Експерти оцінили ситуацію в аграрній галузі

Дата публікації: 05-09-2017 - 10:05

Асоціація тваринників України провела опитування українських аграрних експертів щодо ситуації в галузі та напрямків діяльності МінАПК, які потребують реформування.

 

Якщо порівнювати ефективність діяльності трьох міністрів аграрної політики, то найефективнішим міністром аграрної політики за період з 2014 по 2017 рр. став Тарас Кутовий - 53% позитивних оцінок. На другому місці Олексій Павленко із 39% схвальних оцінок. Замикає трійку Ігор Швайка із 34% позитивних оцінок.

За оцінками експертів, діяльність Ігоря Швайки є в цілому незадовільною. Так, лише по 5% експертів оцінили його роботу на посту міністра як добру та відмінну. Ще 24% експертів оцінили роботу Ігоря Швайки як задовільну. У той же час 48% експертів негативно оцінили його діяльність на посту міністра, а 19% не визначилися із відповіддю.

1

Оцінюючи діяльність Олексія Павленка на посту міністра аграрної політики, 15% експертів відзначили його роботу як добру та відмінну. Ще 24% вважають його діяльність задовільною. У той же час негативно оцінили діяльність пана Павленка 39% експертів, а 24% не визначилися із відповіддю.

2

Діяльність Тараса Кутового на посту міністра аграрної політики України жоден експерт на оцінив на відмінно, але 24% поставили йому оцінку «добре» і ще 29% - оцінку «задовільно». 24% опитаних експертів оцінили діяльність Тараса Кутового як незадовільну і стільки ж не визначилися із відповіддю.

3

 

«Такі оцінки загалом виглядають зваженими. Адже, якщо ми звернемося до офіційної статистики щодо обсягу продукції сільського господарства та виробництво продукції тваринництва у 2014 році, ми констатуватимемо застій галузі. Зростання або зовсім не було, або було на рівні кількох відсотків. У 2015 відбулося падіння ринку на 5%. Лише у 2016 році розпочалося зростання і галузь повернулася до рівня 2014 року. Щодо експорту аграрної продукції, то якщо у 2014 р. аграрна продукція займала 25,2% у структурі українського експорту, то у 2015р. - вже 31,8%, а у 2016 - усі 35,3%», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

 

II. Поточна діяльність Міністерства

Одним із базових завдань Міністерства аграрної політики є забезпечення продовольчої безпеки держави. Діяльність Міністерства у цьому напряму загалом негативно оцінена експертами: 52% поставили незадовільну оцінку. 39% - навпаки, схвально оцінили роботу Міністерства, і ще 10% не визначилися із відповіддю.

4

Оцінки експертів зазвичай розподілялися або навпіл, або був незначний крен у бік позитивної або негативної оцінки. Однак у випадку оцінки ефективності боротьби з епізоотіями у тваринництві (наприклад, африканською чумою свиней), експерти були одностайні – Міністерство не впоралося із своїм завданням. 81% експертів негативно оцінили діяльність Міністерства. Лише 5% позитивно оцінили роботу Міністерства и 14% не визначилися із відповіддю.

5

Схожа ситуація і з оцінкою ефективності Міністерства у регулюванні цін на ринку продовольства. 72% опитаних нами експертів негативно оцінили діяльність Міністерства у цій сфері. 24% позитивно оцінили роботу МінАПК і ще 5% не визначилися із відповіддю.

6

«У своїй повсякденній діяльності Міністерство, на жаль, не демонструє значних змін у порівнянні із попередніми періодами. Зневага до повсякденних проблем аграріїв та суспільства і сповільнення процесів через бюрократичну машину призводять до неефективної діяльності Міністерства в основних сферах його діяльності. За останні два роки наша галузь сильно постраждала від епідемій у тваринництві, ми понесли мільярдні збитки від африканської чуми свиней, але не отримали ніякої допомоги від аграрного міністерства. Що стосується продовольчої безпеки держави та цін на продовольство, то кожен із нас може самостійно оцінити, наскільки зросла вартість продуктів у наших магазинах. Впевнена, що без ефективної повсякденної роботи будь-які реформи не матимуть позитивного результату. Починати потрібно з малого», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

 

III. Реформаторська діяльність МінАПК

Діяльність Міністерства аграрної політики та продовольства щодо підтримки фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів в Україні в 2016-2017 рр. оцінили негативно 53% опитаних Асоціацією тваринників України експертів. У той же час 19% експертів вважають її задовільною, 14% - доброю, а 9% - відмінною.

78

«У нашій державі 2/3 сільськогосподарської продукції виробляється саме у приватних присадибних господарствах. Соціальний та економічний потенціал цього сектора не розкритий і наполовину. Реальна ж підтримка державою сільськогосподарської кооперації та фермерських господарств, яка б полягала у розробці відповідної нормативної бази, пільговому кредитуванні, пільговій податковій політиці для кооперативів, що дало б змогу вивести українське сільське господарство на якісно новий рівень, -майже відсутня. Відсутній якісний діалог між владою та фермерами й кооперативами. Сподіваюся, що у подальшому влада зверне більш пильну увагу на підтримку аграрної кооперації в Україні. Вже у найближчі місяці ми проведемо Всеукраїнський кооперативний з’їзд, де будемо піднімати ці питання й намагатися налагодити діалог між урядом та малими сільськогосподарськими виробниками», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

 

IV. «Європейський вектор» та інвестиції

Важливою складовою діяльності Міністерства аграрної політики є приведення вітчизняної нормативно-правової бази у відповідність із вимогами ЄС та вихід української сільськогосподарської продукції на європейські ринки. Умовно назвемо це «європейським вектором» діяльності Міністерства.

Експерти в цілому негативно оцінили діяльність Міністерства у період 2016-2017рр. у питанні приведення української нормативно-правової бази у відповідність з європейськими нормами. Так, 42% експертів незадовільно оцінили цей напрям діяльності Міністерства. 24% експертів поставили оцінку «задовільно» та «добре», і жоден не поставив Міністерству відмінної оцінки. Ще 10% не визначилися із відповіддю.

9

При цьому діяльність Міністерства щодо виходу української аграрної продукції на європейські ринки була досить схвально сприйнята опитаними нами експертами. 58% експертів позитивно оцінили цей напрямок діяльності Міністерства. 34% поставили незадовільну оцінку і 10% не визначилися із відповіддю.

Залучення інвестицій в сільське господарство України також є важливим показником ефективності діяльності Міністерства аграрної політики. Експерти загалом негативно оцінюють діяльність Міністерства у цій сфері. 52% поставили незадовільну оцінку Міністерству. 39% - навпаки, схвально висловилися про залучення Міністерством інвестицій у 2016-2017рр. Ще 10% експертів не визначилися із відповіддю.

11

«В оцінках експертів щодо «європейського вектора» діяльності Міністерства ми спостерігаємо два актуальні українські тренди. З одного боку, бюрократична машина, як і раніше, дуже сповільнює процеси, через що вони не відповідають вимогам часу. Зокрема, як наслідок – бачимо падіння інвестицій в аграрну галузь: $776 млрд у 2014р., $617 млрд у 2015р., $502 млрд у 2016р. В умовах відсутності доступних кредитів іноземні інвестиції залишаються вкрай важливим джерелом фінансових надходжень для аграріїв, без чого жоден бізнес практично неможливий.

Разом із тим ми нарощуємо експорт у країни ЄС. Так, частка аграрної продукції у структурі експорту неухильно збільшується, і у минулому році склала 35,3%. Вартість експорту аграрної продукції у попередньому році збільшилася на $0,5 млрд, а у цьому може збільшитися ще на $1,4 млрд. Однак усі економічні успіхи можуть виявитися примарними і недовговічними у випадку, якщо країна й далі житиме з відсталою нормативно-правовою базою», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

 

V. Підсумок

Якщо ж підводити підсумок і давати узагальнюючу оцінку діяльності Міністерства, то ми маємо такі данні. 43% експертів негативно оцінили діяльність МінАПК у 2016-2017рр., 53% поставили позитивні оцінки і ще 5% не визначилися із відповіддю.

12

«Як бачимо, оцінки експертів розділилися майже навпіл. І це нормально. Так, з одного боку ми відзначаємо просування нашої аграрної продукції на європейські ринки. З іншого боку, Міністерство в останні два роки, очевидно, і не справлялося з епідемією АЧС, і недостатньо ефективно залучало інвестиції, забуло про розвиток сільськогосподарської кооперації. До цього часу в Україні немає чіткої і, головне, реальної стратегії розвитку галузі сільського господарства в перспективі на 3-10 років. Натомість кожен міністр приймав свій документ й не виконував його ж», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

 

Опитування проведене з 19 по 26 червня 2017 року Асоціацією тваринників України. В опитуванні взяли участь понад 30 представників галузі, аграрних та економічних експертів, серед яких І. Присяжнюк, А. Талама, П. Асмолов, І. Довгань, О. Пухир, Г. Дзюба, І. Савчук, С. Бруслик, Ю. Гаврилечко, М. Козловська, В. Седик, Т. Подберезняк, О. Охріменко.

 

 

Ukrainian

Читати ще