Про наболіле...

Дата публікації: 03-04-2017 - 23:28

Про наболіле... Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України:

"Ну, що ж, повертаємось до того, з чого розпочинали. Замінений 1 січня 2017 року спецрежим сплати ПДВ прямою бюджетною дотацією (для довідки: відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік»,  170 млн грн передбачено на підтримку тваринництва; 4 млрд грн - надання підтримки окремо сільгоспвиробникам – платникам ПДВ, які займаються тваринництвом, вирощуванням фруктів, ягід, овочів, що фактично змінила діючий раніше спецрежим ПДВ) створив низку реальних проблем для аграріїв. Мова йде, перш за все, про заблоковані додаткові ПДВ-рахунки для сплати ПДВ. Пам’ятаєте, 13 січня 2017 року, коли було розблоковано ці рахунки всього на 24 години? А запам’ятали цю дату ті, хто не встиг за лічені години здійснити зарахування відповідних коштів для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених в грудні 2016 року для сплати ПДВ. Чому склалась така ситуація? Пояснити дуже просто: скасування положення Податкового кодексу України про встановлення спецрежиму сплати ПДВ означає автоматичну відміну зарахування коштів на додаткові електронні рахунки та порядок повернення частини цих коштів аграріям відповідно. А вже 14 січня тим аграріям, яким не вдалось здійснити зарахування відповідних коштів, не мали іншого виходу, як, аби зареєструвати податкові накладні, вносити кошти на свої звичайні рахунки у системі електронного адміністрування ПДВ. А це призвело до нерозподілення відповідної суми між бюджетом та платником, та неперерахування належної платникові суми на його спеціальний рахунок у банку.

Державна фіскальна служба була зобов’язана до 10 січня 2017 року сформувати єдиний реєстр, в якому мають знаходитись всі заяви на бюджетне відшкодування ПДВ. І парадокс всієї ситуації в тому, що лише з прийняттям наказів Міністерства фінансів України № 275 та 276 затверджуються форми заяв про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та про зняття сільськогосподарського товаровиробника з реєстрації як отримувача бюджетної дотації. А пройшло вже два місяці. Безперечно, радіємо з цього приводу, оскільки сільськогосподарські товаровиробники вже знають, яким чином слід включитись до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій. Для розуміння всієї ситуації нагадаємо також і те, що 8 лютого 2017 року було прийнято постанову КМУ № 83, яка затверджує Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році. Ним визначається механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті. І ось, що цікаво – розподіл бюджетних дотацій залежить від розміру асигнувань, що надходять на небюджетний рахунок в Казначействі.

Аналізуючи звернення аграрних товаровиробників до Асоціації тваринників України, ми побачили, що люди і досі не розуміють, які саме строки включення до Реєстру з моменту подачі заяви про включення. Так само і критерії відповідності юридичної чи фізичної особи зазначеним Порядком умовам, відповідно до яких надається право на отримання такої дотації, є настільки формальними, що дають широкий ступінь свободи приймаючій стороні. «Математика обчислення коефіцієнту пропорційності за напрямом більш-менш зрозуміла. Однак, яку суму бюджетної дотації у результаті надаватиме Казначейство отримувачу - не зрозуміло. Мені так здається, що право на отримання дотацій за січень та лютий годі й чекати. Ну а це вже прямі збитки агропідприємства», - бідкається представник агрофірми Чернігівської області.

Отже, для того, щоб механізм запрацював злагоджено, вкрай важливе прийняття нормативно-правових актів, які б врегулювали питання надання бюджетної дотації сільськогосподарським виробникам. Мова йде і про порядок ведення реєстру одержувачів дотацій, форму доповнення до декларації ПДВ тощо.

Тому експерти Асоціації тваринників України звертатимуться зі зверненням до Міністерства фінансів України з проханням надати пояснення щодо норм Порядку розподілу державної дотації. Ми сподіваємось на те, що дане питання буде найближчим часом вирішене для подальшої злагодженої роботи гравців агросектору".

Ukrainian

Читати ще