«Новий закон про обіг земель може призвести до розбазарювання земель і дешевого продажу їх іноземцям» - Ірина Паламар

Опубликовано bashun - 26-09-2019 - 16:28

Аграрний експерт, голова Асоціації тваринників України прокоментувала основні положення законопроекту про обіг земель, вказавши на його недоліки, та висловивши зауваження.

25 вересня 2019 року на офіційному сайті  Верховної Ради України опубліковано Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», підготовлений Кабінетом Міністрів України.

Аграрний експорт, голова Асоціації тваринників України, громадська діячка Ірина Паламар прокоментувала основні положення даного законопроекту.

Зокрема, експерт відзначила наступне:

  1. Проект послаблює вимоги до статусу громадянина України та юридичної особи України, які можуть набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Так, законопроект КМУ пропонує у новій редакції статтю 130 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ), що визначає, хто може  бути покупцями земель с/г призначення. За новими правилами це можуть бути: а) громадяни України; б) юридичні особи України; в) територіальні громади; г) держава. Проте чинна стаття 130 ЗКУ не лише надає право громадянам України та юридичним особам України набувати у власність с/г землю, але і встановлює до них вимоги (освіта, досвід роботи, сфера діяльності, місце проживання).

«У чинній же статті вимоги до потенційного покупця більш чітко окреслені, - коментує Ірина Паламар. - Стаття 130 «Покупці земель сільськогосподарського призначення» ЗКУ каже, що «Покупцями земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть бути: а) громадяни України, які мають сільськогосподарську освіту або досвід роботи у сільському господарстві чи займаються веденням товарного сільськогосподарського виробництва; б) юридичні особи України, установчими документами яких передбачено ведення сільськогосподарського виробництва. 2. Переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення мають громадяни України, які постійно проживають на території відповідної місцевої ради, де здійснюється продаж земельної ділянки, а також відповідні органи місцевого самоврядування».

  1. Проект КМУ дозволяє іноземцям та іноземним  юридичним компаніям на практиці набувати у власність с/г землю через юридичних осіб України, будучи одним із їх засновників чи бенефіціаром.

З одного боку, чинна редакція ч.5 ст.22 ЗКУ забороняє набувати у власність с/г землі іноземцям та іноземним юридичним компаніям, і проект КМУ цю норму не скасовує. Але проект КМУ зберігає право усіх юридичних осіб України, без будь-яких виключень щодо їх засновників та бенефіціарів, купувати с/г землю через різні схеми, тому власниками земель де-факто можуть стати іноземці та іноземні юридичні особи.

«З точку захисту національних інтересів при відкритті ринку землі доцільно встановити на законодавчому рівні низку виключень із кола юридичних осіб України, які не можуть набувати у власність с/г землю, - каже Ірина Паламар.

Потрібно чітко розуміти, що саме, згідно із законодавством, означає «іноземна юридична особа», якій вже заборонено купувати сільськогосподарську землю. Це: 1)  підприємство, в статутному капіталі якого іноземна інвестиція становить сто відсотків, вважається іноземним підприємством (ч. 2 ст. 63 Господарського кодексу України); 2) унітарне або корпоративне підприємство, створене за законодавством України, що діє виключно на основі власності іноземців або іноземних юридичних осіб, або діюче підприємство, придбане повністю у власність цих осіб (ст.117 Господарського кодексу України).  Тобто товариство з обмеженою відповідальністю буде вважатися іноземним підприємством виключно, коли загальний розмір долі в статутному капіталі такого складатиме 100% власності іноземців або іноземних юридичних осіб!  Наприклад, ТОВ, у якого 95% власності іноземців, а 5% власності українців, не є іноземним підприємством, а українським, і йому буде дозволено купувати сільськогосподарську землю.

«Також слід зауважити, що висуваючи свої вимоги до влади щодо регулювання ринку землі люди не дуже чітко розуміють всі нюанси у чинному чи пропонованому законодавстві.  Так, люди вимагають не давати землю «іноземцям та іноземним юридичним особам!». Але ця вимога за своїм формулюванням не є правильною, адже чинним законодавством (ст.22 ЗКУ) вона і так закріплена. Інша справа, що формулювання «не продавати землю іноземцям» все одно не виключає можливості отримання землі у власність  іноземними юридичними чи фізичними особами, про які я говорила вище (наприклад, коли підприємство перебуває НЕ у 100-% власності іноземними громадянами).

Отож дискусія щодо ринку с/г землі від поверхневих гасел має перейти у чітку предметну дискусію навколо кожного поняття та його наслідків» - вважає Ірина Паламар.

  1. Проект КМУ дозволяє задешево придбати у власність земельні ділянки державної чи комунальної власності!

У проекті пропонуються зміни до статті 136 ЗКУ «Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах», де пунктом «д» ч.4 передбачені наступні зміни: замість «встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки» - встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Так,  експертна грошова оцінка земельних ділянок -  це результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту (Закон України «Про оцінку земель»). Згідно з частиною п’ятою ст. 5 Закону «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта оцінки.

Тобто, в результаті експертної грошової оцінки земельної ділянки визначається ймовірна найбільша сума грошей, яку може отримати продавецьта погодитися сплатити покупець.

Питання, які підлягають дискусії:

  1. Проект КМУ передбачає, що «сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності громадянина або юридичної особи України, з урахуванням пов’язаних осіб:  в межах однієї області не повинна перевищувати 15 відсотків земель сільськогосподарського призначення такої області; не повинна перевищувати 0,5 відсотків земель сільськогосподарського призначення України».  Тобто законодавство дозволятиме володіти 1-й особі в межах однієї області України 15-ми % земель сільськогосподарського призначення в такій області, що загалом по всій Україні не повинно перевищувати 0,5 відсотків земель сільськогосподарського призначення. Водночас, встановлення на законодавчому рівні максимально допустимих розмірів с/г земель, якими можуть володіти особи, доцільно здійснювати після проведення повної інвентаризації усіх с/г земель України. Потрібне чітке розуміння загального обсягу с/г земель в Україні. Також потрібно враховувати, що якість с/г землі в межах території України (тобто в областях) відрізняється.
  2. В проекті КМУ пропонується передбачити в Перехідних положеннях ЗКУ, що  «Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів». Тобто усі громадяни, які на сьогодні користуються державними чи комунальними землями для ведення селянського чи фермерського господарства матимуть право викупити такі землі. Хоча раніше була ініціатива передбачити на законодавчому рівні можливість безоплатної передачі засновникам фермерських господарств та їх спадкоємцям земель сільськогосподарського призначення, які використовуються для ведення фермерського господарства (законопроекти №8236-1 від 10.04.2018 року народних депутатів Івченко, Кириленко).

Також проект не дає чіткої відповіді, чи не буде фактично примусових вимог з боку держави до громадян, які користуються с/г землями для ведення селянського (фермерського) господарства, викупити такі землі з розстрочкою до 5-ти років? А у випадку відсутності на сьогодні в особи можливості викупу (щоб скористатися правом викупу навіть з розстрочкою, все одно потрібна стартова фінансова можливість) - чи не потягне це вилучення відповідних земельних ділянок?

«Таким чином, ми закликаємо народних депутатів при розгляді даного законопроекту на профільному комітеті та сесійній залі виважено підійти до відкриття ринку землі!

Офіційний лист із відповідним закликом ми вже направили Президенту України Володимиру Зеленському, а також Прем’єр-міністру України Гончаруку О.В., Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Милованову Т.С., голові Верховної Ради України Разумкову Д.О., голові Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сольському М.Т., головам парламентських фракцій.

Вважаю, що ухвалюючи подібні доленосні для українців законотворчі ініціативи, необхідно враховувати позицію громадськості й, особливо експертів галузі, аби не допустити зосередження головного багатства України в руках крупних агрохолдингів та іноземних компаній, і ще більшого зубожіння простих селян» - відзначає Ірина Паламар.

Ukrainian

Читать еще