В Україні формується висока закупівельна ціна молока за рахунок низької пропозиції на ринку, активного експорту вершкового масла і сирного продукту

Дата публікації: 04-10-2017 - 14:01

У вересні найбільш обговорюваною темою в молочних колах України було зростання цін на молоко. В цілому за останні три місяці відносно якісна молочна сировина зросла в ціні на 18%. Але, на жаль, це зростання не було зумовлене зростанням купівельної спроможності вітчизняного споживача.

Про це повідомляє dairynews.com.ua.

Продажі більшості молокопродуктів зараз нижче торішнього рівня, не кажучи вже про докризовий період. Тому переробники не можуть збільшити ціни на готові молочні продукти пропорційно подорожчанню сировини. Виходить, що висока вартість молока в Україні формується лише за рахунок низької його пропозиції і активності експорту двох товарних позицій - вершкового масла і сирного продукту.

Есперт відзначає: "Очевидно, що ситуація, яка виникнула вигідна переважно для сільгоспвиробників. Цілий ряд ефективних підприємств зараз має рентабельність на молоці до 50%. Загалом, їм гріх скаржитися, навіть якщо не вдається отримати дотації від держави".

Днями уряд оприлюднив проект бюджету на 2018 рік. У ньому запланована безпрецедентно велика сума для підтримки аграріїв, близько 7,3 млрд. грн. З цієї суми передбачається виділити 1 млрд. грн для підтримки фермерів і кооперації дрібних виробників; 1 млрд. грн - для часткової компенсації придбання вітчизняної сільгосптехніки і устаткування; 2 млрд. грн - в якості дотації (тваринникам, садівникам і ін.); 2,3 млрд. грн - на розвиток тваринницької галузі (будівництво та реконструкція ферм, здешевлення відсоткових ставок за кредитами).

Загалом, найбільшу суму обіцяють виплатити виробникам тваринницької продукції. Тільки чомусь більшість з них таким рішенням незадоволені. Тепер пряма дотація (компенсація за скасування пільг по ПДВ) буде меншою, а щоб отримати гроші, потрібно щось будувати.

Необхідно додатково стимулювати тих, хто хоче розвивати напрямок, а не просто збільшувати прибуток за рахунок держави. Правда, сільгоспвиробники, маючи гіркий досвід минулих років, просто не вірять, що компенсація за будівництво буде виплачена. Тут чиновники повинні запропонувати якийсь новий, більш прозорий механізм розподілу грошей.

Роздаючи «пряники» операторам молочного ринку, в уряді також мають намір користуватися і «батогом», хоча це більше стосується переробників. Зокрема, є плани зняття мораторію на перевірку виробників молокопродуктів Держпродслужбою. І це правильне рішення.

Зараз на ринку досить багато фальсифікату, який не дозволяє ефективно працювати добропорядним виробникам молочних продуктів. Варто було б також дозволити перевірки і фіскальним службам, бо тема продажу сірої, ніде не облікованої продукції - відповідно, без сплати податків - в Україні стала дуже актуальною.

Ukrainian

Читати ще