УХВАЛЕНО НОВУ ІНСТРУКЦІЮ ПО БОРОТЬБІ З АЧС

Опубликовано nick_309 - 19-04-2017 - 18:03

Міністерство юстиції України зареєструвало наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким затверджується нова Інструкція з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней. Однак, документ  ще не оприлюднено, тому він не набув чинності.

Після вступу в дію нової інструкції попередній наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 05.03.2014  № 81 «Про затвердження Інструкція з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» втрачає чинність.

Такого кроку тваринники вимагали від уряду уже давно, бо в умовах епізоотії АЧС наджорсткі вимоги старої Інструкції фактично призводили до додаткових економічних збитків у виробників, не вирішуючи при цьому проблему ефективної боротьби з захворюванням. В новій Інструкції таку шкоду буде мінімізовано.

Робота над новою Інструкцією тривала близько року

Асоціація тваринників України (АТУ), представляючи інтереси виробників, разом із Держпродспоживслужбою провела низку нарад, в рамках яких відбувалось узгодження тексту документу. АТУ фактично стала містком між владою та бізнесом. Асоціація організовувала експертні обговорення, проводила відкриті дискусії з виробниками та власниками свинокомплексів задля напрацювання пропозиції виробників і донесення їх вимог до уряду. Така робота була доволі плідною і значна частина пропозицій тваринників була врахована у тексті нового документу.

Робота над новою Інструкцією тривала близько року. Асоціація тваринників України (АТУ), представляючи інтереси виробників, разом із Держпродспоживслужбою провела низку нарад, в рамках яких відбувалось узгодження тексту документу. АТУ фактично стала містком між владою та бізнесом. Асоціація організовувала експертні обговорення, проводила відкриті дискусії з виробниками та власниками свинокомплексів задля напрацювання пропозиції виробників і донесення їх вимог до уряду. Така робота була доволі плідною і значна частина пропозицій тваринників була врахована у тексті нового документу.

Отже, коротко наведемо основні зміни, що запроваджуються в діючий порядку боротьби з АЧС.

Передусім нова Інструкція дає сучасні визначення процесам, що відбуваються в рамках профілактики та боротьби з АЧС. Так, вводиться поняття біологічної безпеки, господарств з високим рівнем біобезпеки, деталізується закритий режим роботи.

В рамках боротьби з АЧС зменшуються межі зони захисту (не менше 3-х та не більше 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 3-х до 20 км) та зони спостереження (радіусом до 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 20 до 150 км). Вводиться поняття інфікованого об’єкта тощо. Ключова роль у «гасінні» спалаху відводиться місцевим Державним надзвичайним протиепізоотичним комісіям.

В документі чітко визначено вимоги та критерії, що дозволяють говорити про закритий режим роботи господарства, а інспектори ветеринарної медицини відтепер визначатимуть ступень біобезпеки. Раніше таких норм не було.

Процес ліквідації спалаху захворювання як і раніше координується Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при відповідному органові влади.

Суттєвою зміною, на якій наголошували фахові організації та експерти галузі – став дозвіл на переробку м’яса тварин, що знищуються в зоні нагляду, але не э інфікованими, тобто, здорові. Але безпечність м’яса має бути підтверджено клінічними аналізами.

Безперечним плюсом є дерегуляція та відмова від зайвої бюрократизації низки процесів, що часто перетворювало боротьбу з АЧС на надмірно глибоку паперову роботу або висувало малоефективні вимоги.

Проект нової редакції Інструкції виключає розділи про порядок відновлення поголів’я після спалаху, про заходи з попередження розповсюдження АЧС переносниками.

«Введення в дію нової Інструкції боротьби з АЧС суттєво підвищить ефективність протиепізоотичних заходів. Боротися з «африканкою» можна буде ефективніше. Натомість, велика доля відповідальності за ефективну боротьбу та профілактику АЧС наразі покладається на місцеві ДНПК. Саме вони мають бути високоефективними та професійними у цих процесах. Нова Інструкція чітко деталізує заходи біобезпеки для господарств, дотримання яких є серйозною гарантією мінімізації ризиків занесення захворювання. Ми, як Асоціація, доклали максимум зусиль, щоб донести позицію тваринників до влади. В значній мірі нам це вдалося. Але я деякі моменти, що досі потребують конкретизації. Отже, ми продовжимо роботу та будемо звертатись до урядовців за офіційним роз’ясненням застосування деяких норм», - коментує ухвалення документу Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.

Довідково:

Африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини. З 2012 року в Україні зареєстровано 213 випадків АЧС. При чому, тільки у з початку 2017 року зафіксовано 65 спалахи, при чому, за весь 2016 рік -91 спалах. Експерти оцінюють вже завдані прямі та непрямі економічні збитки у понад 1,1 млрд. гривень. За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), збитки державного бюджету України через спалахи АЧС в 2017 році можуть скласти більше 1,5 млрд. гривень. При цьому у 2017 році кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може суттєво збільшитися . З моменту появи хвороби у 2012 році в Україні вже знищено понад 120 тис. голів свиней.

Через АЧС експорт української свинини вже заборонили Молдова, Румунія, Вірменія, Білорусь.

Ukrainian

Читать еще