Перша перемога. Система блокування податкових накладних буде тимчасово призупинена, - Ірина Паламар

Дата публікації: 08-12-2017 - 21:13

7 грудня 2017 року, Верховна Рада на вечірній сесії ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ) щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (законопроект № 6776-д), який передбачає повернення до тестового режиму механізму призупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

7 грудня 2017 року, Верховна Рада на вечірній сесії ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ) щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (законопроект № 6776-д), який передбачає повернення до тестового режиму механізму призупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Асоціація тваринників та особисто її голова Ірина Паламар активно виступала проти запровадженої на державному рівні системи моніторингу ризиків, за якою блокуються податкові накладні та веде до зупинення роботи підприємств, особливо виробників, втрати ними ділової репутації та контрагентів, значних фінансових збитків. Лише за останнім прикладом  одному з лідерських кормових підприємств, що є членом Асоціації тваринників, було заблоковано чотириста вісімдесят три податкових накладних, виписаних покупцям готової продукції. Загальна сума більше 23 млн. грн.

З цієї проблеми та необхідності скасування Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної, ведених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13 червня 2017 року, Асоціація тваринників зверталася з офіційними зверненнями до Голови Верховної Ради України Парубія А.В., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Першого віце-прем’єр-міністра України-Міністра економічного розвитку і торгівлі України Кубіва С.І., Міністра фінансів України Данилюка О.О., В.о. Голови Державної фіскальної служби України Продана М.В.

6 грудня 2017 року у приміщенні Інформаційного агентства УНІАН відбулася прес-конференція, організована Асоціацією тваринників України, на тему: «Блокування податкових накладних – це знищення доброчесних виробників», на якій в черговий раз Асоціація тваринників підняла проблему блокування податкових накладних, необхідності як мінімум перегляду діючою Системи моніторингу податкових накладних. Цього ж дня Асоціація тваринників долучилася до акції протесту проти масового блокування податкових накладних під стінами Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України.

Згідно прийнятих поправок до Податкового кодексу від 7 грудня податкові накладні, які раніше були заблоковані, повинні будуть зареєстровані 02 січня 2018 року. Так, підрозділ 2 р. XX ПКУ доповнили пунктом 571, за яким: «Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено відповідно до п. 201.16 ПКУ, реєструються з урахуванням вимог п. 2001.3 та п. 2001.9 ПКУ, 02.01.2018 року…».

Виключення, по яким раніше заблоковані податкові накладні, не будуть зареєстровані є податкові накладні, по яких станом на 01 грудня 2017 року не подані пояснення і документи, а також по яких прийнято рішення про відмову у реєстрації у ЄРПН і по яких станом на 01 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Іншою новелою є те, що тимчасово (до дня набрання чинності порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України) призупинена дія норми (абз. 3 п. 201.10) Податкового кодексу, за якою визначено, що податкова накладна складена й зареєстрована після 01 липня 2017 в ЄРПН, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Крім того, в Законі прийнято, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути призупинена в порядку й на підставах, визначених КМУ (нова редакція пункту 201.16 ПКУ), що означає, що функція визначення Критеріїв оцінки ступенів ризику, за якою відбувалося блокування податкових накладних, передана від Міністерства фінансів України до Кабінету Міністрів України.

Як прокоментувала Ірина Паламар: «Прийняття вчорашніх поправок до Податкового кодексу є лише першою і тимчасовою перемогою для бізнесу. Однак, головна ж проблема, чому відбувається блокування податкових накладних, про що неодноразово говорили фахівці Асоціації тваринників  - це недосконала система оцінки Критерії оцінки ступеня ризиків, ведена наказом Мінфіну №567 від 13 червня 2017 року, залишилася невирішеною.

Влада зупинилася на позиції переглянути та доопрацювати Систему моніторингу податкових накладних і вже це рішення прийняти у вигляді Порядку на рівні Кабінету  Міністрів України, тому попереду у громадськості, бізнесу та експертів ще дуже багато роботи. Має бути підготовлена якісна Система моніторингу, яка не повторить попередніх помилок і не буде експериментувати над бізнесом. Ми будемо наполягати на залученні представників Асоціації тваринників, інших організацій, підприємств, фахівців з економічною освітою до Робочої групи з розробки такого Порядку.».

Нагадаємо, що з проблеми блокування податкових накладних Голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар особисто спілкувалася з Першим віце-прем’єр-міністром України-Міністром економічного розвитку і торгівлі України Кубівим С.І., який щиро перейнявся проблемами виробників і підтримав позицію Асоціації в даному питанні. Він пообіцяв, що проблема буде вирішена вже найближчим часом.

6 грудня 2017 року на нараді під головуванням Міністра фінансів Олександра Данилюка та комітету ВР України з питань податкової та митної політики із представниками бізнесу та галузевих асоціацій з питань функціонування системи ризиків при реєстрації податкових накладних та пов’язаних із цим проблем, з якими зіштовхнулися українські підприємці, Асоціація тваринників категорично висловила свою позицію про необхідність вирішення проблеми із блокуванням податкових накладних та перегляд системи моніторингу критерії ризику. Жоден із представлених на цій нараді п’яти варіантів вирішення проблеми з блокуванням податкових накладних не враховує інтереси малих та середніх виробників.

До того ж,  парламенті є зареєстровані два законопроекти -  №7240 від 27 жовтня 2010 року, внесений Кабінетом Міністрів України, та № 7115 від 15 вересня 2017 року, народними депутатами України, що спрямовані на удосконалення окремих недоліків адміністрування  Єдиного реєстру податкових накладних, до яких Асоціацією тваринників були напрацьовані та направлені до профільних комітетів Верховної Ради пропозиції та зауваження.

 

Ukrainian

Читати ще