Вільний ринок землі від «А» до «Я» - енциклопедія реформи

Дата публікації: 21-10-2019 - 11:55

Agropolit зібрав максимум цінної та актуальної інформації, яка стосується земельної реформи, яку ми пропонуємо до вашої уваги.

Це відомості про ціни на землю та законодавство, яке стосується скасування мораторію, експертні оцінки ситуації навколо ринку землі та відомості в цифрах. А ще – досвід країн світу, які раніше відкрили ринок землі.

1) Земельна реформа в Україні – 28-ми річна історія

Що дозволяє та забороняє земельний мораторій, скільки земель підпадають під його дію, та інші факти про заборону на продаж паїв.  Про це – у публікації «Земельний мораторій ― плюси і мінуси за 25 років».

Національна академія аграрних наук України провела опитування щодо готовності населення до земельної реформи. Як виявилось, лише 10% українців готові продавати земельні паї, а купувати – майже половина. Про готовність громадян до відносин на відкритому ринку читайте у публікації «Портрет земельного власника й очікувані ціни на землю».

2) Земельне законодавство 

 У Верховній Раді зареєстровано 9 законопроектів про запуск ринку землі. Один із них урядовий, два – від аграрного комітету і три альтернативних до одного з них, решта – від окремих депутатів. AgroPolit.com проаналізував тексти всіх законопроектів про ринок землі та пропонує ключові положення. Про це у публікації «Аналіз 9 законопроектів про запуск ринку землі».

Можливість передачі земель сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність ОТГ – це нова можливість, але, водночас, і додатковий клопіт для громад. Головна складність, яка виникає у процесі обігу цих земель – вирішити, хто та у яких розмірах зможе їх отримати задарма у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації, передбаченої статтею 121 Земельного Кодексу України. Про це пояснює у блозі «Передача с/г землі громад: спочатку землю місцевим, потім – заїжджим. Чи це законно?» юрист Олександр Гнітецький. Він попереджає про можливі юридичні колізії та наводить приклади судових прецедентів, які дозволяють знайти рішення питання.   

3) Ціна землі

Дані про середню вартість оренди сільськогосподарської землі у 2018 році в Україні загалом та у кожній із областей узагальнила Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). У матеріалі «Оренда сільськогосподарських земель (державних і приватних) за 2018-й – аналіз по областях» – відомості про вартість оренди 1 га як приватних, так і державних земель у кожному регіоні.

4) Операції з землею

За однакових умов, державні підприємства могли би бути на порядок ефективнішими за приватні холдинги. Однак, більшість із них збиткові, а половина цієї землі або не використовується належним чином, або розташована невідомо де, ніби її взагалі не існує в природі. Тому замість того, щоб приносити значні прибутки, держава щорічно втрачає десятки мільйонів доларів. AgroPolit.com дізнався, скільки конкретно землі є в державних підприємств та скільки вони заробляють у порівнянні з приватними компаніями. У статті «Державний агрохолдинг «Україна» – чому с/г землі у підпорядкуванні Мінагро використовуються неефективно?» детально. 

5) Децентралізація

У процесі Децентралізації уряд мав передати громадам 1,5 млн га державних земель. Дісталось ОТГ набагато менше. Поки що. Про це блог Івана Фурсенка «Уряд передав об’єднаним громадам лише половину з 1,5 млн га державних земель»

Добірка найважливіших подій у процесі реалізації реформи децентралізації за п’ятирічку. У спецпроекті  «ТОП-10 подій або «Децентралізація по-українськи».

6) Думки експертів про ринок землі

Андрій Мартин, завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктор економічних наук, член правління Спілки землевпорядників України, заступником голови ради асоціації «Земельна спілка України» у інтерв’ю «Фокуси» Держгеокадастру — що не так у «навколоземельному» відомстві?» пояснює, що не так у Держгеокадастр і чому його необхідно реформувати.

Політики та незалежні експерти розходяться в позиціях, наскільки актуальним є відкриття ринку землі. З їхніми аргументами можна ознайомитися детальніше у публікації «Без права на ринок: прихильники і противники зняття земельного мораторію». Позиції були зібрані наприкінці 2018 року.

7) Досвід країн світу

Існує десятки підходів до реалізації проектів запуску ринку землі в залежності від економічної ситуації та цілей держави. Читайте у спецпроекті про ТОП-10 моделей земельного ринку, деякі з яких можуть бути корисними і в реаліях України.  

Після відкриття ринку землі продовж перших 6-10 років активно ростають ціни на гектари угідь. Як змінювалась вартість с/г землі після відміни мораторію у сусідніх країнах. Про це у аналітиці «Як зростали ціни на землю у сусідніх країнах після відкриття ринку землі».

8) Земельна статистика

Про кількість с/г підприємств, які працюють в Україні та інші цифри. Про це читайте тут: «Фермерські господарства обробляють майже 5 млн га землі».

Структура всіх земель України, в урядовому документі «Стратегія удосконалення управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». По суті, це аналіз нинішнього стану державних земель і набір пропозицій для зміни ситуації. Деталі у матеріалі «Стратегія уряду управління державними землями: ключові тези».

 

Вивчайте рейтинг достатку у «ТОП-100 латифундистів України». Хто обробляє найбільше землі. Найповніша аграрна «вікіпедія» України. Дані постійно поновлюються.

Про практично усі землі фермерів у розрізі регіонів. Вивчити дані можна у матеріалі «Структура сільськогосподарських земель, які перебувають у власності та користуванні фермерів- 2018 РІК».

А також детально, як виглядає «Структура фермерських сільськогосподарських земель». Тут можна дізнатися, яку частку земель орендують та скільки придбано за угодами емфітевзису.

9) Експертне обговорення «Земельне віче»

«Земельне віче» – це майданчик для діалогу між урядовцями, депутатами та експертами на тему реалізації земельної реформи. Ініціатор його проведення – активіст земельної реформи Олексій Мушак разом із AgroPolit.comLatifundist.com та Kurkul.com На першому обговоренні розглянули ряд важливих питань: кредити для купівлі землі під 3% річних для фермерів, відкриття ринку для іноземців та громадян Росії, доцільність земельної реформи, ціну на землю, інвестиції у вільний ринок й долю Держгеокадастру. Про це та інше читайте у матеріалі: «9 відтінків земельного законопроекту: можливості та ризики»

Уряду та парламенту учасники другого земельного віче запропонували пропозиції, які необхідно внести до пакету земельних законопроектів. Серед них – створювати довгострокове планування та забезпечувати держпідтримку, не впускати іноземців на український ринок у перші рок після відміни мораторію та відкривати ринок у сприятливий для сільгоспвиробників час.Про це дізнавайтесь з публікації «Учасники земельного віче назвали 5 пропозицій до пакета земельних законів».

Ukrainian

Читати ще