По свинині ми в ринку – Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України

Дата публікації: 03-04-2017 - 19:17

 

Вже кілька днів поспіль свинарі охоплені панікою у зв’язку із зниженням закупівельної ціни на свинину, який стався в перших числах лютого.

Фермери побоюються, що у зв’язку із відкриттям зони вільної торгівлі з ЄС та іншими країнами, до України почне надходити дешеве м'ясо, що знизить конкурентоспроможність свинини українського виробництва на внутрішньому ринку.

Але хочу заспокоїти всіх свинарів:  по свинині ми в ринку, тобто, ціна на українську свинину нижча за європейську.  Цього разу девальвація гривні грає нам на користь.

Графік № 1 станом на 4.02.2016.  

Ціни на м'ясо охолодженої свинини в Європі

1

 

Європейська свинина не зможе конкурувати з українською через те, що вона дорожча.  Це демонструє графік №1. Так, в Україні вартість 100 кг охолодженої свинини становить 130 євро, тоді як в Німеччині – 165,29 євро, у Великобританії – 148,65 євро, в Угорщині – 135,93 євро. Додайте до цих цифр ПДВ, а також транспортні витрати. Як бачимо, українське м'ясо у будь-якому разі виходить значно дешевше, ніж європейське. Тому Європа нам у цьому питанні не конкурент. До того ж, гривня продовжує падати, а значить, закордонна свинина у перерахунку на гривні продовжуватиме дорожчати.

Що стосується причин, через які відбувся обвал цін на свинину, то тут їх можна виділити декілька.

По-перше, поступове зниження вартості свинини пов’язано із загальною світовою тенденцією, яка спостерігається впродовж декількох років.  З графіка № 2 ми бачимо, що вже 3 роки поспіль ціни в зимній період знижуються, а на літо знову йде зростання. 

Графік №2

 

2

 

По-друге, падіння цін пов’язано ще з однією світовою тенденцію – зниженням закупівельної вартості свинини через падіння закупівельних цін на зернові, що свого роду зв’язано зі світовими цінами на нафту.

Як ми бачимо на графіку №3, відбувається загальна тенденція щодо зниження цін, виключення становить тільки ціна на молодняк.

Графік №3

 

1

 

Третьою причиною, яка спричинила зниження цін на м'ясо свиней на українському ринку, став той факт, що у зв’язку із швидким падінням гривні протягом кількох останніх місяців багато фермерів притримувало забій свиней, вичікуючи, як повернеться ситуація, і сподіваючись, що у зв’язку із валютним стрибком ціна на свинину зросте. Але довго притримувати свиней не можна, це затратно з точки зору годівлі, тому зараз їх кинулися масово забивати. Таким чином, внутрішній ринок в який момент став перенасиченим м’ясом, що спричинило обвал цін.

Отож, підсумовуючи вищесказане, можна з упевненістю говорити: не варто боятися європейської свинини.

Але все ж таки один негативний момент для нас з точки зору відкриття ЗВТ з Канадою  – це ціни на канадську свинину, які нижчі за українську.  Низька ціна канадського м’яса обумовлена місцевою дешевою соєю. Та якщо додати логістику з Канади і всі супутні витрати, то в кінцевому результаті свинина буде така сама в ціні, як і українська.   Щоправда, це може стати психологічним фактором, в результаті якого закупники можуть маніпулювати настроями виробників.

В цілому ж можна стверджувати, що для України зараз настали непогані часи, оскільки через низьку ціну на свинину ми можемо конкурувати з європейськими та світовими постачальниками в напрямку експорту. Саме тому Україні зараз потрібно терміново шукати нові ринки збуту, насамперед - у країнах близького зарубіжжя. 

Джерело: Agroportal.ua

Ukrainian

Читати ще