Адміністративні видатки МінАПК 2017 році виросли на 300%

Дата публікації: 06-09-2017 - 09:35

У 2017 році фінансування аграрної сфери збільшилося, у порівнянні з 2016р., на 8,5 млрд грн або майже на 500%. На що підуть ці кошти?

Питання, яке ми ставимо у попередньому абзаці, не є риторичним. У минулому 2016 році з усіх видатків на аграрну сферу 74% було витрачено на функціонування органів управління і лише близько 20% - на реальні витрати та інвестиції в аграрну галузь.

У цьому ж році ми фіксуємо ряд позитивних змін. По-перше, це збільшення загального фінансування. З 1,7 млрд грн до 10,2 млрд грн – тобто, на 8,5 млрд грн або ж на 494%.

По-друге, це перерозподіл видатків у бік зменшення у відносному значенні адміністративних витрат та збільшення видатків на реальну підтримку та інвестиції у аграрну сферу. Так, якщо у минулому році адміністративні видатки складали 74% загального обсягу фінансування, а інвестиції в аграрну сферу – 20%, то у 2017р. співвідношення між адміністративними видатками та реальною підтримкою аграріїв – 37,58% та 62,17% відповідно.

Але збільшення відносного фінансування реальної підтримки сільського господарства не відміняє факту абсолютного збільшення фінансування адміністративних витрат. Так, з усіх 10,2 млрд грн, виділених цього року на аграрний сектор, 3,8 млрд грн піде на адміністративні видатки. У 2016 р. ця цифра складала 1,2 млрд грн, тобто, зростання адміністративних видатків за один рік - 301,6%!

Для того, щоб краще розібратися, на що підуть нашу податки, потрібно розглянути декілька реальних кейсів.

Так, на «Керівництво та управління у сфері геодезії, картографії та кадастру» у 2017 році виділено неймовірні 9,7% від загального обсягу фінансування галузі або 998,9 млн грн.

На фінансування статті видатків «Керівництво та управління у сфері безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» виділено 11,4% від загального розміру фінансування або 1,174 млрд грн.

Для порівняння нагадаємо, що у минулому році на усі адміністративні потреби було виділено 1,2 млрд грн. Тобто, кожна з цих двох статей фінансування сама по собі майже дорівнює усім бюрократичним видаткам попереднього року.

Таким чином, Міністерство потрапляє, навмисне чи випадково, у традиційну бюрократичну пастку, коли державний орган витрачає усе більше і більше коштів на своє існування і, врешті-решт, витрати на себе стають основною сферою видатків державного органу.

Разом із тим не варто думати, що у 2017 р. Міністерство витрачає гроші лише на себе. Як ми писали вище, 62,17% усіх видатків на аграрну сферу буде виділено на реальні інвестиції та підтримку аграрної сфери. У грошовому вимірі це 6,393 млрд грн.

Так, цілих 46,4% коштів або 4,774 млрд грн піде на «Фінансову підтримку сільгосптоваровиробників». Ще 7,5% коштів або 773 млн грн піде на «Формування Аграрним фондом державного інтервенційного фонду, а також закупівлі матеріально-технічних ресурсів для потреб сільськогосподарських товаровиробників».

«Збільшення видатків на реальну підтримку аграріїв, інвестиції у аграрну сферу, зростання фінансування на закупівля матеріально-технічних ресурсів є вкрай позитивним сигналом для українських аграріїв. Разом із тим ми не поспішаємо радіти. По-перше, ці гроші ще мають дійти до аграріїв і бути прозоро розподіленими, бо вже зараз з цього приводу є маса питань. По-друге, не може не викликати хвилювання зростання адміністративних видатків на цілих 300%. Це потрібно пояснювати суспільству. По-третє, уже сьогодні потрібно думати, як планувати державні видатки на наступний рік – які галузі реально потребують підтримки, а які вже й так є високодохідними», - прокоментувала ситуацію голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

Ukrainian

Читати ще