«Потрібно негайно відкривати ринок експорту свинини до Китаю!» - голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар

Дата публікації: 16-04-2019 - 17:12

Голова Асоціації тваринників України звернулася із офіційним листом до голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимира Лапи з питання відкриття ринку Китайської Народної Республіки для експорту свинини.

Гостра ситуація з АЧС, що виникла сьогодні в Китаї, викликала дефіцит виробництва свинини в даній країні. Аналітики Rabobank прогнозують, що у 2019 році втрати китайських виробників свинини становитимуть від 25% до 35%, а в деяких регіонах - до 50%. При цьому, значне скорочення племінного стада призведе до затримки відновлення виробництва китайської свинини. Воно буде ускладнюватися ризиком повторного поширення АЧС.

 

«В свою чергу, така ситуація в Китаї дає нові можливості для експортерів м’яса, якими просто таки повинна скористатися Україна», - наголошує голова Асоціації тваринників Ірина Паламар.

 

У зв’язку Асоціація тваринників України написала офіційний лист до голови Держпродспоживслужби Володимира Лапи із закликом щодо відкриття ринку КНР  для експорту свинини.

 

«На сьогоднішній день Китай є перспективним важливим торговельним партнером України в галузі свинарства та в цілому в тваринництві, - відзначила у своєму листі голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар. - Хоча Китай входить до числа найбільших країн-виробників свинини, для внутрішнього споживання вироблених об’ємів свинини не вистачає. Внутрішнє виробництво свинини в Китаї не встигає одночасно за зростанням споживання, тому Китай також є одним із лідерів-імпортерів свинини.

Так, у 2018 році Китай став лідером-імпортером свинини і загальний ввезений об’єм склав – 1 351 416 тонн. Основними країнами-постачальниками свинини з ЄС були: Німеччина (27%), Іспанія (24%), Данія (17%), Нідерланди (14%), Франція (8%)».

За прогнозами міжнародної Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), в найближчі роки імпорт свинини до Китаю залишатиметься таким же високим, оскільки очікувані темпи збільшення споживання будуть випереджати зростання внутрішнього виробництва. (Джерело: https://stats.oecd.org/viewhtml.aspx?datasetcode=HIGH_AGLINK_2018&lang=en).  

Також Китай буде продовжувати імпортувати більше свинини в найближчі роки через кризу у свинарстві, викликану поширенням вірусу АЧС. У відповідь потенціал України у нарощенні об’ємів виробництва свинини та експорту на світових ринках є дуже високим. 

«Власне переговорний процес між Україною та Китаєм щодо експорту свинини триває давно, проте одним із стримуючих факторів була африканська чума свиней в Україні, - відзначає у своєму зверненні Ірина Паламар. - Наразі епізодична ситуація в обох країнах дужа схожа через спалахи АЧС в Китаї, більше того в Україні ситуація з АЧС стабілізована та контрольована».

В Асоціації тваринників України вважають, що в умовах існування в країнах певних епізодичних проблем та з врахуванням міжнародного досвіду може бути застосований принцип регіоналізації чи компартменталізації для налагодження з України експорту свинини до Китаю.

«Враховуючи вищезазначене, просимо Вас з боку Держпродспоживслужби вжити всіх можливих заходів щодо активізації переговорів з Китайською Народною Республікою про експорт з України свинини та узгодження відповідного ветеринарного сертифікату» - йдеться у листі.

Ukrainian

Читати ще