Роги і копита під стінами Кабміну: тваринники протестували проти непрозорого розподілу державних дотацій

Дата публікації: 06-03-2018 - 13:15

6 березня 2018 року під стінами Кабміну відбулася Всеукраїнська акція протесту сільськогосподарських виробників, організована Асоціацією тваринників України та виробниками тваринницької продукції, проти непрозорого розподілу дотацій. Тваринники принесли під стіни будівлі Уряду роги й копита, і вимагали, аби виділені державою 4 млрд грн держпідтримки були спрямовані на реальні потреби тваринників.  

Акція протесту зібрала близько тисячі тваринників з усіх куточків нашої країни. Незважаючи на холоднечу і мороз, представники сільськогосподарських підприємств приїхали до Києва, аби висловити своє невдоволення роботою Міністерства аграрної промисловості і продовольства України, яке за спинами виробників «по-тихому» прийняло план розподілу 4 млрд грн держпідтримки, керуючись своїми непрозорими інтересами.

Із гаслами «Не дамо знищити тваринництво!», «Геть чиновників від корита!», «Тваринникам – гроші, чиновникам – нари!» виробники пройшлися вулицею Грушевського до будівлі Уряду.

Голова Асоціація тваринників України Ірина Паламар виступила перед учасниками протесту, подякувавши всім присутнім за підтримку і активність.

«Сьогодні ми зібралися, щоб відстояти свої права на чесні дотації для тваринників. Ми годуємо Україну, дбаємо робочі місця, платимо податки до бюджету. І ми змусимо чиновників з високих кабінетів нас шанувати! – закликала Ірина Паламар».

Голова АТУ відзначила, що наприкінці 2016 року держава, відмінивши повернення тваринникам ПДВ, фактично забрала в них близько 10 млрд грн. Режим квазіакуміляції, який було запропоновано натомість у 2017 році, також виявився неефективним, оскільки не всі виробники змогли отримати ці гроші. А в 2018 році взагалі забрали гроші за даними статтями, натомість давши 4 млрд на підтримку тваринництва. 

«Минулого року наша Асоціація цілий рік оббивала пороги владних кабінетів, - відзначила Ірина Паламар. - Ми просили про підтримку, і нас почув Прем’єр-Міністр Володимир Гройсман, віділивши 4 млрд. Проте Міністерство АПК хоче ці гроші пустити за своїми кишеньковими схемами!»

Ірина Паламар відзначила, що лише на утримання свого апарату Мінагрополітики витратило минулого року 2 млрд 607 млн грн.

Натомість же тваринництво знищується. Лише за минулий рік було вирізано 10% корів, 8% свиней.

«Коли Мінагрополітики розписало бюджетні дотації за своїми кишеньковими схемами, ми відразу відреагували. Ми зібрали Всеукраїнське аграрне Віче, де розписали прозорі механізми розподілу коштів держпідтримки, і подали відкритий лист до Прем’єр-Міністра за підписом всіх виробників. І нас багато хто підтримує із влади: це і Перший віце-прем’єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Іванович Кубів, і Міністерство економічного розвитку. Не підтримує нас лише Мінагрополітики, яке веде дешевий популізм».

Ірина Паламар звернула увагу, що кредити, які в Мінагрополітики пропонують брати фермерам, банки не дають без застави. А щодо свинарського бізнесу, то його взагалі ніхто не кредитує через високий ризик АЧС.

До виступу голови Асоціації приєдналися і учасники акції: виробники та працівники сільськогосподарських підприємств, які також відзначили, що відсутність підтримки тваринництва б’є не лише по розвитку галузі, але й по добробуту українців, оскільки втрачаються робочі місця та надходження до держбюджету. «Якщо так піде і далі, то за кілька років тваринництво скоротитися в рази, і від нього залишаться «роги й копита», - заначили учасники  мітингу.  

Як красномовне свідчення того, що може статися з тваринництвом, під будівлю Уряду принесли роги й копита тварин, а просто на дорогу вилили цистерну молока.

На завершення голова АТУ Ірина Паламар вручила представникові секретаріату Кабміну Звернення до Уряду з вимогами внести зміни до прийнятого Порядку використання кошів у тваринництві, які були розроблені виробниками разом із Асоціацією тваринників, саме:

 

  • дотації виробникам свинини — 2 грн/кг та дотації за утримання корів 2 тис. грн/голову;
  • компенсацію відсотків по обіговим коштам діяльності діючих підприємств з промислового свинарства та скотарства;
  • спрощення отримання дозволу та погодження на проектну документацію на будівництво та реконструкцію тваринницьких ферм і комплексів, зарахування висновків техніко-економічної експертизи;
  • доступні кредити для тваринників. Жорстка вимога уряду до банків кредитувати виробників свинини та виробників ВРХ без застави;
  • оприлюднення меморандуму про загальні засади співробітництва з Мінагрополітики та з банками, які кредитуватимуть тваринників;

 

  • часткове відшкодування будівництва та реконструкції підприємств тваринницьких комплексів;
  • механізми держпідтримки максимально без участі комісій. Функції комісій — прийом документів та затвердження списків;
  • виплата часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм та комплексів щоквартально та відкритий реєстр отримувачів держпідтримки;
  • зниження ПДВ на харчові продукти з 20 до 7%.

 

Нагадаємо, акція протесту зібралася за результатами Всеукраїнського аграрного Віче, організованого АТУ, що відбулося 22 лютого, на якому виробники продукції тваринництва ухвалили свої пропозиції щодо змін до Постанови про розподіл бюджетних дотацій та спрямували їх до Уряду.   

 

 У разі, якщо Уряд не дослухається аграріїв, вони обіцяють більш радикальні форми протесту.

Ukrainian

Читати ще