Близько 70% усіх випадків застосування антибіотиків припадає на тваринництво

Дата публікації: 25-09-2018 - 14:44

При цьому за кілька десятків років людська смертність через резистентність до антибіотиків, яка викликається вживанням продуктів тваринництва, що вирощувалися із застосуванням антибіотиків, може стати більшою, ніж від раку.  Такі дані висловили британські експерти в рамках Лондонської конференції, присвяченої загрозам антимікробної резистенції, он-лайн трансляцію якої відвідали фахівці АТУ.

 

21 вересня 2018 року фахівці Асоціації тваринників України відвідали он-лайн конференцію, присвячену проблемі антимікробної резистенції (AMR), організовану Европейським Банком Реконструкції та Розвитку та компанією Aviva Investors.

Захід відбувався в Лондоні, і транслювався в режимі он-лайн на понад десяток  європейських країн, в тому числі і в Києві, в головному офісі ЄБРР.

На конференції піднімалася вкрай важлива на сьогоднішній день проблема – широке використання антибіотиків у сільському господарстві, що спричиняє низку негативних наслідків як для тварини, так і для людини, яка споживає продукцію тваринного походження, а саме – резистентність до антимікробної терапії, що унеможливлює ефективне лікування багатьох хвороб і навіть призводить до летальних випадків.

АМР є зростаючою проблемою громадської охорони здоров'я, і ​​вона охоплює всі галузі охорони здоров'я, фармацевтики, агробізнесу та продуктів харчування - регіони, в яких активно інвестують ЄБРР та Aviva Investors, - таким став основний постулат конференції.

Так, зокрема, за словами   Дейм Саллі Девіс, керівника Департаменту охорони здоров’я Англії, яка була головним доповідачем на конференції, щорічно від наслідків, пов’язаних з антимікробною резистенцією, у світі помирає близько 700 тисяч чоловік (для порівняння, від раку  - 8,2 млн чол., у ДТП – 1,2 млн чол.).

Якщо ситуація не зміниться в позитивний бік, то, за підрахунками експертів, до 2050 року, щорічна смертність від наслідків антимікробної резистенції зросте до 10 млн чол./рік, тобто, буде більшою, ніж сьогодні від раку.

Крім того, AMR може стати причиною значних та глобальних витрат на охорону здоров'я, економічні та соціальні витрати.

У боротьбі проти надмірного застосування антимікробної терапії повинен бути комплексний підхід, наголошує Дейм Саллі Девіс. До проблеми повинні ставитися відповідально на всіх рівнях: і фармацевтичні компанії, і харчова промисловість, і політики, інвестори, фермери, законотворці та, власне, саме суспільство.

Що ж ми маємо зараз?

На розвиток альтернативної антимікробної індустрії з 2003 по 2013 інвестовано менше 5% від усіх коштів, які вкладаються у розвиток фармацевтики.

Від тварини до людини

Спікер відзначила, що 2/3 усього світового виробництва антибіотиків застосовується у тваринництві. При цьому 75% випадків їх застосування використовується не з лікувальною метою.

Таким чином, вживання продуктів харчування тваринного походження спричиняє антимікробну резистенцію у людей.

У результаті, підсумувала спікер, людство ризикує втратою сучасних методів лікування.

Що робити?

Дейм Саллі Девіс відзначила наступні важливі моменти у боротьбі з проблемою:

  • Сучасні лікувальні препарати себе вичерпують, потрібні нові ліки з тривалим терміном служби. Це розуміє під собою:
  1. Збільшення інвестицій в антимікробні дослідженні і розробки
  2. Грамотне упровадження даних інноваційних розробок на виробництві

В агросекторі потрібно:

  • Зупинити використання антибіотиків для стимулювання росту та метафілаксії
  • Покращити біобезпеку
  • Збільшити застосування щеплення

Харчова промисловість повинна сприяти належному використанню антибактеріальних препаратів у своїх мережах постачання та надавати прозору інформацію про наявність антибіотиків у продуктах.

Крім виступу головного спікера, на конференції відбулися також круглі столи за участю представників приватного сектору, громадських організацій, громадянського суспільства та міжнародних експертів AMR, де розглядалися питання, пов’язані з роллю інвесторів та галузей промисловості для вирішення питань, пов'язаних з АМР.

Ukrainian

Читати ще