Кооператив на Черкащині будує відгодівельник за підтримки американського уряду та АТУ

Submitted by bashun on Wed, 02/06/2019 - 17:21

Вже зовсім скоро в смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області запрацює сучасний комплекс для відгодівлі бичків, обладнання на який було поставлено по  гранту від Проекту USAID «Агросільрозвиток».

Своєю появою відгодівельник завдячує сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу «Бики Черкащини», який є членом  Асоціації тваринників України. А фінансування на обладнання для тваринницького комплексу кооператив отримає від Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток») за умовами гранту на закупівлю необхідного устаткування.

Даний грант селянам вдалося отримати завдяки активній підтримці Асоціації тваринників України.

 

Трохи передісторії

Історія створення СОК «Бики Черкащини» почалася із Всеукраїнського аграрного кооперативу (ВАК). Власне ВАК, який об’єднав громади декількох районів Черкаської та Вінницької областей, вже 3 роки як успішно займається збором молока, яке здають на переробні підприємства. Члени Всеукраїнського аграрного кооперативу, досягнувши успіху в молочному напрямі, вирішили розвиватися далі, а саме – в м’ясному напрямі. Беручи до уваги, що назріла гостра необхідність створити платформу, де можна було б спільними зусиллями відгодовувати телят від своїх корів, аби й на цьому заробляти добрі кошти, а не продавати новонароджених бичків перекупникам, у травні 2018 року було створено Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Бики Черкащини».

Ідейним натхненником проекту стала Асоціація тваринників України (АТУ) та її голова Ірина Паламар, яка сьогодні вже підтримує низку проектів щодо відродження села, зокрема, створення молочних кооперативів, завдяки чому селянам вдалося підвищити ціну на молоко.

«На сьогодні не вирішеною залишалася проблема із відгодівлею молодняка, - каже голова АТУ Ірина Паламар. – Адже зазвичай щойно народжені телята здаються перекупникам на забій і, таким чином, породжується проблема глобального масштабу: нестача молодняка ВРХ для відгодівлі в межах усієї країни. А між тим, сьогодні це дуже перспективний напрям. Українська яловичина є бажаним продуктом для імпортерів з мусульманських країн Близького Сходу. Потужності ж фермерських підприємств на сьогоднішній день не в змозі покрити попит на нашу яловичини на міжнародному ринку, та і, головне, їм немає де брати бичків на відгодівлю, оскільки люди їх забивають щойно народженими.

Забій бичків у молодому віці і їх реалізація викликає й іншу проблему: фахівці відзначають, що м'ясо новонароджених телят не придатне для споживання, і його вживання наносить шкоду здоров’ю люди.

Ось чому виникла необхідність створити об’єднання, яке б заохочувало селян вирощувати бичків. Відгодівля на централізованому пункті, повністю обладнаному необхідною технікою, з використанням сучасних ефективних методів утримання та годівлі, які дозволяють зекономити на кормовій базі, ветеринарних послугах та інших фахівцях, буде фінансово більш вигідною для селян, ніж якби вони самостійно тримали бичка у себе на обійсті».

 

Перша перемога: отримання гранту на обладнання!

2 жовтня 2018 року СОК «Бики Черкащини підписав угоду з Проектом USAID «Агросільсьрозвиток» про надання фінансування для закупівлі обладнання на свій відгодівельний майданчик.

Процес участі в самому конкурсі від Проекту USAID «Агросільрозвиток» на отримання відповідного гранту був довготривалим. Як пояснює команда сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу - СОК «Бики Черкащини», член Асоціації тваринників України, окрім того, що треба було подати дуже обґрунтовану заявку, від фахівців Проекту USAID «Агросільрозвиток» було дуже багато запитань, запитів та співбесід. Як результат, СОК «Бики Черкащини» вдалося здобути перемогу!

підписання гранту

«Ми дуже вдячні також Асоціації тваринників України, яка завжди відслідковує ситуацію в галузі тваринництва, знає усі найбільш гострі та актуальні питання. - коментує Голова СОК «Бики Черкащини» Лідія Руденко. - Для домогосподарств, які утримують ВРХ, це якраз дуже актуальне питання: що робити з бичками?»

АТУ не раз піднімала питання стимулювання вирощення домогосподарствами молодняку ВРХ на різних заходах, перед державними органами. Ми знаємо, що завдяки в тому числі активній позиції і Асоціації держава виділяє дотацію на відгодівлю молодняку ВРХ. Також завдяки дуже активному висвітленню проблеми з молодняком ВРХ, про неї і дізнався Проект USAID «Агросільрозвиток».

«Даний проект - це нова прогресивна модель підтримки вирощування ВРХ, - коментує голова АТУ Ірина Паламар. – Люди матимуть реальний комплекс, куди безпосередньо зможуть здавати на відгодівлю телят і отримати від цього живі гроші, не проходячи через масу бюрократичних кіл. Ми дуже раді за членів нашої Асоціації, яким вдалося отримати це фінансування, і що наша кропітка праця виявилася недаремною».

Американська делегація  - в гостях у кооперативу

1 лютого 2019 року  моніторингова комісія з Вашингтону прибула до смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області, щоб оцінити початок проекту зі створення відгодівельного комплексу на базі кооперативу.

Експертам із Вашингтону провели екскурсію майданчиками кооперативів ВАК та СОК «Бики Черкащини».

лабораторія

Зокрема, американська делегація оглянула молокозбиральний пункт і лабораторію для аналізу молока. Також експертам презентували ще один цікавий проект – мобільну доїльну установку, розроблену спеціально для потреб молочних кооперативів. Дана машина дозволяє доїти корів просто на пасовиську безконтактним методом, і відразу доправляти молоко на переробні заводи. А отже, продукт не буде піддаватися впливу бактеріального забруднення від навколишнього середовища, а значить, матиме високий показник якості.

доїльна машина

«Необхідність допомогти селянам виробляти молоко екстра-ґатунку вже назріла давно, - розповіла експертам бізнес-консультант проекту зі створення відгодівельного комплексу Яна Салміна. – Вже з 1 січня 2020 року на законодавчому рівні буде заборонено прийом молока 2-го сорту від населення. А виробляти молоко екстра-класу без спеціального устаткування не є можливим. Отож дана мобільна доїльна установка для молочних кооперативів стане саме тим інструментом, завдяки якому селяни зможуть виробляти якісне молоко, а значить, продовжувати на ньому заробляти».

всі

Відвідали американські експерти і майбутній відгодівельник, який наразі в стані реконструкції, та експериментальний майданчик, де вже відгодовуються бички. Кошти на будівельні роботи вдалося залучити від приватного інвестора. Проект дуже зацікавив фахівців із Вашингтону, і вони виразили сподівання на успішне завершення реконструкції, та, головне – на подальшу співпрацю в наступних проектах.

відгодівельник

 

Ukrainian

Read more