В Іспанії створили першу вакцину від АЧС для диких кабанів

Дата публікації: 03-05-2019 - 10:52

Вчені з Іспанії повідомили про створення першої в світі вакцини від вірусу АЧС для кабанів, повідомляє AgroPortal.

Препарат, розроблений з використанням ослабленого живого вірусу, взятого у тварин з Латвії, забезпечив ефективний захист 92% щеплених в порядку експерименту кабанів, повідомляє екологічна організація «Зелений фронт».

Як наголошується, результати досліджень дуже багатообіцяючі, однак вакцина вимагає подальших змін, які забезпечать повну безпеку її застосування.

«Створена вакцина повинна захищати тварин від високопатогенного генотипу II вірусу АЧС, який в Європі спостерігається з 2007, а в Азії - з 2018 року. Незважаючи на адміністративні методи боротьби з хворобою, вірус поширився на територію понад 55 країн на трьох континентах. Епідеміологія АЧС в кожній з країн з-за специфічних природних і економічних умов виглядає дещо по-різному, однак у багатьох з них величезну роль відігріють кабани. Якби вдалося ефективно прищепити більшу частину популяції кабанів, ця проблема була б мінімізована. Це б заблокувало подальше поширення АЧС через кабанів на території, досі від неї вільної, і дозволило б узяти під контроль ситуацію там, де вірус вже дав про себе знати », - вважають екологи.

Уточнюється, що одним із найбільш багатообіцяючих кандидатів на ефективну вакцину є ослаблений вірус АЧС, який природним чином з'являється у деяких сильних особин після захворювання.

«У конкретному експерименті ослаблений вірус, взятий у застреленого кабана в Литві, після передачі здоровим домашнім свиням забезпечив тваринам повний імунітет до генотипу II АЧС. Саме цей штам вірусу з Латвії звернув на себе увагу вчених з Іспанії. Вони вирішили перевірити, чи можна з його допомогою створити оральну вакцину і викликати з її допомогою ефективний імунітет у кабанів », - повідомили в організації.

Живий, ослаблений вірус вирощували 7 днів в клітинах свинячої крові, а потім ізолювали і підготували з нього препарат для перорального введення. Його давали групі тварин, а потім їх змішували з групою тварин, заражених повністю вірулентним вірусом, а також зі здоровими кабанами, що не одержали вакцини. Таким чином дослідники хотіли перевірити, чи захищає імунізація кабанів від інфекції. За тварин спостерігали протягом 30 днів.

«Після закінчення цієї частини, кабанів досліджували і виявили, що велика частина тварин, яка отримала вакцину, в крові має значну кількість антитіл до вірусу. У деяких з них лише спостерігалося невелике підвищення температури тіла. Посмертний розтин, проведений у деяких кабанів після цієї частини експерименту, не показав патологічних змін, характерних для АЧС, у щеплених тварин. Вірус також не був виявлений в тканинах кабанів. У нещеплених тварин з контрольної групи розвинулася повна, смертельна інфекція », - пояснюють експерти.

В наступній частині дослідження деякі з кабанів через 54 дні після вакцинації знову зустрічалися з тваринами, зараженими повноцінним вірусом АЧС. У щеплених тварин після контакту з інфікованими розвинулися симптоми хвороби, однак через 7 і 9 днів після зараження вони виробили антитіла і пережили інфекцію. На противагу їм, у нещеплених тварин африканська чума свиней закінчилася смертельним результатом.

«Застосована в дослідженні перша оральна вакцина від АЧС забезпечила ефективний імунітет у 92% особин, стимулюючи їх організми виробляти антитіла, запобігаючи розвитку інфекції, клінічних симптомів, патологічних змін і присутність патогена в тканинах», - підсумували фахівці.

Для довідки: розробка вакцини від АЧС в ході попередньої епідемії вірусу в Європі була припинена головним чином через величезну генетичну різноманітність патогена, численних технічних проблем і серйозного недоліку знань на тему механізму інфікування і вироблення імунітету до вірусу.

Теґи
Ukrainian

Читати ще