Ірина Паламар: «МінАПК потрібно повернути»

Submitted by bashun on Mon, 07/13/2020 - 16:55

Про це голова Асоціації тваринників України та ГО «Народний союз» Ірина Паламар розповіла в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню comments.ua.

«Ключова галузь, на якій тримається 18% ВВП і 40% експорту країни, не може бути обезголовленою. Відсутність профільного міністерства негативно відбивається не тільки на економіці, торговому балансі країни, але і на її біо- та продовольчій безпеці!

Свого часу, коли рік тому Зе-команда заявила про так звану «оптимізацію» міністерств й об'єднання Мінагрополітики з Мінекономіки, а по суті - його скасування, я багато разів виступала з закликом не допустити такого антигосподарського та антидержавницького кроку. Ми писали звернення до Президента, народних депутатів, міністрів про необхідність зберегти профільний орган.

Але, на жаль, не були почуті.

Управління галуззю було передано в руки абсолютно некомпетентних осіб, які не змогли не те, щоб дати поштовх до її розвитку, а й привели до ще більшого занепаду.

Поголів'я свиней і ВРХ продовжує знижуватися. Істотно скорочена держпідтримка на АПК, і, зокрема, на тваринництво (на 2020 рік виробникам тваринницької продукції виділили 1 млрд грн, хоча ще в 2019 ця цифра становила 4 млрд грн). Як наслідок - селяни, власники домогосподарств, які виробляють понад 30% м'яса і майже 70% (!) молока, залишилися без дотацій!

Цього року до нас в Асоціацію почали масово надходити звернення від дрібних фермерів, власників домогосподарств, які просто в розпачі! У минулому році багато взяли на відгодівлю бичків в надії на дотації, які обіцяла їм дати держава в розмірі 2500 грн / голову (свого часу саме я вибила їх у екс-прем'єр-міністра В. Гройсмана). Але наші нові «господарники» їх скасували! І тепер фермери зазнають величезних збитків, змушені вирізати поголів'я, і ​​їхати на заробітки.

От до чого довело хаотичне управління, повна відсутність комплексної стратегії розвитку галузі через скорочення профільного міністерства!

Не слід забувати і те, що ми підписали Угоду про Асоціацію з ЄС, де є цілий ряд зобов'язань, що стосуються саме реформування МінАПК. Тобто, виходить, ми ліквідували орган, який відповідає за імплементацію частини Угоди з ЄС з питань сільського господарства. Також в міністерстві функціонували директорату, які були створені на кошти ЄС, кожен з яких мав свої повноваження, функції і завдання, які вони повинні виконати на вимогу ЄС, і про них відзвітувати.

Страждають від відсутності профільного міністерства і зовнішні торговельні зв'язки, оскільки саме на рівні міністрів і заступників міністрів зазвичай ведуться перемовини щодо налагодження експорту, інвестицій в галузь, вирішуються проблемні питання, пов'язані з якістю продукції, сертифікацією, експортом і імпортом, відкриттям нових ринків для продукції садівництва , рослинництва, тваринництва. У підпорядкуванні Мінагрополітики і Держпродспоживслужба, яка несе повний контроль над епізоотичною ситуацією в Україні: не допускає в країну небезпечні захворювання, бореться з наявними всередині країни, контролює ситуацію з АЧС.

Сьогодні все це не виконується! Немає жодноїстратегії розвитку АПК! Влада лише протягує реформи, які диктують їм зовнішні управлінці, як, наприклад, абсолютно антинародний земельний закон.

 

Однак на чолі Міністерства, якщо його повернуть, повинні стати, дійсно, професіонали. Люди з великим управлінським і практичним досвідом, що глибоко розбираються в економічних процесах, сільському господарстві, біобезпеці.

Потрібно буде уважно переглянути і функціонал співробітників Мінагрополітики, їх ефективність, посилити Держпродспоживслужбу, відновити ветеринарну поліцію, збільшити фінансування на вакцинацію проти небезпечних хвороб тварин, відновити функціонування санепідемстанції, яка сьогодні фактично не працює. Від цього залежить не просто доля галузі, а життя кожного українця.

Таким чином, ми бачимо, що Мінагрополітики займається вкрай важливими питаннями державного значення. Їх дуже багато, і відновити профільний орган вкрай необхідно».

Ukrainian

Read more