В Україні запрацює дві програми відгодівлі молодняку ВРХ: державна та за рахунок донорської підтримки

Дата публікації: 16-03-2018 - 18:17

Асоціація тваринників України разом із іншими аграрними організаціями обговорила Бізнес-модель з відгодівлі молодняку ВРХ, закупленого із особистих селянських господарств, яку підготували експерти Проекту "Агросільрозвиток" USAID.

Сьогодні, 16 березня, Асоціація тваринників України разом із іншими аграрними організаціями обговорила Бізнес-модель з відгодівлі молодняку ВРХ, закупленого із особистих селянських господарств, яку підготували експерти Проекту "Агросільрозвиток" USAID.

Практичне втілення цієї моделі дозволить зберегти та використати потенціал молодняку ВРХ, що народжується в особистих домогосподарствах, сімейних фермах та дрібних фермерських господарствах. Адже на сьогодні близько 70% корів в Україні утримуються саме в особистих домогосподарствах.

Суть моделі полягає у концентрації молодняку ВРХ на централізованих майданчиках із відгодівлі, які можуть бути створені на базі сільськогосподарських кооперативів та  підприємств.

Після завершення аналізу всіх відгуків та пропозицій буде сформована її остаточна версія, і проект "Агросільрозвиток" USAID оголосить конкурс.  

Сьогодні ж фахівцям Проекту "Агросільрозвиток" USAID представлено проект бізнес-модель з відгодівлі молодняку ВРХ, закупленого із особистих селянських господарств, реалізація якої буде втілена за рахунок донорської підтримки.  Її авторство належить експертам  Проекту «Агросільрозвиток»:  Євгену Шатохіну (експерту із розвитку вирощування ВРХ та переробки продуктів із яловичини) та Сергію Сліпченку (фінансовому спеціалісту у галузі сільського господарства).

Інша, державна програма з відгодівлі молодняку ВРХ в особистих селянських господарствах, буде втілена в цьому році за рахунок державного фінансування, відповідно до прийнятої постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 107 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва».

На реалізацію урядової програми у 2018 році передбачено «Дотацію за молодняк» в державному бюджеті, що надаватиметься на безповоротній основі фізичним особам за утримання ідентифікованого та зареєстрованого в установленому порядку молодняка великої рогатої худоби, який народився у господарствах фізичних осіб у поточному році, до тринадцятимісячного віку. Максимальна сума коштів, яку зможе отримати ОСГ - 2500 грн на голову молодняку.

В 2017 році  Асоціацією тваринників вже було розроблено й представлено керівництву Мін АПК Програму з розвитку скотарства, яка так само була спрямована на відгодівлю бичків. Також ця Програма була адресована Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману та Першому віце-прем'єр-міністру України - Міністру економічного розвитку і торгівлі України Степану Кубів.

Приємно, що загальна ідея Програми розвитку скотарства АТУ була почута владою, однак до її втілення на рівні підготовки Порядку використання коштів, на жаль, не було долучено Асоціацію тваринників, що, майже напевне, призведе до практичних труднощів при реалізації Урядової програми.

На жаль, механізм державної дотації на сьогодні викладений непродумано та з недоліками. Один із них – це те, що дотація даватиметься лише за молодняк, який народився у 2018 році. Крім того, проблемою стане концентрування вирощення молодняку в руках ОСГ, що означитиме отримання неоднорідного поголів’я, в якому мало зацікавлені потенційні міжнародні партнери. Для держави та її економіки відсутність стандартизованих товарних партій ВРХ буде означати низький економічний ефект від держаних дотацій. На відміну від ситуації, якщо відгодівля молодняку була б сконцентрована на централізованих майданчиках.

Ідея необхідності підготовки зазначеної моделі виникла за результатами Круглого столу «Розвиток виробництва та експорту м’яса в Україні», організованого за ініціативи Асоціації тваринників України, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Офісу підтримки реформ, за підтримки проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» ще в липні 2017 року.

Під час цього заходу виробники підняли важливу проблему забою бичків в ранньому віці в домогосподарствах населення, а, як наслідок, зниження поголів’я ВРХ, втрати Україною потенційного експортного товару та валютної виручки, потрапляння в точки реалізації м’яса яловичини від молодих телят, яке шкідливе для споживання населенням.

Останніми роками продукція ВРХ живою вагою також користується значним попитом на світових ринках (Єгипет, Ліван, Йорданія, Казахстан, Узбекистан), особливо арабських. Вже досяжним для України стане відкриття ринку Туреччини, над чим активно працює Асоціація тваринників. Однак більшість домогосподарств немотивовані відгодовувати телят через втрату молока на їх випоювання та субсидій за оплату ЖКП.

Ukrainian

Читати ще