На Черкащині відкривають унікальний відгодівельник для бичків

Дата публікації: 08-07-2019 - 16:29

10 липня 2019 року в смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області відбудеться урочисте відкриття комплексу з відгодівлі бичків СОК «Бики Черкащини», придбання обладнання для якого фінансувало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку», за сприяння Асоціації тваринників України. Це унікальний проект для підтримки вирощування ВРХ у сільських регіонах.

Мета створення сільськогосподарського кооперативу «Бики Черкащини» - підтримати селян, що займаються виробництвом молока та вирощуванням ВРХ. 

У жовтні 2018 року СОК «Бики Черкащини», який є членом  Асоціації тваринників України, виграв грант від Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» на закупівлю необхідного устаткування. Цей грант селянам вдалося отримати завдяки активній підтримці Асоціації тваринників України (АТУ).

 

Мета проекту

Метою створення відгодівельного комплексу є допомога особистим селянським та фермерським господарствам з промислової відгодівлі молодняка бичків та формування прозорих ринкових каналів їх збуту.

Як відомо, обсяги розведення ВРХ в Україні перманентно скорочуються. Незважаючи на сприятливі умови навколишнього середовища та достатню кількість кормів, поголів’я великої рогатої худоби суттєво зменшилось, і виробництво яловичини перейшло в основному до сектору приватних домогосподарств. Домашні господарства забивають телят у перші 14 днів, щоб уникнути сплати податків на продаж молодих телят та реєстрації новонароджених телят. Адже застарілі технології не дозволяють приватним господарствам отримувати прибуток з вирощування худоби.

За оцінками експертів, Україна щорічно втрачає понад 900 000 телят, або, за торгівельними стандартами, 450 000 тонн яловичини із ринковою вартістю понад 1 млрд доларів США, таким чином потенційна втрата прибутку становить понад 400 млн доларів. Загалом, спостерігається відсутність відповідних учасників ринку та інфраструктури для утримання телят відповідно до стандартів якості та безпеки продукції тваринництва.

Тож упровадження подібних бізнес-моделей господарювання допоможе вирішити проблему скорочення поголів’я ВРХ в Україні та сприятиме розвитку сільських регіонів.

 

Трохи передісторії

Ідейним натхненником проекту стала Асоціація тваринників України (АТУ) та її голова Ірина Паламар, яка сьогодні вже підтримує низку проектів щодо відродження села, зокрема, створення молочних кооперативів, завдяки чому селянам вдалося підвищити закупівельну ціну на вироблене у домогосподарствах і на дрібних фермах молоко.

Асоціація не раз піднімала питання стимулювання вирощення домогосподарствами молодняка ВРХ на галузевих заходах, зверталася із відповідними пропозиціями до державних органів. Тож завдяки активному висвітленню проблеми з молодняком ВРХ, про неї і дізнався Проект USAID «Агросільрозвиток».

«Цей проект - це нова прогресивна модель підтримки вирощування ВРХ, - коментує голова АТУ Ірина Паламар. – Люди матимуть реальний комплекс, куди безпосередньо зможуть здавати на відгодівлю телят і отримати від цього живі гроші, не проходячи через масу бюрократичних кіл. Ми дуже раді за членів нашої Асоціації, яким вдалося отримати це фінансування.

Сьогодні проблем вирощування ВРХ стоїть край гостро. Виробники молока, в господарствах яких народжується телятко, зазвичай не займаються його подальшою  відгодівлею, вважаючи цю справу невигідною і клопіткою, і відразу здають телятко перекупникам. Це породжує цілу низку негативних наслідків як для самих селян, так і для споживачів, і галузі в цілому.

По-перше, селянин втрачає можливість заробити самому на вирощуванні бичка, по-суті, віддаючи свій заробіток перекупнику.

По-друге, перекупники, забиваючи телят у молодому віці та продаючи м'ясо, наражають на небезпеку споживачів: фахівці відзначають, що м'ясо новонароджених телят не придатне для споживання, і його вживання наносить шкоду здоров’ю людини.

По-третє, потерпає сама галузь ВРХ, адже кількість поголів’я постійно скорочується. Між тим, українська яловичина є бажаним продуктом для імпортерів з країн Близького Сходу, таким чином, збільшення експорту ВРХ дало б значні валютні надходження до України.

Отож назріла гостра необхідність створення платформи, де селяни – виробники молока, могли б спільними зусиллями відгодовувати телят від своїх корів».

 

Як працюватиме відгодівельник?

Механізм вирощування бичків на централізованому комплексі простий, ефективний, і економічно вигідний.

Так, власники домогосподарств здаватимуть на відгодівельний комплекс бичків, народжених від корів у своєму господарстві, і кооператив повністю візьме на себе всі витрати та клопоти щодо їх вирощування. При цьому бичок юридично залишається у власності члена кооперативу. Кооператив тварину вирощує, і після набору телям товарної маси селянин може або залишити право реалізації бичка кооперативу (тут будуть налагоджені механізми оптового покупця з кращою ціною), або забрати його і продати самостійно, відшкодувавши кооперативу вартість витрат на відгодівлю. При цьому витрати будуть значно меншими, ніж аби селянин вирощував бичка самостійно у себе в господарстві. Адже відгодівля на централізованому пункті, повністю обладнаному необхідною технікою, з використанням сучасних ефективних методів утримання та годівлі, які дозволяють зекономити на кормовій базі, ветеринарних послугах та інших фахівцях, буде фінансово більш вигідною для селян: це і оптова закупівля кормів, і централізоване обслуговування персоналом. Крім того, завдяки передовим високотехнологічним підходам до вирощування вдасться значно скоротити період набору твариною товарної маси.

 

Ефективність та очікувані результати

Така модель спільної відгодівлі ВРХ дозволить членам кооперативу максимально збільшити свою участь у державній програмі, яка компенсуватиме власникам телят по 2500 грн на утримання телят віком до 13 місяців. Платформа спочатку збере 500 телят у своїх приміщеннях, із подальшим розширенням до 3000 телят.

Також СОК «Бики Черкащини» стане демонстраційним майданчиком та тренінговим центром для фермерів, які бажають інвестувати у цей бізнес.

Впровадження такої бізнес-моделі сприятиме формуванню прозорого місцевого ринку телят. Це також призведе до системних змін у поведінці домогосподарств та підходах малого та середнього бізнесу (МСП) до утримання, розведення та збуту продукції великої рогатої худоби. Проект допоможе зменшити тіньовий ринок телят, припинити ранній забій телят (до 14-денного віку) та ліквідувати продаж небезпечної телятини споживачам.

МСП та особисті господарства також отримають допомогу у впровадженні міжнародних стандартів безпеки для утримання та ідентифікації тварин. Планується запровадження системи контролю для безпечного вирощування великої рогатої худоби, покращення епізоотичної ситуації в регіоні та запобігання поширенню хвороб великої рогатої худоби. Очікуваним результатом проекту є збільшення поголів'я худоби, зростання зайнятості в сільській місцевості та поліпшення легального доходу сільського населення.

 

Отримання гранту на обладнання

2 жовтня 2018 року СОК «Бики Черкащини підписав угоду з Проектом USAID «Агросільрозвиток» про надання фінансування для закупівлі обладнання на свій відгодівельний майданчик.

Процес участі в самому конкурсі від Проекту USAID «Агросільрозвиток» на отримання відповідного гранту був довготривалим. Асоціація тваринників України, яка вже довгий час тісно співпрацює з USAID  у напрямі підтримки фермерів, навчання українських тваринників і фахівців галузі передовим методам вирощування худоби, допомогла кооперативу підготувати заявку та бізнес-план для участі у конкурсі від USAID для отримання гранту, надавала інформаційну підтримку.

Як результат - команді СОК «Бики Черкащини» вдалося успішно підготувати проектну заявку, пройти відбір і здобути перемогу в конкурсі.

Урочисте відкриття

Будівельні роботи тривали близько півроку, і нарешті вийшли на фінішну пряму. 

10 липня 2019 року відбудеться урочисте відкриття комплексу, який прийме першу партію бичків на відгодівлю.

На заході будуть присутні як самі члени кооперативу СОК «Бики Черкащини», так і всі ті, хто підтримує проект і представники влади:

  • представники Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку»;
  • фахівці Асоціації тваринників України;
  • представники місцевої та обласної влади;
  • представники Мінагрополітики;
  • галузеві та регіональні ЗМІ.
Ukrainian

Читати ще