Польща відгороджується від чуми, чи від України?

Дата публікації: 21-09-2017 - 16:27

Нещодавно стало відомо, що Польща планує збудувати огорожу на кордоні з Білоруссю та Україною в рамках боротьби з африканською чумою свиней (АЧС). 

Користувачі соцмереж уже жартома прозвали цей проект «План Кабан» і проводять аналогії зі стіною Яценюка. Дехто ж, як, наприклад, журналісти оновленого каналу «Прямий» з Катериною Козубенко, пішли іще далі, саркастично натякаючи, що АЧС і дикі кабани - лише привід, а насправді Польща хоче відгородитися від проблем України (про це йшлося в сюжеті каналу https://www.youtube.com/watch?v=1n_soaVm5fc).

Але це гумор зі сльозами на очах. Адже вже сьогодні АЧС в Україні призвела до знищення 130 тис. свиней й фінансових втрат у сумі понад 1,1 млрд грн, серйозних проблем в соціальній сфері й на зовнішніх ринках. За цими цифрами стоять конкретні люди, які втратили робочі місця та заробіток, держава - податки й можливість використання їх для забезпечення соціальних стандартів…

Для журналістів скажу, між іншим, що саме дикі кабани є одним із основних шляхів перенесення збудника африканською чуми на десятки кілометрів. Слід знати, що швидкість поширення збудника АЧС в популяції диких свиней становить від 12 до 20 діб на відстань 3,5 – 11,0 км. Передача вірусу АЧС від однієї сімейної групи до іншої складає 14 діб. Тобто, кожні 2 тижні чума розповзається на десяток кілометрів. Таким чином, за 2 роки в Україні практично не залишилося безпечних територій.

Польща добре розуміє всю масштабність проблеми, тому готова вкладати великі кошти в засоби захисту, аби не допустити занесення АЧС з України та Білорусі. Поляки знають, що якщо чума опиниться на їх території, то з їхньою галуззю свинарства може статися те, що сьогодні відбувається в нашій країні. В Польщі особливого «навару» на будівництвах стін не зробиш – антикорупційні органи там працюють.

На жаль, сьогодні у нашій країні серйозні проблеми, які ставлять під загрозу існування тваринництва й репутації держави на світовому ринку, залишаються поза межами уваги наших чиновників.

Я вже неодноразово зазначала, що для ефективного вирішення проблеми африканської чуми свиней повинна бути упроваджена ефективна комплексна державна програма. І проект такої програми вже є. Він був розроблений Асоціацією тваринників України разом із виробниками, науковцями і представниками Держпродспоживслужби. Там прописані реальні кроки, дієві механізми, як комплексно боротися з чумою. Цей проект «Програми профілактики та боротьби з поширення захворювання африканської чуми свиней на території України на 2017-2022 роки» ще в лютому було передано до Мінагрополітики для розгляду та затвердження Урядом. Та до цього часу документ не підписаний, а припадає пилом десь у кабінетах.

А від нас, тим часом, сусіди відгороджуються, як від тієї самої чуми. Й одним сарказмом тут не допоможеш.

 

Ірина Паламар

Голова Асоціації тваринників України

Ukrainian

Читати ще