Розроблено нову Інструкцію по боротьбі з АЧС в Україні

Опубликовано nick_309 - 03-04-2017 - 23:29

2 березня, пройшла робоча зустріч представників Держпродспоживслужби та Асоціації тваринників України (АТУ). 

Сторони обговорили оновлений проект Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней. Експерти АТУ в цілому підтримали документ, але висунули ряд зауважень, врахування яких на думку бізнесу, зробить боротьбу з АЧС більш системною, а вимоги до роботи підприємств більш чіткими. В цілому, учасники зустрічі дійшли консенсусу щодо проекту Інструкції, яка наразі подаватиметься на розгляд Міністерства агарної політики та продовольства України.

Отже, коротко наведемо основні зміни, що пропонуються до діючого порядку боротьби з АЧС:

·        Проект нової Інструкції дає нові визначення процесам, що відбуваються в рамках профілактики та боротьби з АЧС. Так, вводиться поняття біологічної безпеки, господарств з високим рівнем біобезпеки, деталізується закритий режим роботи.

·        В рамках боротьби з АЧС зменшуються межі зони захисту (не менше 3-х та не більше 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 3-х до 20 км) та зони спостереження (радіусом до 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 20 до 150 км). Вводиться поняття інфікованого об’єкта тощо.

·        Проект Інструкції чітко визначає вимоги та критерії, що дозволяють говорити про закритий режим роботи господарства, а інспектори ветеринарної медицини відтепер визначатимуть ступень біобезпеки. Раніше таких норм не було.

·        Процес ліквідації спалаху як і раніше координується Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при відповідному органові влади.

·        Суттєва зміна, на якій наголошували фахові організації та експерти галузі – дозвіл на переробку м’яса тварин, що знищуються в зоні захисту, аде не э інфікованими, тобто, здорові. Але безпечність має бути підтверджено клінічними аналізами.

·        Безперечним плюсом є відмова від зайвої бюрократизації низки процесів, що часто перетворювало боротьбу з АЧС на надмірно глибоку паперову роботу.

·        Проект нової редакції Інструкції виключає розділи про порядок відновлення поголів’я після спалаху, про заходи з попередження розповсюдження АЧС переносниками, що зменшує рівень втручання у господарську діяльність підприємства.

Отже, сподіваємось на швидке ухвалення документу Міністерством агарної політики та продовольства України. Гостра ситуація з АЧС, що склалась в країні потребує швидких та адекватних реакцій від влади. Це вимога часу, бо зволікання може призвести до погіршення ситуації.

Довідково:

Африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

З 2012 року в Україні зареєстровано 199 випадків АЧС. При чому, тільки у 2017 році зафіксовано 51 випадок. Експерти оцінюють прямі та непрямі економічні збитки у понад 1,1 млрд. гривень. За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), збитки державного бюджету України через спалахи АЧС в 2017 році можуть скласти більше 1,5 млрд. гривень. При цьому в наступному році кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може збільшитися в 1,5 рази - до 117 випадків.

Ukrainian

Читать еще