Українських аграріїв залишили голими

Опубликовано bashun - 30-09-2019 - 14:12

Що готує аграріям проект держбюджету на 2020 рік? Асоціація тваринників України проаналізувала представлений проект держбюджету на предмет того, настільки цей документ враховує інтереси аграріїв, дрібних та середніх виробників, фермерів.

Що ж ми маємо у підсумку?

  1. Усі минулорічні та цьогорічні дотаційні програми з тваринництва, фермерства, садівництва, ягідництва та інші ліквідовані, чого Асоціація тваринників України категорично не підтримує.

Жодна із програм, яка працювала у 2019 році, не збережена, а це:  2801540 «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)» (3,5 млрд грн); 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» (400 млн  грн); 2801230 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» (800 млн грн) та інші. Замість цього передбачено в проекті держбюджету на 2020 рік нову програму 1201040 «Здешевлення кредитів сільськогосподарським товаровиробникам", до якої багато питань.  

     Це свідчить, що на державному рівні в черговий раз відсутня системна політика в сфері сільського господарства, що не дозволяє аграріям довгостроково планувати свою діяльність та реалізовувати будь-які інвестиційні проекти.

Давайте подивимося на останні роки. Спочатку в аграріїв забрали відшкодування ПДВ, що завдало значних збитків. На заміну, у 2018 році було проголошено державний курс на підтримку тваринництва і фермерства (4 млрд грн на тваринництво та 1 млрд грн на фермерство). Частково ця політика була збережена і в 2019, коли 3.5 млрд грн передбачили на тваринництво і сільськогосподарську переробку і 800 млн грн на фермерство. З 2020 року жодна із цим програм не буде продовжена. Хоча до цього держава обіцяла аграріям, що згадані дотаційні програми з тваринництва, фермерства та інші працюватимуть 5 років, в що багато виробників повірило.

Дехто нарікав, що згадані програми непотрібні, бо мають недоліки, але, на думку Асоціації тваринників України, це не привід, щоб їх скасовувати. При бажанні механізми програм можна було б доопрацювати, так як для цього і працює величезний державний апарат чиновників.

  1. Щодо нової програми у проекті держбюджету на 2020 рік - 1201040 «Здешевлення кредитів сільськогосподарським товаровиробникам для купівлі земель сільськогосподарського призначення» (4.4 млрд грн) є суттєві перестороги. По-перше, на сьогодні не зрозуміло, хто зможе скористатися цією програмою, та які будуть вимоги. Відповідного обговорення з громадськістю ми не спостерігаємо.

По-друге, так звана програма підтримки купівлі аграріями сільськогосподарської землі фактично увесь 2020 рік не працюватиме, виходячи з наступного: спочатку Президентом України В.Зеленським було дано вказівку розробити і внести на розгляд парламенту законопроект про ринок земель сільгосппризначення і скасування мораторію на продаж землі до 1 жовтня 2019 року, а також прийняти закон про ринок земель сільгосппризначення і скасувати мораторій на продаж землі до 1 грудня 2019 року. За умов зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в кінці цього року чи на початку наступного є логіка запуску відповідної програми.

Однак, вже під час конференції аграріїв «Земля як фактор розвитку українського села» з владою, Прем’єр-міністр України О. Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року. За умов, якщо мораторій на продаж сільськогосподарських земель буде продовжувати діяти фактично увесь наступний рік (до 1 жовтня 2020 року), виникає питання доцільності нової програми - «Здешевлення кредитів сільськогосподарським товаровиробникам для купівлі земель сільськогосподарського призначення» та спрямування на неї таких значних коштів (4.4 млрд грн).  Об’єктивно значний обсяг коштів за цією програмою залишиться не використаним (якщо землю не можна буде купляти, то і кредити ніхто не даватиме), а тому набагато доцільніше частину коштів з цієї програми давати на прямі програми підтримки аграріїв.

3. І ключове питання. Запропонована державна політика підтримка аграріїв на 2020 рік абсолютна не враховує світовий довід, в першу чергу, європейський, а тому робить продукцію українських виробників абсолютно неконкурентною. В усіх розвинутих країнах аграрна політика спрямована на підтримку фермерства, дрібного і середнього виробника, працюють різноманітні дотаційні програми, на рівні Європейського Союзу відомо, що діє спільна аграрна політика підтримки фермерів. Натомість в українських аграріїв в чергове забрали абсолютно усі програми підтримки.

Ukrainian

Читать еще