В Україні за 20 років втрати гумусу становлять понад 450 млрд грн

Дата публікації: 02-09-2020 - 17:01

За даними Інституту охорони ґрунтів України 20-річні втрати гумусу в грошовому еквівалентні становлять понад 450 млрд грн.

Наразі в Україні потужно розширюється деградація земель внаслідок їх високоінтенсивного використання, а це — засолені, солонуваті, кам’янисті, ерозійні процеси внаслідок найбільшої у світі розорюваності, вирубки лісів, знищення посадок,безконтрольного використання водних ресурсів. Про це повідомив Михайло Апостол на своїй  Facebook сторінці, пише agronews.ua.

“Це вже навіть не злочин перед майбутнім поколінням. Це — геноцид. Відновити нульовий рівень деградації земель нам уже не вдасться. Адже сантиметр родючого ґрунту (гумусу) в природних умовах відтворюється 300−400 років”, – наголосив Апостол.

Також він додав, що основне завдання, яке повинно сьогодні стояти перед владою і суспільством — не допустити погіршення стану родючості землі, головного фактору, який визначає цінність земель є його родючість.

“А ми робимо все, щоб наші чорноземи деградували, підкислювалися, засолювалися, проходили ерозійні процеси; зменшувалась кількість гумусу та корисних мікроорганізмів, які його формують; відбувалися пилові бурі; відчувався постійний дефіцит вологи”, – підкреслив він.

Михайло Апостол зазначив, що все це приводить до опустелення та, на жаль, наближення аграрної, продовольчої, економічної кризи. З таким варварським ставленням до своєї землі, водних ресурсів, екології – Олешківська пустеля огорне південь, а потім і більшу частину країни.

” Так, з вересня по травень, на жаль, даних по вересень не маю, в Україні випало 70% опадів від норми: 153 мм при нормі 211 мм. Міліметр — це літр води на квадратний метр. Територія України — 60,4 млн га. Недостача — 58 мм, або 35 трильйонів літрів води, що більше за 10 київських водосховищ”, – прокоментував він.

Проблему знищення гумусого шару підняла також голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар у своєму блозіhttps://blogs.korrespondent.net/blog/politics/4269476/

"Через відсутність комплексної державної політики щодо збереження екосистеми, спостерігається значне виснаження земельних ресурсів, - пише Ірина Паламар. - Сьогодні розорано 71% всього агроландшафту. Це - надмірне навантаження на землю. Агрохолдинги не визначають якісних показників орендованій ними землі, не контролюють її стан, не використовують правильні технології її обробки. Це веде до дегуміфікації (знищення родючого шару грунту).
Так, запаси гумусу за останнє десятиліття зменшилися на 20%. А майже 40% загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель.
Для відновлення втрат гумусу на 0,01% посівної площі сільськогосподарських підприємств необхідно 14,2 млрд грн. До виснаження грунтів веде і недотримання аграрних технологій. На одних і тих же полях щорічно вирощуються тільки найбільш прибуткові культури: соняшник (займає майже 40% посівної площі), ріпак, зернові, які катастрофічно виснажують залишки грунтового покриву України.
Згідно з прогнозами, вже через 20-30 років будуть досягнуті критичні значення рівня родючості, (а в окремих регіонах - навіть раніше)".

Ukrainian

Читати ще