Мінагрополітики блокує запровадження компартменталізації, як механізму експорту свинини в умовах АЧС?

Дата публікації: 19-04-2018 - 12:47

Компартменталізація є гарантією роботи підприємства навіть в умовах АЧС. Цей механізм дозволить врегулювати ситуацію із забороною експорту української свинини та підтримати вітчизняних виробників. У світовій практиці, процедура компартменталізації вже давно впроваджена. В Україні ж її впровадження блокує Мінагрополітики.

На сьогодні, незважаючи на певні зусилля ветеринарних служб, африканська чума свиней стрімко поширюється. Це завдає непоправної шкоди українським свиногосподарствам та економіці держави в цілому, оскільки перешкоджає можливості експорту свинини. Виробникам доводиться працювати в таких умовах, коли потрібно ходити по лезу ножа, аби не втратити свій бізнес.

Компартменталізація є гарантією роботи підприємства навіть в умовах АЧС. Цей механізм дозволить врегулювати ситуацію із забороною експорту української свинини та підтримати вітчизняних виробників. Це не план протиепізоотичних заходів. Поняття компартменталізації є значно ширшим і являє собою дієвий інструмент біологічної безпеки.

У світовій практиці, процедура компартменталізації вже давно впроваджена. Тваринницькі господарства поділяють за ступенем біологічного захисту. Тобто, ті підприємства, які мають необхідний рівень захисту від проникнення захворювання на територію, отримують статус безпечних, а це в свою чергу дозволяє вільно здійснювати торгівлю.

Асоціація тваринників України, на чолі з її головою Іриною Паламар, активно підтримувала запровадження процедури компартменталізації. Більше того, разом з науковцями,  голова АТУ детально проаналізувала особливості і переваги такого засобу захисту (детально https://usba.com.ua/irina-palamar-kompartmentalizacia-ce-mozlivist-eksportu-ukrainskoi-svinini-nezvazauci-na-acs).

В рамках боротьби з АЧС, Асоціація тваринників разом із вченими та представниками Держпродспоживслужби розробили Програму боротьби з АЧС на найближчі 5 років. Прикро, що на сьогодні профільне Міністерство з меншою увагою ставиться до проблем тваринників України, адже дотепер Мінагрополітики не відреагувало належним чином на такі ініціативи.

Більше того, ще у грудні 2017 року Асоціація тваринників зверталася до першого заступника Мінагрополітики Максима Мартинюка з проханням підтримати і погодити проект наказу Мінагрополітики «Про впровадження компартменталізації» в максимально короткі строки, виходячи із суспільної важливості даного акту та напруженої епізоотичної ситуації на території України, зумовленої поширенням АЧС. Однак, ігноруючи чинне законодавство, Мінагрополітики тоді не надало жодної відповіді.

Ще два звернення від імені Асоціації тваринників України було надіслано до Міністерства аграрної політики та продовольства України у грудні 2017 року. Зокрема, у першому листі голова Асоціації звернулася до пана Мартинюка з проханням підтримати і погодити проект наказу Мінагрополітики «Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб», який спрямований на забезпечення епізоотичного благополуччя в свиногосподарствах України. Окрім того, даний акт чітко регулює відносини між службою ветеринарної медицини та суб’єктами господарювання незалежно від форм власності, виробництво сільськогосподарської продукції гарантованої безпеки та якості.  Другий лист стосувався проекту наказу «Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», який забезпечує виконання заходів щодо недопущення поширення захворювання на АЧС у випадку проведення заходів з ліквідації хвороби у зоні захисту.

Жодної відповіді на дані звернення Асоціація тваринників не отримала.

Асоціація тваринників України звернулася за коментарем до прес-служби Мінагрополітики щодо причини такого ігнорування запитів тваринників. Натомість, прес-служба повідомила, що просто так коментарі вони не дають. На це потрібен дозвіл Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Максима Мартинюка. Дозвіл на офіційний коментар чому порушується законодавство? Це щось нове. Мабуть як і поняття «ручна прес-служба». Також нам порекомендували звернутися через канцелярію Міністерства із черговим запитом, на який буде надана відповідь в установлені строки.

У лютому 2018 року АТУ повторно надіслала в Мінагрополітики три запити про погодження проектів наказів щодо компартменталізації. І лише 3 квітня, в черговий раз звернувшись у телефонному режимі до Мінагрополітики, вдалося витребувати на них відповідь Мінагрополітики.  

В кінцевому підсумку чиновники Мінагрополітики сказали, що в процесі опрацювання проекту акту «Про впровадження компартменталізації» було встановлено відсутність законодавчої бази щодо вирішення цього питання. У зв’язку з цим, зазначення відповідних розділів по компартменталізації в проектах наказів Мінагрополітики «Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб» та «Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», не мають законодавчих підстав. А тому прийняття вищевказаних актів можливе лише після законодавчого врегулювання процедури компартменталізації в Україні.

Така позиція Мінагрополітики є дуже дивною, так як усі три проекти накази - «Про впровадження компартменталізації», «Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб», «Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», які передбачають запровадження в Україні компартменталізації, були розроблені Держпродспоживслужбою, яка підпорядкована Мінагрополітики, і мабуть їх підготовка була ініційована за дорученням самого Мінагрополітики.

Наприклад, навіть Пояснювальній записці до проекту наказу «Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб» говориться, що проект наказу був розроблений Мінагрополітики спільно з Держпродспоживслужбою на виконання пункту 16 протоколу №2 від 17 листопада 2014 р. засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при КМУ. 

На сьогодні позиція Мінагрополітики в контексті впровадження в Україні компартменталізації виглядає більше як пасивність. Якщо, як вважає Мінагрополітики, перш ніж прийняти розроблені три проекти накази, потрібно законодавчого врегулювати  процедуру компартменталізації в Україні, чому Мінагрополітики на не ініціює розробку необхідного законодавчого акту, щоб допомогти господарствам галузі свинарства.

На питання Асоціації тваринників до Мінагрополітики в телефонному режимі, чи  буде Міністерство розробляти необхідний законодавчий акт, в Міністерстві спокійним тоном повідомили, що Кабмін не давав жодного доручення щодо розробки відповідного проекту, який би врегулював ці питання. І взагалі, на сьогодні така ініціатива відсутня.

А в цей час свинарі України чекають і несуть збитки, адже компартменталізація на сьогодні є єдиною можливістю для експорту української свинини. Це той механізм, який дозволяє господарствам в умовах АЧС залишатися активними учасниками міжнародної торгівлі.

Спалахи АЧС в Україні дуже важко спрогнозувати. Однак, затвердити елементарні правила для свиногосподарств, які дозволять зберегти господарства від знищення, нам під силу. Асоціація тваринників України й надалі продовжуватиме боротьбу за інтереси свиногосподарств, якою важкою вона б не була.

Підготовано ексклюзивно для Бізнес Цензор https://biz.censor.net.ua/columns/3060989/chi_bloku_mnagropoltiki_mehan…

 

 

Ukrainian

Читати ще