Спроба номер два: що аграріям чекати від оновленої системи блокування накладних?

Дата публікації: 03-04-2018 - 11:08

У Кабміні обіцяють, що проблеми із подачею звітності будуть лише у фіктивних підприємців із втраченими паспортами. Але чи знає про це ДФС?, повідомляє agravery.com.

З 22 березня відновила свою роботу система моніторингу  та блокування податкових накладних, або ж СМКОР. Вона мала запрацювати ще 1 березня, як цього вимагали правки до Податкового кодексу, ухвалені  7 грудня минулого року. Затримка трапилась, бо критерії для блокування податкової звітності довелось доопрацьовувати через претензії представників бізнесу та податкового комітету ВР, пояснюють у Мінфіні. Тому, наприклад, лише 21 лютого цього року Кабмін зміг ухвалити постанову №117 про порядок роботи системи СМКОР, деталізують у відомстві. На думку експертів, текст цієї постанови виписано ідеально. Але проблеми у роботі ДФС можуть перекреслити усе.

Блокувати податкові накладні фіскали за «ризиковими» операціями почали 1 липня 2017 року. Відтоді проблеми з подачею звітності почались у середніх агропідприємств, які вирощують зерно та овочі та мають від 500 тис грн до 5 млн грн торгового обороту на місяць. 

6 жовтня 2017 року Мінфін видав наказ №716, який формально «виводив» аграріїв із системи блокування податкових накладних. Агровиробникам дозволили подавати технологічну карту з інформацією про своє підприємство разом із податковою звітністю. Якщо підприємство обробляє мінімум 200 га ріллі, мало право на спецрежим ПДВ або отримувало дотації у 2017 році, не міняло свого керівника за останній рік, подану накладну не мали блокувати ні в якому разі. Постачальники агрохімії та будматеріалів такої пільги не отримали. Через покупку таких товарів аграрії мали проблеми з подачею звітності до ДФС аж до кінця грудня минулого року. 1 січня 2018 року ДФС припинила роботу системи СМКОР як цього вимагав закон №6776-д «Про зміни до Податкового кодексу» від 7 грудня 2017 року.

Після декількох місяців роботи фіскали вирішили, що у першу чергу визначатимуть «ризиковість» підприємства постачальника. Минулоріч податківці у першу чергу визначали «фіктивність» операції, що викликало найбільше нарікань у реального сектору економіки, каже заступник начальника Головного управління ДФС у м. Києві Олена Крупнова. За її словами, «ризиковим» вважатимуть підприємство, зареєстроване на окупованих Росією територіях, або зареєстроване на втрачений паспорт або на підставну особу. Також – якщо підприємство зареєстроване на особу, засуджену за фіктивне підприємництво, або ж якщо воно зареєстроване менше трьох місяців назад. 

Податківці також мають моніторити «ризиковість» торгівельних операцій. Перелік таких операцій, зокрема для агросектору, постанова №117 суттєво розширила. Окрім постачальників продукції рослинництва і тваринництва «ризиковими» також вважатимуть виробників цукру, соняшникової олїі, пива, шоколаду та хлібобулочних виробів. Для аграріїв буде проблемно купувати не лише мінеральні, але й органічні добрива або не перероблений аміак. Також – будівельні матеріали і трактори. В перелік «ризикових» також потрапили послуги із перевезення вантажів автомобільним і залізничним транспортом. 

Демченко обіцяє, що податківці аналізуватимуть спочатку походження цього товару або послуги, а вже потім – «фіктивність» операції, за накладними поставки чи сертифікатами якості. Якщо аграрій обробляє не менше 200 га землі, був учасником спецрежиму ПДВ або отримував дотації у 2017 році, та вирощує зернові, овочі, або ж займається тваринництвом та птахівництвом, то зможе подавати технологічну таблицю із описом своєї виробничої діяльності. Це потрібно, щоб аграрії могли довести «справжність» походження своєї продукції, та уникнути подальших питань від ДФС. Таку документацію податківці враховуватимуть автоматично, каже Демченко.   

Податкові накладні агровиробників з оборотом до 30 млн грн на місяць розблоковуватимуть регіональні комісії ДФС, більше 30 млн грн - центральний офіс ДФС у Києві, який отримав право скасовувати рішення регіональних комісій. При цьому ДФС має вести відкритий реєстр «заблокованих» податкових накладних. Якщо фіскали протягом 5 днів не встигають розглянути скаргу, звітність вважатимуть поданою, свідчить текст постанови Кабміну №117. 

За словами Людмили Демченко поки що рано говорити про результативність оновленої СМКОР. За її даними, у місті Києві зареєстровано третину всіх підприємців України. І за минулі два тижні бізнес із київською пропискою подав лише 300 скарг на  блокування з 4 тисяч податкових накладних. «СМКОР перестала шкодити реальному бізнесу – зараз маємо лише 5% заблокованих накладних реального сектору, минулоріч мали 40-50%», - коментує службовець. 

Агровиробники поки що не мали проблем із блокуванням податкових накладних у цьому сезоні, свідчить опитування профільних аграрних асоціацій, яке провело Agravery.com. На думку голови Українського товариства економічних свобод Мар`яна Заблоцького, проблеми із подачею фіскальної звітності у аграріїв можуть початись у період жнив, коли почнеться активний період продажу врожаю та закупок агрохімії та інших потрібних ресурсів.

У самій ДФС припускають, що у роботі комісій з розблокування податкових накладних можуть бути проблеми. Зокрема, через юридичну неосвіченість самих бізнесменів. Наприклад, розповідає Демченко, підприємці уже почали подавати свої технологічні карти, не чекаючи блокування своїх накладних. Фахівцям ДФС потрібен певний час, щоб розглянути таку документацію і з`ясувати, що у її подачі нема жодної потреби. Але подібні казуси фіскали сподіваються виправити завдяки регулярним семінарам, до яких долучатимуть бізнесменів з усіх сфер економіки України. 

Ukrainian

Читати ще