«Підписання угоди про ЗВТ із Туреччиною полегшить експорт продукції до цієї країни для наших виробників ВРХ» - голова АТУ Ірина Паламар

Дата публікації: 13-04-2018 - 14:26

Україна ще на крок наблизилася до підписання з Туреччиною угоди про зону вільної торгівлю (ЗВТ),  і цей факт має полегшити експорт ВРХ до Туреччини - питання, над чим працює АТУ вже упродовж багатьох місяців.

Україна ще на крок наблизилася до підписання з Туреччиною угоди про зону вільної торгівлю (ЗВТ). Про це заявив перший віце-прем'єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубів за результатами 11-го засідання Міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва, що відбулося під його головуванням та Міністра національної оборони Турецької Республіки Нуреттіна Джаніклі 12 квітня в Анкарі (Турецка Республіка).

Про це повідомляє сайт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

 

«Завершення переговорного процесу щодо укладення Угоди про вільну торгівлю Україна-Туреччина на взаємовигідних умовах є одним із найважливіших спільних завдань. Ми також приділяємо значну увагу поліпшенню інвестиційних можливостей для турецького бізнесу, який закликаємо долучатися до приватизації в Україні, а також брати активну участь у проектах в галузі інфраструктури, енергетики, сільського господарства, промисловості, а також освіти, науки та культури», - підкреслив Степан Кубів.

 Нагадаємо, що Асоціація тваринників України сьогодні активно займається налагодженням українсько-турецьких торговельних зв’язків в напрямі продукції тваринництва.

Саме за ініціативи і довгої плідної роботи АТУ став можливим для відкриття експортний ринок української яловичини і живця ВРХ до Туреччини.

АТУ провела кропітку роботу  в даному напрямі: проводилися  численні переговори голови АТУ Ірини Паламар із представниками Офісу торгового радника посольства Туреччини в Україні, у результаті чого українська сторона зуміла переконати потенційних партнерів у взаємовигідній співпраці, адже Туреччина вважала Україну санітарно небезпечною країною і мала істотні побоювання щодо такої співпраці.

Для представників Офісу торгового радника Туреччини в Україні АТУ було підготовлено і представлено повний аналітичний матеріал по Україні з питань експорту м’яса. Ця інформація була опрацьована турецькою владою та деталізована в зустрічному інформаційному запиті.

Також за ініціативи АТУ до України прибула одна з ключових турецьких компаній, яка буде основним потенційним покупцем в України ВРХ та м’ясної продукції. Ця ж турецька компанія стала членом Асоціації тваринників України і приєдналася до команди її українських тваринницьких підприємств, з якими готова співпрацювати.

Пізніше турецька влада офіційно підтвердила свою готовність відкрити свій ринок для експорту живої ВРХ та м’яса з України. З цією метою турецька сторона надіслала до Держпродспоживслужби України розгорнутий лист-опитувальник, своєрідну анкету з питань експорту яловичини до Туреччини, яка включить в себе детальну інформацію щодо загальних відомосте  про Україну, її географічні аспекти, законодавство, ветеринарію тощо.

«Попереду іще велика і кропітка робота, - коментує голова АТУ Ірина Паламар. – Перевірки турецькою стороною даних відомостей, а також аудит українських підприємств займе ще певній проміжок часу до того, коли Україна отримає право експорту ВРХ живою вагою та м’яса яловичини.

Заключним етапом стане підписання двосторонньої угоди між Україною і Туреччиною відповідно на експорт та імпорт продукції. Підсумковим документом стане сертифікат. Після цього ринок Туреччини буде відкритим для України. Це та кінцева мета, над якою наша Асоціація тваринників України працює вже не один місяць. Ми постійно знаходимося на зв’язку з турецькою стороною і докладаємо усіх зусиль для пришвидшення отримання дозволу на експорт.

А підписання угоди про зону вільної торгівлі з Туреччиною, гадаю, полегшить експорт продукції для наших виробників ВРХ»

Ukrainian

Читати ще