Туреччина вивчає можливість відкриття свого ринку ВРХ для України

Дата публікації: 26-03-2018 - 16:23

Асоціація тваринників України продовжує цикл публікацій щодо відкриття турецького ринку великої рогатої худоби живою вагою та м’яса яловичини для України.

Після того як за ініціативою АТУ одна з ключових турецьких компаній побувала в  Україні, оглянула виробничі процеси та переконалася в наявності потенційних партнерів – українських господарств, черговим кроком в українсько-турецьких відносинах стало офіційне підтвердження влади Туреччини щодо готовності відкрити свій ринок для експорту живої ВРХ та м’яса з України.

З цією метою турецька влада надіслала до Держпродспоживслужби України розгорнутий лист-опитувальник, своєрідну анкету з питань експорту яловичини до Туреччини. Вона складається з 13 розділів, які включають в себе детальну інформацію з таких питань: відомості про Україну, її географічні аспекти, законодавство, ветеринарія, структура компетентних органів та їх система управління, заходи щодо забезпечення хімічної безпеки харчових продуктів, заходи щодо забезпечення мікробіологічної безпеки харчових продуктів, боротьба із зоонозами, попередження отруєння продуктами харчування, контроль залишкового матеріалу, реєстрація фермерських господарств, ідентифікація тварин, контроль за переміщенням тварин, сертифікація, стандарти безпеки продуктів харчування, популяція тварин. Окрім того, турецька влада хоче отримати максимально деталізовані дані у формі зведених таблиць з окремих питань.

Підсумковий аналіз та звіт, які ляжуть в основу опитувальника було доручено підготувати профільним структурним підрозділам Держпродспоживслужби України. Також в рамках отримання інформації для опитувальника науково-дослідним інститутом проводилися спеціальні лабораторні дослідження.

Процес підготовки тривав кілька місяців і станом на сьогодні відповіді для опитувальника вже повністю готові.

Після того як даний документ буде перекладено іноземною мовою, українська сторона надішле офіційного листа компетентним органам Туреччини (на кшталт Міністерства с/г Туреччини)  і додасть до нього матеріали, підготовлені для анкети-опитувальника.  

Наступним кроком стане надання Туреччиною документальної оцінки нашим матеріалам. Законодавчо встановленого строку розгляду документів турецькою стороною немає. Він може тривати навіть кілька місяців.

Після цього турецька делегація знову приїде з візитом в Україну. Цей етап не є обовязковим, але як показує практика, потенційний партнер майже завжди приїжджає з аудитом. За результатами візиту влада Туреччини вирішить, чи відповідає Україна їхнім вимогам, та чи є українська система контролю безпечності харчових продуктів ефективною та дієвою. Після цього Україна отримає право експорту ВРХ живою вагою та м’яса яловичини.

Можливий також варіант, коли турецька сторона буде особисто інспектувати кожне українське підприємство, яке отримає право експорту. На сьогодні турецька компанія, яка стала членом Асоціації тваринників України і приєдналася до команди українських тваринницьких підприємств, вже заявила про відповідність санітарно-епідеміологічним вимогам, за умови дотримання яких питання співпраці буде втілено.

Заключним етапом є підписання двосторонньої угоди між Україною і Туреччиною відповідно на експорт та імпорт продукції. Підсумковим документом є сертифікат. Форма сертифікату офіційно встановлена, вона погоджується сторонами. З турецького боку документ підписує компетентний орган, на зразок Міністерства с/г Туречиини, а від України уповноваженим органом виступає Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів в особі  головного державного інспектора ветеринарної медицини, директора Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.

Після цього ринок Туреччини буде відкритим для України. Це та кінцева мета, над якою Асоціація тваринників України працює вже не один місяць. Ми постійно знаходимося на зв’язку з турецькою стороною і докладаємо усіх зусиль для пришвидшення отримання дозволу на експорт.

 

 

Ukrainian

Читати ще