Сільське господарство може стати поштовхом до економічного зростання України

Дата публікації: 30-03-2018 - 10:39

На початку тижня Міжнародне рейтингове агентство Fitch повідомило свій прогноз — ВВП України зросте цього року на 3,2%, а в наступному — на 3,7%. Про це повідомляє biz.nv.ua.

За словами Дмитра Яблоновського, заступника виконавчого директора Центру економічної стратегії, наша країна встановила в минулому році рекорд за всі роки після початку війни і втрати Криму. Але нам потрібно 5-7%, а не 3%, тому що ми істотно відстаємо від світової економіки.

Тим більше, що за оцінками головного економіста інвесткомпанії Dragon Capital Олени Бєлан, в наступному році темпи зростання сповільняться на 3%.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що темпи повинні досягати 7%.

Але для цього в країні повинна змінитися структура економіки і діловий клімат. За словами Яблоновського, нинішнє зростання — це результат стимулювання доходів і витрат населення за рахунок того, що Кабмін підвищує пенсії і зарплати. Але така стратегія не дає стійкого зростання.

При цьому Кабінет міністрів не робить фундаментальних речей. Наприклад, в країні ніяк не йде приватизація.

«Якби у нас продали великі об'єкти, то це б значно підштовхнуло економіку», — говорить Яблоновський.

Також необхідно створити в країні такі умови, за яких інвестувати в Україну будуть не тільки іноземці, а й українці. Щоб вони не боялися вкладати кошти, які зберігають за кордоном, в нові виробництва і технології.

Локомотивом зростання може також стати сільське господарство. Як заявила Сату Кахконен, глава представництва Світового банку в Білорусі, Молдові та Україні, якщо в країні з'явиться ринок землі, то це відразу ж підштовхне інвесторів вкладати кошти в сільське господарство, транспортну інфраструктуру, зрошення тощо.

«Для того, щоб Україна змогла повноцінно скористатися цими можливостями, керівництво країни має вирішити, чи продовжувати реформи, щоб прискорився економічне зростання, чи ні, і тоді країна знову потрапить в пастку повільного зростання», — заявила Кахконен.

У Світовому банку під реформами, крім земельної, розуміють завершення трансформації енергетичного ринку, а також створення Антикорупційного суду і боротьбу з корупцією, яка б приводила до винесення тюремних термінів. Без цього, вважає Кахконен, буде складно переконати іноземців вкладати кошти в Україну.

Є, звичайно, і фактори, які не залежать від Уряду. Зростання ВВП залежатиме від погодних умов, які в минулому році значно знизили урожай. А також від цін на продукцію українського експорту: руду, зерно, метал.

Крім того, за словами Павла Кухти, експерта реанімаційного пакету реформ, в 2019 році Україну чекають зовнішні виплати, вибір подальшого курсу країни, тобто вибори, і залежність від зовнішніх кредиторів.

Економічне зростання також стримуватиме висока облікова ставка НБУ, яка нещодавно була підвищена до 17%. Це робить кредити практично недоступними як для бізнесу, так і для населення.

Ukrainian

Читати ще