Спалювати не можна переробляти

Дата публікації: 03-04-2017 - 23:20

Експерти по боротьбі з небезпечними хворобами тварин наголошують, що туші свиней, забитих в осередках АЧС, можна успішно переробляти.

Згідно з діючою Інструкцією щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней (АЧС), на сьогоднішній день усі свині в осередках спалахів АЧС підлягають вилученню та спаленню. У цьому випадку люди повинні отримувати грошову компенсацію з державного бюджету, що на ділі не завжди виконується через складний механізм виплат та банальну відсутність коштів. 

Та чи доцільними є такі кардинальні заходи, які є відверто збитковими як для держави, так і для бізнесу й населення?

Науковці завжди наголошували, що вірус АЧС гине при температурі вище 60 0С, а отже, при термічній обробці вище 70 градусів продукція, виготовлена з сировини інфікованих на АЧС тварин, є абсолютно безпечною як з погляду уживання в їжу, так і з погляду подальшого поширення вірусу. Зі знищених протягом епідемії АЧС 90 тисяч голів свиней 9/10 швидше за все взагалі були здоровими, а їх загибель була вимогою карантинних заходів.

Але ж м'ясо неінфікованих свиней, що умертвляються в рамках карантинних заходів, можна було б переробляти при високих температурах та виготовляти консервовану тушонку. Технологічно цей процес відбувається при температурі близько 170 градусів Цельсія. При таких умовах вірус гине 100 %. Тушонка ж могла б призначатись для стратегічних запасів армії, силовиків тощо. У багатьох країнах туші неінфікованих тварин із пунктів спалаху АЧС також не утилізують, а переробляють.

При розумному підході до питання дану схему можна було б успішно застосувати в нашій країні і у сучасних умовах, і держава могла б на цьому навіть заробляти.

Адже що відбувається зараз?

По-перше, утилізація свиней несе за собою значні фінансові витрати з бюджетних коштів – це і закупівля паливної сировини, і будівництво крематоріїв, і, звичайно, грошова компенсація за забитих свиней, яка також лягає на бюджет.

По-друге, через недостатній розмір грошової компенсації та складну схему її отримання, або ж і повну відсутність грошей, підприємці й селяни, в багатьох випадках, схильні приховувати факти хвороби свиней. Тварини нелегально утилізуються, м'ясо йде на продаж без термічної обробки, розвозиться регіонами тощо. Таким чином, вірус продовжує розповсюджуватися.

З іншого боку, на сьогоднішній день колосальні кошти з держбюджету витрачаються на закупівлю продуктів харчування для забезпечення армії. Якщо ж використовувати з цією метою м'ясо свиней, вилучених із інфікованих на АЧС господарств, то виготовлення цього стратегічного запасу обходилося б державі по собівартості – щонайменше вдвічі дешевше, а підприємець чи селянин отримував би реальну вартість вилученої свині. Мільярдні збитки галузі минулого року перетворилися б у реальні державні компенсації, а держава зекономила б мільйони на закупівлі консервованого м’яса високої якості. Адже, переважно, на тушонку йде м’ясна продукція, м’яко кажучи, не найкращого ґатунку, до свіжості й походження якої також багато запитань.

Таким чином, можливо досягати потрійної мети: зупинимо АЧС- у людей не буде потреби приховувати факти спалахів хвороби або тіньового продажу туш після забою; підтримаємо галузь свинарства; збережемо державні кошти - держбюджет матиме мільйонну економію на закупівлі м’ясної сировини.

Звичайно, у даному питанні є свої проблеми. Аби запустити схему в дію, потрібно, передусім, забезпечити прозорість та некорумпованість усіх задіяних у процесі. Це і визначення м’ясопереробних підприємств для даної мети на засадах прозорого тендеру, і передбачення можливості арбітражу результатів дослідження кожного господарства, де є підозри на АЧС, аби унеможливити підробку результатів. Все це може регламентувати спеціальне рішення Уряду, з пропозицією до якого ми вже звернулися.

Прес-служба Асоціації тваринників України

Ukrainian

Читати ще