Україна без свинини: рекордне скорочення поголів'я та його наслідки

Дата публікації: 31-10-2017 - 14:06

За розрахунками ФАО, загальне поголів’я свиней на початок наступного року буде найнижчим за всю сучасну історію України — на рівні 6,1 млн голів. Учасники та експерти ринку звинувачують в усьому АЧС та неефективну підтримку з боку держави.

Протягом останніх трьох років в Україні скорочується поголів’я свиней, а передумов для збільшення в наступні роки нема.

Найбільше постраждали сільськогосподарські підприємства — мінус 10,1% свиней станом на перше жовтня. 

«Факторів цього скорочення багато — це і АЧС, і низька прибутковість в минулому році, наслідки якої почали проявлятися в повній мірі, і доволі високі ціни на живець, які підбадьорювали реалізацію, і ремонт потужностей та оновлення поголів’я відразу на декількох крупних підприємствах, — пише аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант ФАО Андрій Панкратов.

В господарствах населення скорочення поголів’я свиней відбувається без прискорення і продовжує тренд останніх семи років. На 1 жовтня різниця з попереднім роком складала 8,4% (3,334 млн голів проти 3,639 млн). Разом з тим імпорт свинини знову почав зростати: за 9 місяців 2017 року було завезено 3,17 тис. тонн, тоді як у 2016 — 2,8 тис. тонн.

Історичні фактори скорочення поголів’я

Перед розвалом СРСР, у 1990 році, в Україні нараховувалося 20 млн голів свиней. Тому періоду було властиво нарощувати обсяги виробництва екстенсивним шляхом, тобто за рахунок кількісного приросту. Тож не дивно, що почалося скорочення поголів'я в перше десятиріччя після розвалу Союзу та на початку двохтисячних. Проте вже пізніше цим бізнесом зацікавилися фермери та кількість свиней почала зростати.

«Коливання чисельності поголів'я — нормальна динаміка галузі та частина її циклічного розвитку. Після важких періодів поголів'я скорочується, після кращих — відновлюється за рахунок сильніших гравців, що залишилися на ринку», — коментує аналітик.

Ukrainian

Читати ще