Аграрні асоціації об’єдналися, щоб захистити інтереси народу

Submitted by bashun on Mon, 07/08/2019 - 11:37

На спільній зустрічі аграрні асоціації та експерти галузі обговорили головні аспекти зняття мораторію на продаж землі, аби захистити в даному питанні інтереси народу.

4 липня 2019 року відбулася зустріч представників аграрних асоціацій та експертів, присвячена темі зняття мораторію на продаж землі.

Необхідність зібратися виникла через занепокоєння  аграріїв, експертів та профільних організацій стосовно нещодавніх заяв від представників політичної сили «Слуга народу» про зняття мораторію на землю вже через 1 рік.

Фахівці висловлювали свою позицію з даного питання, обговорюючи механізм реалізації зняття мораторію, аби дані законодавчі зміни не призвели для негативних наслідків для власників та користувачів паїв.

В заході взяла участь голова Асоціації тваринників Ірина Паламар, яка рішуче зазначила, що зняття мораторію повинно йти шляхом запровадження виважених механізмів захисту прав та інтересів селян. Вона виділила кілька головних кроків, які повинні бути упроваджені при відкритті земельного ринку

 

  • Проведення інвентаризації земель, яка дозволить детінізувати земельні угіддя України, в т.ч. землі держпідприємств та установ, створить перешкоди у створенні корупційних схем;
  • Продаж землі на конкурентних засадах шляхом встановлення мінімальної і максимальної її вартості з обов’язковою прив’язкою до реальної ринкової вартості, в т.ч. світової.

Наприклад, у Польщі, де земля вважається більш зношеною, ніж в Україні 1 га землі коштує від 3 тис. євро. «В Україні ж, на думку експертів, земля повинна коштувати близько 5000 євро. Держава повинна попередити викуп за безцінь с/г земель у необізнаних селян, - відзначила Ірина Паламар. - Це попередить так званий «прогнозований масовий» ринок землі та викуп іноземцями. Очікуваний проект Земельної реформи КМУ планується, що передбачатиме прив’язку мінімальної ціни продажу землі до нормативної оцінки (фактично мізерної оцінки). Ми не підтримуємо такі умови».

  • Удосконалення механізму іпотеки землі, що дозволить залучити кредитні інвестиції на розвиток с/г під заставу землі. Встановлення високої мінімальної ціни вартості землі у відповідності до ринкової дозволить отримати реальні кредитні кошти  пропорційні дійсній вартості землі, банку вигідно оцінити землю як найнижче.
  • Першочергове право викупу земельних паїв має отримати фізична чи юридична особа, яка ними зараз користується.

«Якщо люди не зможуть викупити паї, які самі ж обробляють, це викличе народний бунт, люди перекриватимуть дороги, захищаючи свою власність».

 

  • Реєстрація має бути саме в тому ОТГ, де фізично розташована  земельна ділянка.

 

  • Що ж до придбання землі іноземними інвесторами, то у більшості країн світу запроваджено тимчасові обмеження на володіння сільгоспугіддями для іноземних громадян, юридичних осіб та урядів. Так, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія встановили перехідний період тривалістю до семи років (починаючи з часу приєднання до ЄС), протягом якого фізичні особи-іноземці не можуть купувати сільськогосподарські землі. Болгарія встановила 10-річний мораторій із моменту приєднання до членів країн ЄС. Польща відстояла для себе 12-річний перехідний період - до 1 травня 2016 року. Україна також має іти цивілізованим європейським шляхом.

 

У заході також взяли участь лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко та представники партії - народні депутати Верховної Ради України Вадим Івченко та Іван Кириленко.

Серед інших учасників заходу в обговоренні взяли також участь:

  • Владислава Магалецька (Рутицька), віце-президент фонду "СигмаБлейзер", екс-замміністра агрополітики
  • Асоціація фермерів та приватних землевласників України
  • Директор товариства "Агрофірма «Маяк» Тетяна Корост
  • Науковці, представники бізнесу, інші експерти галузі.
Ukrainian

Read more