Податкова показала нову систему аналізу блокування податкових накладних

Дата публікації: 23-03-2018 - 11:33

Державна фіскальна служба (ДФС) України запроваджує нову систему блокування податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК). Про це повідомив директор Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем Микола Чмерук під час засідання Громадської ради при ДФС, повідомляє Agropolit.com.

Нагадаємо, що в кінці березня було кількаденне блокування податкових накладних. З 22 березня протягом місяця режим блокування податкових накладних працюватиме у тестовому режимі. Влітку 2017 року агробізнес уже нарікав на те, що ДФСУ запровадила систему реєстрації накладних, яка фактично зупинила роботу цілого сектору.

«Запропонований ДФС підхід до побудови нової системи блокування податкових накладних значно відрізняється від тієї моделі, яка працювала минулого року. Так, раніше податкова накладна проходила два етапи, перший з яких був «відсікаючим», коли ПН відповідала критеріям та реєструвалася. Якщо накладна не проходила цей етап, вона перевірялась на «пересорт» (проведення сумнівних операцій, за результатами яких може бути сформований фіктивний податковий кредит)», - зазначив Микола Чмерук.

Нова система аналізу ПН/РК має чотири етапи:
– відсікаючий;
– контроль наявності ознак ризиковості платника податку;
– моніторинг відповідності показникам, яким визначається позитивна податкова історія платника;
– перевірка ризиковості здійснення операцій, тобто контроль наявного «пересорту».

"Ми вважаємо, що ця конструкція суттєво зменшуватиме кількість податкових накладних, які будуть зупинятися. Вже проведено попередні розрахунки та тестування роботи даної системи, які підтвердили, що кількість податкових накладних, які були зупинені у минулому році, за застосування критеріїв нової системи зменшиться в десятки разів", - підкреслив Микола Чмерук.

Так, до «відсікаючих» ознак, за якими податкова накладна не буде проходити перевірку на критерії ризиковості платника чи ризиковості операцій, належать:
- операції з постачання товарів (послуг) кінцевому споживачу та/або які звільнені від оподаткування; 
- обсяг постачання менше 500 тис. грн та якщо керівник є директором менше ніж у 3-х платників ПДВ; 
- податкове навантаження понад 3%.

"Після цього податкова накладна перевіряється, чи виписана вона платником податків, котрий визначений як ризиковий. Критерії ризикового платника податків ми намагалися виписати так, щоб вони однозначно вказували на платника, який займається «пересортом». Власне, це – платник податків, зареєстрований на викрадені, втрачені документи, зареєстровані на підставних осіб тощо", - зазначив Микола Чмерук.

Далі, якщо платник податків не внесений до переліку ризикових платників, він перевіряється на наявність позитивної історії. Показники, за якими визначається позитивна податкова історія, за словами посадовця, виписані достатньо широко, завдяки чому кількість податкових накладних, яка не буде зупинятися у зв’язку з впровадженням нової системи значно збільшиться. Серед таких показників, зокрема, загальна сума сплати ЄСВ та податків і зборів становить понад 5 млн. грн, наявність власних (орендованих) земельних ділянок більше 200 га або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності площею не менш як 0,5 га, торгівля однаковими товарами.  І лише у разі невідповідності всім вищезазначеним критеріям буде робитися перевірка ризиковості здійснення операції.

Ще однією новацією, за словами Миколи Чмерука, стане запровадження дворівневої системи прийняття рішень.

"Якщо у минулому році рішення приймалися лише комісією центрального апарату, то сьогодні в регіонах вже створені комісії, які будуть приймати рішення по заблокованих накладних. Центральний апарат буде мати можливість переглядати рішення регіональних податкових органів лише по тих платниках, обсяг операцій за якими перевищує 30 млн грн, але, знову ж таки, всі рішення будуть формуватися в регіонах", - підкреслив посадовець.

Таблиці платників податків також будуть прийматися регіональними органами. Всі таблиці, які були прийняті в минулому році, будуть актуальними та використовуватимуться і за реалізації нової системи.

"Ще одна новизна даної системи – це безумовність прийняття рішення після п’яти днів, тобто якщо протягом п’яти днів не прийнято жодного рішення, то така податкова накладна буде автоматично зареєстрована", – зазначив Микола Чмерук.

Ukrainian

Читати ще