Китай стане новим глобальним ринком для української свинини

Submitted by bashun on Wed, 06/05/2019 - 15:30

2019 рік може стати переломним у розширенні експортних можливостей для вітчизняних свинарів. У зв’язку з масовим поширенням африканської чуми свиней у Китаї, в української продукції може з’явитися новий потужний імпортер.

 

Яка ситуація на глобальному ринку свинини?

Експерти відзначають 2019 рік як дуже динамічний з погляду ситуації на глобальному ринку свинини. На сьогоднішній день спостерігається  тенденція до значного зростання виробництва й експорту свинини у багатьох країнах світу, а також підвищення цін на даний продукт. Чому так відбувається?

Фахівці акцентують, що неабиякий вплив на глобальний ринок свинини справила ситуація з АЧС в Китаї, яка на сьогоднішній день охопила майже всю країну. За даними міністерства сільського господарства та сільських територій КНР, поголів'я вже скоротилося на 22%. На кінець березня поголів'я свиней в країні склало 375 млн голів.

Щодо прогнозів на найближчий час, то тут цифри експертів різняться, але всі вони передбачають тією чи іншою мірою зменшення виробництва свинини у Китаї. Так, за даними Rabobank, на які посилається Reuters, у 2019 р виробництво свинини в країні зменшиться на 30%: https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china-livestock/china-eyes-u-s-poultry-pork-imports-in-trade-talks-sources-idUSKCN1RS1PT. У наведеній статті аграрний економіст Державного університету Айови Дермот Хайес прогнозує, що Китай буде імпортувати від близько 4 до 6 млн. т свинини в 2020 році, після скорочення власного поголів’я.

Агенція Сполучених Штатів з сільського господарства відзначає, що поголів’я свиней у Китаї через епідемію АЧС скоротиться у 2019 році на 18%.  https://apps.fas.usda.gov/psdonline/circulars/livestock_poultry.pdf,

Інші експерти ринку відзначають зниження поголів’я свиней у Китаї в 2019 році на 13%, а виробництва - на 5% до 51,4 млн. тонн, при цьому зниження пропозиції лише незначно компенсується послабленим попитом. Щоб покрити розрив у внутрішньому постачанні, Китай збільшить імпорт свинини на 33% до 2 млн. тонн. https://www.pigprogress.net/World-of-Pigs1/Articles/2019/4/Quarterly-update-Signs-of-change-in-global-pork-market-410742E/.

 

Хто імпортуватиме?

Як бачимо, усі аналітики одностайні в тому, що ситуація з АЧС у Китаї стане поштовхом до значного збільшення імпорту. Як результат – у світових виробників свинини з’являються нові можливості для експорту.

Зараз найбільшими постачальниками цього м'яса в Китай серед країн ЄС є Німеччина та Іспанія. Проте експорт до Китаю може зрости і з інших країн Європи.

За даними Єврокомісії, експорт країн Євросоюзу в 2019 році має збільшитися на 9% у порівнянні з 2018 роком:  https://ec.europa.eu/agriculture/markets-and-prices/short-term-outlook_en,

свинина

Зростання рівня експорту свинини до Китаю прогнозує й Агенція Сполучених Штатів з сільського господарства, зокрема – для країн Євросоюзу, а також Канади, США та Бразилії. Проте Китай – не єдиний ринок, де зростаючий попит на імпорт свинини спричинить збільшення виробництва свинини на глобальному ринку. На думку експертів Агенції США з сільського господарства, Японія та Корея так само нарощують імпорт через великий попит на свинину всередині цих країн, відтак перспективи виробників щодо експорту є досить оптимістичними.

Які перспективи в України?

Як аграрна держава з добре розвиненою галуззю тваринництва, зокрема, свинарства, Україна також має всі шанси на експорт своєї продукції до Китаю, впевнені в Асоціації тваринників України (АТУ).

Фахівці АТУ вважають, що Україна має запустити процес налагодження експорту до КНР, і вже зробили перші кроки в даному напрямі. Зокрема, голова АТУ Ірина Паламар звернулася з офіційним листом до голови Держпродспоживслужби України Володимира Лапи щодо активізації переговорів з Китайською Народною Республікою про експорт з України свинини та узгодження відповідного ветеринарного сертифікату.

 «Така ситуація в Китаї дає нові можливості для експортерів м’яса, якими просто таки повинна скористатися Україна», - наголосила Ірина Паламар.

В Асоціації тваринників України вважають, що в умовах існування в країнах певних епізоотичних проблем та з урахуванням міжнародного досвіду може бути застосований принцип регіоналізації чи компартменталізації для налагодження з України експорту свинини до Китаю.

Зазначимо також, що звернення АТУ не залишилося без уваги, і вже за кілька тижнів Держпродспоживслужба направила лист про ініціацію переговорів щодо можливості експорту свинини до Китаю до Генерального управління з митних питань КНР.

Ukrainian

Read more