Суму бюджетної підтримки для агросектору можуть збільшити до 12,4 млрд грн – заява

Дата публікації: 01-10-2018 - 14:50

Уряд може збільшити суму держпідтримки агросектору в 2019 році до 12,4 млрд грн, перенісши невиплачені цього року бюджетні кошти у спецільний фонд. З такою ініціативою виступили експерти АПК в ході круглого столу на тему «Бюджетний пиріг-2019: можливості та виклики», повідомляє agropolit.com.

Присутній на круглому столі директор господарсько-фінансового департаменту відомства Баграт Ахіджанов погодився, що навряд чи закладена на цей рік сума держпідтримки АПК буде використана у повному обсязі. За його словами, просто перенести ці кошти з бюджету в бюджет не можна за діючим законодавством, потрібно шукати механізм.

Присутні на круглому столі експерти запропонували свій варіант, як зберегти для агросеткору цьогорічні кошти.

У бюджеті на 2018 року на підтримку АПК виділено 6,3 млрд грн, а в проекті на 2019 рік на 600 млн грн більше, тобто – 6,9 млрд грн. Багато це чи мало? Мало, якщо пригадати, що на спецрежимі аграрії в рік накопичували на спецрахунках 22-23 млрд грн. Добре, що хоч ці кошти в проекті є… Чи можна збільшити цю суму? Так. Наш моніторинг використання бюджетних коштів показав, що на 20 серпня 2018 року аграріям виділено з бюджету 777,3 млн грн (з 6,3 млрд грн). Тобто тільки близько 11%. Якщо додати невикористані 5,5 млрд грн цьогорічні та додати 6,9 на 2019 рік, отримуємо 12,4 млрд грн. Ці кошти можна перенести в бюджет на наступний рік, було б бажання, а механізми можна знайти, - вважає головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.

За словами в.о. голови аграрного комітету, народного депутата Олександра Бакуменка, перенести на наступний рік невикористані кошти можливо і є для цього механізм.

Я підтримую попередню ініціативу. Як це зробити? Створити при Мінагрополітики Фонд зі страхування основних ризиків для агросектору. Йдеться про ризики неврожаїв через пожежі, град та інші природні катаклізми. А також – частину коштів надати на банківські гарантії для аграріїв. Такий фонд успішно діє у баатьох країнах світу, - підсумував він і додав, що найближчим часом аграрний комітет запропонує внести в Бюджетний кодекс відповідні зміни.

За словами директора економічних програм і співзасновника «Українського інституту майбутнього» Анатолія Амеляна, наразі є проблеми з отриманням і витрачанням цих коштів.

І нам важливо розуміти, якою має бути ідеальна модель підтримки державою аграрного сектора. Адже на носі 2019 рік. До парламенту внесено і викладений на сайті ВРУ проект бюджету на 2019 рік, відповідно, важливо зрозуміти, які можливості або ризики створює бюджет для аграріїв в наступному році», - пояснив він.

Ukrainian

Читати ще