Консолідація земельних ділянок, розташованих у масивах земель сільськогосподарського призначення

Дата публікації: 03-04-2017 - 23:32

Консолідація земельних ділянок, розташованих у масивах земель сільськогосподарського призначення.

21 березня 2017 року в Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин  було проведено круглий стіл на тему: «Консолідація земельних ділянок, розташованих у масивах земель сільськогосподарського призначення», під час якого депутати обговорили проблеми подрібнення земельних ділянок сільськогосподарського призначення та шляхи здійснення консолідації таких земельних ділянок.  

Відомо, що під час паювання земель сільськогосподарських підприємств земельні масиви, які перебували у колективній власності, були розділені на земельні ділянки, кожна з яких була передана у приватну власність членам таких підприємств. Передбачалось окреме використання земельної ділянки особисто її власником. Однак власники земельних ділянок, розташованих у масиві, в більшості випадків ці землі передавали в оренду аграрним підприємствам.  Порушення цілісності масивів земель сільськогосподарського призначення створило ряд проблем, таких як окреме використання земельних ділянок, розташованих посеред масиву; труднощі в оформленні права оренди земельних ділянок масиву (наприклад, коли землі одного масиву використовуються декількома орендарями); стан польових лісосмуг та інших захисних насаджень, що обмежують такі масиви, тощо.

Під час проведення круглого столу було розглянуто два законопроекти, які пропонують два бачення вирішення цієї проблеми:
1. проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації використання масивів земель сільськогосподарського призначення» (реєстр. № 6049 від 07.02.2017), поданий народними депутатами України Івченком В.Є., Лабазюком С.П., Кириленком І.Г. та іншими;
2. проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (реєстр. № 6049-1 від 23.02.2017) поданий народними депутатами України Кулінічем О.І., Мірошніченком І.В., Бакуменком О.Б. та іншими.
Запровадження консолідації земельних ділянок сільськогосподарського призначення має на меті забезпечити законні права та інтереси як власників таких земельних ділянок, так і покращити ефективність оренди аграрними підприємствами. Учасники круглого столу наголосили, що запровадження механізму оптимізації використання масивів земель сільськогосподарського призначення зумовлений необхідністю подолання негативних явищ, пов’язаних у зв’язку з подрібненням масивів земель. А в контексті стрімкого розвитку сімейних фермерських господарств питання збереження земельного масиву у разі наявності всередині масиву нерозподілених земельних ділянок та невитребуваних земельних часток (паїв), які обробляються разом із масивом, але в оренду не оформлені, є вкрай важливим.

Ukrainian

Читати ще