В кінці року аграрії можуть залишитися без дотацій

Дата публікації: 05-09-2017 - 15:59

Окремі групи виробників отримали необґрунтовані переваги на отримання державної допомоги, через некоректне нарахування бюджетної дотації в режимі «квазіакумуляції» ПДВ.

Так заявив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш.

Механізм «квазіакумуляції» ПДВ – форма державної підтримки, запроваджена у 2017 році. Отримати дотацію можуть аграрні підприємства, які займаються тваринництвом, вирощуванням овочів, винограду, фруктів, ягід, цукрового буряку. В держбюджеті передбачено 4,4 млрд грн. Їх планується розподілити між 2,2 тис. суб’єктами підтримки, що включені до відповідного реєстру.  

Специфіка механізму «квазіакумуляції» полягає у повній сплаті суми ПДВ, згенерованого дотаційними видами діяльності, до бюджету із наступним поверненням її частини у вигляді бюджетної дотації у автоматичному режимі за спеціальним порядком. При цьому при визначенні суми бюджетної дотації, розраховується так званий «коефіцієнт пропорційності». Він визначається як відношення загальної суми сплаченого сільгосппідприємствами спецПДВ, генерованого дотаційними видами сільгоспдіяльності (окремо по птахівничих підприємствах, окремо — по інших сільгосппідприємствах) — до суми виділених на відповідний період бюджетних асигнувань із врахуванням залишків асигнувань попереднього періоду.

«Враховуючи те, що у серпні виплачувалась дотація – фактично, поверталася частина сплаченого ПДВ, згенерованого дотаційними видами діяльності, — за червень, то і база для співставлення відповідних сум повинна була братись станом на початок червня. Сукупно обсяг відшкодованого ПДВ мав би скласти 1046,9 млн грн, тобто 26,2% передбаченої на рік суми у 4 млрд грн», — зауважив Тулуш.

Тільки за п’ять виплат, за лютий-червень, уже виплачено майже половину річного фонду (1914,7 млн грн або 47,9%). Ще має бути шість виплат за липень грудень. За плановим помісячним річним розподілом, на ці виплати мало би піти три чверті передбаченого бюджету. Але з таким підходом до розподілу коштів, листопад та грудень можуть взагалі залишитися без фінансування.

Ukrainian

Читати ще