Щодо проведення тренінгів з тематики АЧС

Опубликовано nick_309 - 24-04-2017 - 18:53

В Україні склалась складна епізоотична ситуація з розповсюдженням африканської чуми свиней. З 2012 року в Україні зареєстровано 214 випадків АЧС. При чому, тільки у з початку 2017 року зафіксовано 66 спалахів, при чому, за весь 2016 рік - 91 спалах. Експерти оцінюють вже завдані прямі та непрямі економічні збитки у понад 1,1 млрд. гривень. За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), збитки державного бюджету України через спалахи АЧС в 2017 році можуть скласти більше 1,5 млрд. гривень. При цьому у 2017 році кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може суттєво збільшитися. З моменту появи хвороби у 2012 році в Україні вже знищено понад 120 тис. голів свиней.

Через АЧС експорт української свинини вже заборонили Молдова, Румунія, Вірменія, Білорусь.

АЧС стало однією з основних причин зниження поголів’я свиней. Лише за рік (з лютого 2016 по лютий 2017 років) поголів’я скоротилось на 10,5% - до 6,3 млн. голів. Це навіть на 0,5% нижче історичного мінімуму у 6,33 млн. голів, зафіксованому у 2005 році. Наразі промислове розведення свиней складає близько 55% від усього поголів’я. У індивідуальних господарствах – близько 45% від усіх тварин.

Однією з основних проблем, що знижують ефективність профілактики захворювання є низька обізнаність як менеджменту свиногосподарств, так і населення щодо загрози АЧС. Основні причини – низький рівень знань про вірус та його небезпеку, незнання сучасних найбільш ефективних методів боротьби з хворобою та актуальні засоби профілактики і біобезпеки.

Усвідомлюючи реальну загрозу, що несе АЧС національній продовольчій безпеці та усьому українському свинарству як такому Асоціація тваринників України (АТУ) разом з Інститутом ветеринарної медицини НААН (ІВМ) виступили ініціаторами проведення широкої всеукраїнської інформаційно-просвітницької кампанії щодо боротьби та недопущення поширення АЧС. Уже другий рік поспіль фахівці АТУ та наукові співробітники ІВМ проводять регіональні тренінги.

Мета – надати максимально актуальну інформацію щодо АЧС та забезпечити слухачів практичними інструментами, що дозволять не допустити спалаху захворювання.

Упродовж 2016 року організовано низку регіональних тренінгів у Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Кіровоградській, Київській областях. У 2017 році навчання проведене у Чернігівській та Херсонській областях.

Загальна кількість слухачів – понад 1000 осіб. Це, передусім, менеджмент свинарських господарств, практикуючі ветеринари, зоотехніки, епіозотологи, представники Держпродспоживслужби, що працюють безпосередньо у спалахах.

Тренери надають слухачам актуальну інформацією щодо АЧС та практичні інструментами, що дозволять не допустити спалаху захворювання. Один з інформаційних блоків стосувався першочергових кроків, що мають бути зроблені у випадку виникнення АЧС. Власники господарств та ветлікарі змогли дізнатись, яких оперативних та дієвих заходів необхідно вживати, щоб мінімізувати збитки та запобігти подальшому розповсюдженню вірусу. Окремий тематичний блок стосувався методів діагностики АЧС.

Спеціально для слухачів фахівці ІВМ розробили пам’ятку з профілактики АЧС та необхідними заходами біобезпеки. Кожний учасник тренінгу отримував її для організації практичних заходів на виробництві.

АТУ та ІВМ планують продовжити проведення тренінгів. Вже у травні 2017 року навчання буде організовано в одному із західних регіонів України. До кінця року будуть охоплені ще як мінімум п’ять областей. Це дозволить підвищити рівень знань про коректну організацію профілактичних заходів для недопущення смертельної для свиней хвороби, адже збереження поголів’я свиней на сьогодні є стратегічним завданням державного рівня.