Споживчі ціни на соціальні продукти харчування зростатимуть далі

Дата публікації: 06-10-2017 - 13:24

На жаль, для пересічних українців початок цьогорічної осені ознаменувався черговим підвищенням цін на переважну більшість соціально значущих продовольчих товарів. Подорожчання триватиме і далі.

Про це повідомляє прес-служба Економічного дискусійного клубу.

Лідерство у ціновому зростанні, як і у попередні місяці, утримує продукція тваринного походження. Зокрема, у першому місяці осені споживчі ціни зросли на:

  • сало − на 17,0% («плюс» 8,71 грн. на кілограмі);
  • яйця − на 15,2% («плюс» 2,56 грн. на десятку);
  • ковбаси варені − на 3,6% («плюс» 2,54 грн. на кілограмі);
  • яловичину − на 2,7% («плюс» 2,94 грн. на кілограмі);
  • м'ясо птиці − на 2,7% («плюс» 1,43 грн. на кілограмі);
  • свинину − на 1,5% («плюс» 1,51 грн. на кілограмі).

Серед молочних товарів у вересні найбільше додало в ціні масло вершкове – 3,5% («плюс» 4,99 грн. на кілограмі). Молоко, сир м’який та сметаназдорожчали на 1,6%−2,1%.

Незважаючи на масове надходження на внутрішній ринок продовольчого зерна нового врожаю, зберігається підвищення споживчих цін на хліб та хлібопродукти.

З початку вересня ціни на хліб масових сортів зросли: з борошна пшеничного 1 ґатунку − на 0,2% («плюс» 3 коп. на кілограмі); житньо-пшеничний хліб − на 1,1% («плюс» 13 коп. на кілограмі). З початку 2017 року кілограм хліба масових сортів подорожчав на 14%−15%, або на 1,54−1,63 гривні.

Також піднялися ціни на борошно (0,5%), макаронні вироби (на 0,7%) та рис (1,4%).

Разом з тим у вересні все ще тривало сезонне зниження цін на овочі «борщового набору»: цибуля ріпчаста здешевіла на 13,4% («мінус» 92 коп. на кілограмі), капуста − на 11,2% («мінус» 68 коп. на кілограмі), картопля − на 9,1% («мінус» 63 коп. на кілограмі), морква − на 2,0% («мінус» 16 коп. на кілограмі), Щоправда відбулося суттєве подорожчання буряків − на 12,9% («плюс» 62 коп. на кілограмі).

Під впливом зростаючої пропозиції на початку нового маркетингового сезону у вересні зафіксовано зниження споживчих цін на олію соняшникову (на 0,1%), цукор (на 3,7%) та крупи гречані (на 6,0%).

Загалом вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих товарів, на які здійснюється моніторинг цін органами статистики, у вересні ц. р. порівняно із серпнем ц. р. зросла на 2,8%, або на 24,18 гривні. При цьому з початку 2017 року набір подорожчав на 148,49 гривні («плюс» 19,9%), і в середньому по Україні його вартість склала 895,70 гривні.

Зростання вартості набору відбулося у всіх без винятку регіонах країни. Найвищий темп подорожчання зафіксовано у Одеській області – 5,8% («плюс» 51,96 гривні), найнижчий – у Закарпатській області – 0,9% («плюс» 7,32 гривні). При цьому найдешевше набір із соціально значущих продовольчий товарів могли придбати у вересні мешканці Тернопільщини (за 831 грн.), а найдорожче – кияни (за 1 008 гривень).

У вересні ц. р. до факторів, які впливали на поведінку споживчих цін на основні види соціально значущих продуктів харчування, можна віднести:

  • скорочення пропозиції яєць та м’ясомолочної сировини на внутрішньому ринку внаслідок зменшення їх вітчизняного виробництва, нарощування експорту та скорочення імпорту;
  • високу сезонну пропозиція плодоовочевої продукції, цукру та продовольчого зерна;
  • відсутність державних механізмів оперативного реагування на прояви недобросовісної конкуренції на внутрішньому ринку продовольства;
  • неналагодженість на державному рівні роботи щодо оперативної оцінки рівня збалансованості внутрішнього попиту і пропозиції основних видів продовольчих ресурсів;
  • відсутність адекватних компенсаторних заходів для нівелювання втрат малозабезпечених верств населення внаслідок стрімкого подорожчання найважливіших для життєдіяльності продуктів харчування;
  • незатребуваність, передбачених українським законодавством, цивілізованих механізмів регулювання ринків продовольчих ресурсів.

«Загальне зменшення пропозиції продукції тваринного походження, погіршення кліматичних умов у поєднанні із іншими економічними чинниками (зростанням валютного курсу, подорожчанням пального, підвищенням комунальних платежів тощо), а також збереження політики невтручання держави у процеси ціноутворення дозволяє з високою ймовірністю припустити, що споживчі ціни на соціальні продукти харчування зростатимуть», — коментують експерти ЕДК.

Ukrainian

Читати ще