Скотний двір: в Україні можуть ввести обов'язкову реєстрацію домашніх тварин

Дата публікації: 05-09-2018 - 13:52

Парламентарі мають намір зобов'язати власників котів та собак зареєструвати своїх домашніх вихованців. Для цього депутати внесли у Верховну раду законопроект, який передбачає поголовне чіпування та наявність ветеринарного паспорта для кожного домашнього улюбленця. Крім того, повсюдний облік торкнеться і безпритульних тварин, а фермерів і тваринників очікує більш чітка процедура реєстрації худоби. Всім тваринам планується присвоїти унікальний ідентифікаційний номер, відомості про їх стан здоров'я, переміщеннях і власників занести в спеціальну базу. За відсутність реєстрації передбачаються штрафи. Докладніше про те, навіщо в Україні потрібні нові правила ідентифікації тварин - у матеріалі РБК-Україна.

Вуха, лапи і хвіст

В Україні запропонували ввести з 1 січня 2021 року обов'язкову реєстрацію та ідентифікацію домашніх тварин, в доповнення до вже існуючої процедури реєстрації худоби. Законопроект №9022 з відповідною ініціативою у Верховній раді зареєстрували депутати Олександр Бакуменко, Петро Юрчишин, Микола Кучер (усі - БПП) і Сергій Лабазюк ("Воля народу").

Норми документа зобов'язують власників котів та собак, а також диких тварин, що утримуються в неволі, оформляти тварин ветеринарні паспорти, щоб надалі була можливість провести ідентифікацію тварини. Зараз, згідно з чинним законом "Про реєстрації та ідентифікації тварин", обов'язковій реєстрації підлягають ВРХ, свині, вівці, кози і коні.

Якщо парламент схвалить законопроект, його автори розраховують, що в країні буде створено Єдиний держреєстр тварин, адміністратором якого стане один з підрозділів Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів (Держпродспоживслужба), пояснив виданню співавтор документа Петро Юрчишин. Процес реєстрації передбачає внесення в реєстр даних про тварину, її власника або господарство, переміщення, смерть. А ідентифікація передбачає присвоєння тварині унікального номеру, під яким вона буде значитися в базі. Зареєструвати тварину можна буде у ветеринарній клініці. Після чіпування спеціальний номер зафіксують у ветеринарному паспорті і внесуть до реєстру. При зміні місця проживання власник буде зобов'язаний поставити свою тварину на ветеринарний облік. Але ідентифікаційний номер при цьому не зміниться, пояснив виданню Юрчишин.

У пояснювальній записці до документа зазначено, що нові правила розроблені для того, щоб привести українське законодавство у сфері поводження з тваринами у відповідність з Європейською конвенцією про захист домашніх тварин, яку Україна ратифікувала в 2013 році. Держави, що підписали конвенцію, зобов'язуються розглянути можливість ідентифікації собак і кішок за допомогою спеціальних методів, а також вести реєстр номерів тварин разом з прізвищами та адресами їх власників. В Євросоюзі обов'язкова реєстрація і чіпування, а також оформлення ветеринарного паспорта запроваджено з 2004 року для всіх власників котів та собак.

Співавтор законопроекту Олександр Бакуменко пояснює необхідність обов'язкової реєстрації домашніх тварин тим, що її введення створить систему обліку та контролю за переміщенням котів і собак. Це, за його словами, дозволить уникнути поширення загальних для людини і тварин захворювань, наприклад, сказу. "Реєстрація зробить можливим перевезення домашньої тварини в Євросоюз, - пояснив РБК-Україна Петро Юрчишин. - Вам потрібен її ідентифікаційний номер, без якого не можна буде вивезти тварину за кордон. Друге - безпритульних собак потрібно також стерилізувати і чіпувати". Депутат також уточнив, що реєстрація допоможе постраждалим від нападу собак визначити власника тварини. "Наприклад, якщо вас покусає собака, ви зможете по чіпу точно встановити власника, і потім подати в суд. Або якщо ваш вихованець втече, знайти його буде легше", - запевнив Юрчишин.

У законопроекті зазначається, що послуги з реєстрації та ідентифікації тварин будуть платними. Вносити до реєстру тварин і худобу уповноважене відомство буде за рахунок їх власників – фізичних та юридичних осіб. Безкоштовно зареєструвати свого домашнього улюбленця зможуть ветерани війни, люди з I і II групою інвалідності та малозабезпечені сім'ї. У документі вартість цих послуг не уточнюється, але за розрахунками Юрчишина реєстрація обійдеться у близько 34 грн за домашню тварину. До того ж за заявою власника ці кошти можуть бути повернуті, якщо буде розроблено механізм компенсації.

За ненадання даних про домашніх тварин або відсутність їх реєстрації власників пропонується притягувати до адміністративної відповідальності. Зараз штрафи за аналогічні правопорушення передбачені ст. 107-2 Кодексу про адміністративні порушення для власників ВРХ, свиней, овець, коней. Якщо законопроект буде прийнятий, ці санкції будуть поширюватися і на власників домашніх тварин. Також автори документа пропонують збільшити штрафи з 51-435 гривень (в залежності від ступеня правопорушення) до 85-850 гривень.

У Держпродспоживбслужбі РБК-Україна пояснили, що присвоєння котам і собакам унікального ідентифікаційного номеру дозволить достовірно визначати їх власників, швидко знаходити загублених домашніх вихованців, а також вирішить проблеми безпритульних тварин. Втім, встановити точну кількість кішок і собак в країні, в тому числі і безпритульних, неможливо. Через відсутність єдиного реєстру точної статистики не мають ні місцеві, ні державні органи влади. За даними Washington Post, Україна знаходиться в десятці країн за кількістю домашніх тварин. А приблизні підрахунки міжнародних експертів, згідно з інформацією порталу Worldatlas, свідчать, що в минулому році в Україні налічувалося близько 7,5 млн кішок, в тому числі безпритульних.

"Точної цифри кількості домашніх тварин у країні немає, і дані з різних джерел сильно різняться. Але не важко здогадатися, що в країні кількість бездомних собак і кішок обчислюється десятками тисяч. У Києві, приміром, зоозахисники та комунальники кажуть про порядок цифр від 3 тис. до 20 тис. безпритульних тварин", - повідомив РБК-Україна керівник PR-відділу благодійної організації Happy Paw Олег Мульський. Віце-президент Асоціації зоозахисників України Зоя Савченко уточнила, що в країні мають ветеринарні паспорти менше одного відсотка собак і кішок. В основному їх власники проживають в містах, а в селах та невеликих населених пунктах про реєстрацію домашніх вихованців говорити і зовсім не доводиться.

За словами Мульского, реєстрація дасть можливість контролю, а "також може стати хорошим стимулом для створення відповідної інфраструктури у великих містах - для вигулу тварин, спеціальних контейнерів для збирання". "Важливий фактор ще й у тому, що зареєстроване тварина офіційно закріплюється за його господарем і адреси проживання. Це буде мотивувати людей бути більш відповідальними і зможе хоча б частково убезпечити від ситуацій, коли господарі просто залишають своїх тварин на вулиці", - вважає Мульский.

Втім, поки незрозуміло, чи буде введення повсюдного обліку кішок і собак сприяти масштабній кампанії по стерилізації бездомних тварин. Зоозахисники пояснили РБК-Україна, що зараз цим займаються муніципалітети, але більшою мірою волонтери та європейські благодійні організації. "В Одесі вже десять років німці проводять стерилізацію, в Києві цим займаються відповідні комунальні підприємства за рахунок міського бюджету. У деяких містах її проводять австрійські організації. А в Харкові комунальники не проводять стерилізацію, а вбивають бездомних тварин", - навела приклади Зоя Савченко. На її думку, прийняття парламентом законопроекту про обов'язкову реєстрацію домашніх тварин навряд чи істотно змінить ситуацію. "Прийняття такого закону не буде ефективним для тварин. Ніхто нічого власнику не зробить, якщо він не зареєструє свою тварину. Реєстрацію можна вводити примусово", - впевнена зоозахисник.

Втім, це далеко не перша спроба парламентарів ввести повсюдний облік домашніх і бездомних тварин. У березні в Раді групою народних депутатів було зареєстровано аналогічний законопроект №7220. Цим документом також пропонувалося ввести обов'язкову реєстрацію тварин, за що вводився б адміністративний збір у розмірі до 160 гривень, і обов'язкову стерилізацію бездомних кішок і собак. Крім того, проектом передбачалися штрафи за нелегальну торгівлю тваринами. Але цей документ був відхилений через необхідність його доопрацювання.

Сільськогосподарський облік

Крім врегулювання питань реєстрації домашніх тварин, автори законопроекту №9022 пропонують також уточнити процедуру обліку сільськогосподарських і диких тварин, що утримуються в неволі. Їх власники повинні будуть вносити до реєстру дані про кількість худоби, її переміщення, продаж, забій, падіж і проведені санітарно-ветеринарні заходи. Адміністратор єдиної бази повинен буде протягом 10 робочих днів внести до реєстру отримані дані від власників ВРХ, свиней, кіз, овець і 25-ти днів - коней. Ще п'ять днів Госпродпотребслужбе потрібно на оформлення ідентифікаційних документів. Таким чином, у фермерів і власників зоопарків піде на оформлення тварин від двох тижнів до місяця. При цьому при необхідності власники худоби зможуть безкоштовно отримувати необхідні їм виписки з реєстру, а сам він повинен бути доступним для користування онлайн. Закритою залишиться інформація про персональних даних власників тварин.

Передбачається, що спираючись на дані єдиного реєстру, ветеринарні інспектори зможуть здійснювати контроль на відповідність наданої власниками тварин інформації. Вони повинні будуть перевіряти кількість тварин у певному фермерському господарстві, наявність у них ідентифікаційних номерів. Перевірки можуть проводитися за загрози громадському здоров'ю або здоров'ю тварин. Також інспектори будуть аналізувати причини попередніх спалахів захворювань худоби.

Витрати на створення єдиного реєстру, закупівлю засобів ідентифікації тварин та їх чіпування пропонується передбачити в держбюджеті. У пояснювальній записці до законопроекту №9022 зазначається, що згідно із розрахованим на 2018 рік приплоду ВРХ, свиней, кіз, овець і коней, на проведення реєстрації та ідентифікації тварин необхідно буде виділити близько 173 млн гривень.

При цьому документом пропонується посилити штрафи за порушення закону про реєстрації сільськогосподарських тварин. Тваринникам за порушення вимог щодо ідентифікації тварин загрожує штраф в розмірі від шести до восьми мінімальних заробітних плат для юридичних осіб, а на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від двох до чотирьох мінімальних заробітних плат (розмір МЗ - 3723 грн) з обмеженням переміщення всіх тварин господарства до моменту усунення зазначеної невідповідності

У Держпродспоживсбслужбі РБК-Україна запевнили, що прийняття законопроекту і реалізація його норм дозволить забезпечити українців безпечними для здоров'я харчовими продуктами тваринного походження і контролювати ситуацію із захворюваністю тварин у країні. На сьогодні серед глобальних загроз в Україні у Службі називають африканську чуму свиней та сказ.

"Належна ідентифікація і реєстрація тварин дає можливість контролювати здійснення щеплень, обробок, досліджень по кожній тварині і стан її здоров'я. При виявленні хворої тварини це дозволить швидко її ізолювати. У разі виявлення особливо небезпечних захворювань тварин, а також захворювань спільних для людини і тварин закон забезпечить здійснення відповідних заходів щодо недопущення поширення захворювання на інших тварин", - розповіли у відомстві.

Голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар розповіла РБК-Україна, що основна необхідність законодавчих змін у тому, що діюча система ідентифікації і реєстрації сільськогосподарських тварин практично не працює.

"У країні має працювати система ідентифікації і реєстрації сільськогосподарських тварин таким чином, щоб кожна тварина і його переміщення можна було простежити, проконтролювати епізоотичну ситуацію в країні, і в кінцевому підсумку споживач зможе бути впевненим у якості та безпеки продуктів харчування", - повідомила вона.

За словами Паламар, власники тварин повинні усвідомлювати свою відповідальність за порушення вимог ідентифікації і реєстрації, але одночасно для них повинен бути спрощений механізм отримання державного відшкодування за проведену ідентифікацію тварин. "Особливо важливо для системи ідентифікації саме ВРХ мотивувати одноосібні домогосподарства, в яких міститься більше половини всього поголів'я, ідентифікувати цих тварин. Зараз вони не зацікавлені в ідентифікації тварин через те, що в такому випадку втратять субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. З цього питання Асоціація неодноразово подавала в уряд свої пропозиції про зміни", - пояснила експерт.

Ukrainian

Читати ще