«Імпорт європейської свинини знищить українського виробника» - голова АТУ Ірина Паламар

Дата публікації: 17-04-2018 - 11:36

Імпорт м’яса в Україну за січень-березень 2018 року виявився найбільшим за останні 5 років. 

Про це повідомляє Укрінформ за інформацією Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO).

"Перші три місяці цього року показали зріст імпорту по всіх позиціях. Більш того, по всіх позиціях імпорт за перший квартал в цьому році виявився найбільшим за останні 5 років, по свинині – за 4 роки", - розповів аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант FAO Андрій Панкратов.

Експерт зазначив, що збільшення імпорту стало наслідком значного подорожчання вітчизняного м’яса на внутрішньому ринку.

«Таке стрімке зростання  імпорту м’яса є логічним наслідком бездіяльності нашої влади щодо ситуації у тваринництві, і, зокрема, у свинарстві, - прокоментувала голова Асоціації тваринників Ірина Паламар. – Ми вже давно б’ємо на сполох, уже понад 2 роки намагаємося достукатися до влади, аби вона нарешті почала робити хоча б якість кроки в напрямку боротьби з АЧС – головною причиною скорочення свинарської галузі та, відповідно, здорожчання вітчизняної свинини. Ще у 2015 році я прогнозувала, що скоро Україна може залишитися без сала. І, дивлячись на сьогоднішні ціни на цей улюблений національний продукт, дійсно, так і відбулося: багато українців уже не можуть його собі дозволити.

З іншого боку, збільшення імпорту ще більше вдарить по українських виробниках свинини, які вже і так постраждали через закриття експорту, і для яких врешті-решт даний бізнес може стати нерентабельним через велику конкуренцію з європейською свининою та високі ризики АЧС.

Наша програма щодо подолання АЧС («Програма профілактики та боротьби з поширенням захворювання АЧС на території України на ‎2017-2022 роки»), де ми разом із представниками НААН, працівниками Мінагрополітики та Держпродпоживслужби, фахівцями галузі та представниками бізнесу чітко розписали дієві кроки боротьби з цією епізоотією, і яку ми ще на початку 2017 року представили на затвердження в Мінагрополітики, так і залишилася без уваги. За весь час, коли в країні вирує АЧС, були лише внесені зміни в 2018 році до Концепції Держпрограми розвитку АПК, де було б згадано декілька слів про АЧС.

Важливим державним кроком має бути також упровадження компартменталізації (про що наша Асоціація також не раз апелювала до влади), яка є єдиною на сьогоднішній день можливістю налагодити експорт для української свинини. На жаль, аж три підготовлені проекти наказу - «Про впровадження компартменталізації», «Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб», «Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» Мінагрополітики не погоджує.

Вірогідно, сьогодні владу цікавить лише дерибан 4 мільярдів дотацій».

 Нагадаємо, що за даними Держстату, протягом 2017 року м’ясо та м’ясопродукти в Україні подорожчали на 26,2%.

Інша ж невтішна статистика спостерігається і щодо поширення АЧС: станом на 6.04.2018 зафіксовано 48 випадків хвороби. Тобто, ситуація минулого року не покращилася (за весь 2017 рік було зафіксовано 163 випадки АЧС).

           

 

Ukrainian

Читати ще