпідтримки досить складн,. Тому ще в процесі збору документації у підприємств відпадає бажання її отримувати.  Так, постанова Кабміну Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. № 884 визначає детальний Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва. Процедура самого конкурсу та визнання підприємства таким, що має підстави претендувати на держпідтимку, не менш складна. Тобто держава робить все для того, аби підприємець добровільно відмовився від коштів, які насправді йому конче необхідні.

Також часто не створюються відповідні умови для отримання передбаченої держбюджетом на відповідний рік фінансової підтримки: не вчасно затверджуються паспорти бюджетних програм, положення про комісії, із затримкою утворюються комісії на місцях з прийняття заявок на відшкодування, не вчасно схвалюються усі підзаконні нормативно-правові акти, необхідні для функціонування процедури виділення підтримки. Наприклад, за інформацією Мінагрополітики, наданою листом ще від 29 вересня 2017 р. №37-21-15/22272 на запит від 20.09.2017 №94/09, станом на кінець вересня 2017 року за І півріччя 2017 року видатки за бюджетною програмою код 2801540 «Державна підтримка в галузі тваринництва» не здійснювалися(!) «в зв’язку з необхідністю внесення змін до нормативно-правових актів та затвердження необхідних заходів до зазначених бюджетних програм».

Тому Асоціація тваринників неодноразово зверталася до влади з проханням повернутися обличчям до тваринників і спростити процедуру отримання цієї державної підтримки, щоб якомога більше підприємств могли нею скористатися. Необхідно спрощувати умови участі в конкурсі та процедуру отримання держпідтримки на відшкодування вартості будівництва і реконструкції ферм та тваринницьких комплексів, запобігти їх невикористанню.  Підтримка  господарств має бути на етапі будівництва чи реконструкції ферм і тваринницьких комплексів, а не по їх завершенню (як зараз). Повинні вчасно утворюватися комісії, куди підприємці звертатимуться за держпідтримкою, які працюватимуть ефективно й оперативно. Крім того, конкурси мають бути прозорими. Інакше від нашого тваринництва дійсно можуть залишитися «ніжки та ріжки».

15 листопада 2017 року голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар взяла участь у нараді під головуванням Першого віце-прем‘єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Івановича Кубіва за участі народних депутатів України, представників Міністерства фінансів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, інших органів влади та галузевих асоціацій щодо питань відродження українського села, розвитку тваринництва, молочного та м’ясного скотарства, сільськогосподарських кооперативів та особистих селянських господарств. 

Особисто заступникам міністра аграрної політики та продовольства України Олені Ковальовій та Віктору Шереметі, Першому віце-прем‘єр-міністру України – Міністру економічного розвитку і торгівлі Степану Кубіву Голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар, презентувала власну напрацьовану Програму підтримки об’єднаних територіальних громад та відновлення українського скотарства, яка отримала позитивні відгуки в науковців та виробників, й на реалізацію якої може бути частково використана державна підтримка за статтею тваринництва.

Наприкінці грудня 2017 року Міністерство фінансів України повідомило листом №06120-02/34733 Асоціацію тваринників про збереження запланованого збільшення фінансування тваринництва та схвалення в Законі України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 року видатків за бюджетною програмою за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» у сумі 4,0 млрд гривень, тому наразі ж тваринники налаштовані оптимістично та чекають на довгоочікувану підтримку фінансування. Виробники вже запланували в 2018 році будівництво та (чи) реконструкцію ферм і тваринницьких комплексів і закупівлю поголів’я, проте напрями та механізм надання цих коштів поки не доведені до відома господарювання українських аграріїв.

До Асоціації тваринників системно надходять запити (листи, дзвінки) від суб’єктів господарювання в аграрній сфері щодо можливості використання в 2018 році державної допомоги за бюджетною програмою за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» у сумі 4,0 млрд гривень. У зв’язку з цим 3 січня 2018 року Асоціація тваринників вже звернулася із запитом до Мінагрополітики щодо надання інформації про напрями діяльності у тваринництві, за якими заплановано відшкодування в рамках бюджетної програми за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» у сумі 4,0 млрд гривень; час, з якого суб’єкти господарювання можуть почати звертатися за підтримкою, механізм використання коштів, критерії, яким повинні відповідати заявники. Найближчим часом чекаємо відповіді від Мінагрополітики, про що обов’язково повідомимо тваринників. 

 

 

Ukrainian

Читати ще