Ірина Паламар розповіла про ключові проблеми м’ясної галузі на круглому столі «Регулювання ринку м’яса»

Submitted by bashun on Wed, 02/20/2019 - 13:54

Голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар виступила на круглому столі «Регулювання ринку м’яса: баланс між безпекою споживачів і розвитком бізнесу», висловивши позицію АТУ з ключових проблем м'ясної галузі. 

19 лютого 2019 року голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар виступила на круглому столі «Регулювання ринку м’яса: баланс між безпекою споживачів і розвитком бізнесу», організованому Платформою ефективного регулювання PRO. У заході взяли участь представники Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, галузевих асоціацій.

 

Серед головних питань, які розглядалися в рамках заходу, стали наступні:

  •  Ідентифікація та реєстрація тварин: фундамент для цивілізованого простежуваного ринку
  • Антибіотики у м’ясі – як створити адекватне для потреб ринку і охорони здоров’я регулювання?
  • Оцінка впливу на довкілля: екологічне мислення чи перепона для відкриття бізнесу?

• Спалахи АЧС: як зменшити економічні збитки і забезпечити стабільне зростання?

 

У своєму виступі голова АТУ висловила позицію Асоціації тваринників з усіх вищевказаних питань та детально проаналізувала поточний стан проблематики ринку.

Зокрема, Ірина Паламар акцентувала на стані галузі свинарства, яка сьогодні опинилася в складному становищі.

«З кінця минулого року спостерігається падіння цін на свиней забійних кондицій, до рівня собівартості - 37 грн за кг. Це означає, що українські виробники працюють у збиток, в кращому випадку в нуль, - відзначила голова АТУ. – Причини цьому називаються різні, але господарства неофіційно нарікають на закордонну свинину, яка потрапляє до України сірим імпортом. Начебто є багато пропозицій купити сіру свинину за дешево. Маємо й великі об’єми офіційного імпорту дешевої м’ясної продукції - пересорту, свинячих обрізів, субпродуктів зі свинини та сала. За даними ДФС у 2018 році це склало близько 100 тис. тонн».

 

В питанні застосування антибіотиків спікер рішуче висловилася про необхідність комплексного та відповідального підходу до проблеми як з боку виробників, так і держави.

Ірина Паламар зазначила, що широке використання антибіотиків у сільському господарстві спричиняє низку негативних наслідків як для тварин, так і для людини, яка споживає продукцію тваринного походження, а саме – резистентність до антимікробної терапії, що унеможливлює ефективне лікування багатьох хвороб і навіть призводить до летальних випадків. «Ми неодноразово спілкувалися з фахівцями ЄБРР, ФАО, вони відзначають, що сьогодні близько 70% усіх випадків застосування антибіотиків припадає саме на тваринництво.  У питанні зменшення використання антибіотиків в тваринництві та м’ясній продукції Україна знаходиться ще на початковому етапі. Як нам відомо, вже не один рік  розробляється МОЗ та проходить погодження «Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, - акцентувала спікер. – Тож до проблеми повинні відповідально ставитися на всіх рівнях: і фармацевтичні компанії, і сільське господарство, і харчова промисловість, і політики, інвестори, фермери, законотворці та, власне, саме суспільство».

Голова АТУ наголосила, що потрібно вчити фахівців тваринницьких господарств новітнім підходам до застосування антибіотиків у тваринництві, технологіям годівлі і вирощення худоби без антибіотиків чи мінімальному їх застосуванні. І Асоціація тваринників працює над цим, але потрібна фінансова підтримка для реалізації подібних проектів. Також потрібно покращувати  біобезпеку на тваринницьких підприємствах.

«Багато функцій лежить і на державі. Це контроль залишкових кількостей антибіотиків у сировині, виробленій та товарній продукції (і не лише м’яса, а й молока). Для цього треба збільшити повноваження Держпродспоживслужби, яка змогла б проводити перевірки частіше, аніж 1 раз на 2 роки. Звісно держава може і обмежувати використання антибіотиків», - підсумувала голова АТУ.

Що ж до ситуації з АЧС, то фахівці АТУ вважають, що однією з ключових причин, чому ситуація з АЧС набула критичного характеру, стало реформування у 2014 році Держветфітосанітарної служби, яка свого часу ефективно контролювала розповсюдження АЧС та боролася з проблемою лише у її зародку. На той час Україна відмовилася від існуючої однієї з найкращих у світі систем контролю. Також наслідком цієї реформи стало скасування карантинної міліції. Як результат – Україна, що колись неодноразово займала перші місця в рейтингу безпечних країн за критерієм Animal Health, стала однією з найнебезпечніших щодо АЧС.

Виступаючи з даного питання, голова АТУ рішуче висловилася з приводу заборони експорту свинини з України.

«Чому Польща, яка є країною, небезпечною щодо АЧС, може експортувати до нас м'ясо, до того ж, величезними партіями? Для української ж свинини, в свою чергу, експорт до ЄС заборонений. Наша держава також має захищати вітчизняного виробника, як це роблять наші західні сусіди!», - зазначила Ірина Паламар.

Відповідь на питання, як зменшити економічні збитки від АЧС та забезпечити стабільне зростання галузі свинарства, Асоціація тваринників Україна пропонувала давно.

Головним чином, потрібно перейняти світову практику – процедуру компартменталізації – поділом тваринницьких господарств за ступенем біологічного захисту. Цей механізм дозволить працювати підприємствам навіть в умовах АЧС і врегулювати ситуацію із забороною експорту української свинини та підтримати вітчизняних виробників

Ті підприємства, які мають та підтверджують необхідний рівень захисту від проникнення захворювання на свою територію, отримують статус безпечних, що дозволяє їм вільно здійснювати міжнародну торгівлю. І навіть за умови присутності в країні АЧС чи інших внутрішніх хвороб та їх збудників.

«Для запровадження процедури компартменталізації потрібно внести зміни до чинного законодавства, - вважає голова АТУ. - Як нам відмово, у Мінагрополітики знаходилося на розгляді декілька проектів нормативно-правових актів щодо запровадження компартменталізації. Ми неодноразово зверталися щодо пришвидшення їх прийняття. Тобто потрібно активізуватися зусилля, щоб все ж таки все необхідне законодавство  було прийняте і українські господарства змогли експортувати свинину».

 

Іншими спікерами круглого столу стали:

Олена Ковальова, Заступник міністра аграрної політики та продовольства України;

Ксенія Ляпіна, Голова Державної регуляторної служби;

Ірина Губарець, Секторальний менеджер з питань конкуренції й економіки, Представництво ЄС в Україні;

Олексій Гончарук, Голова Офісу ефективного регулювання

Микола Мороз, Директор Директорату безпечності та якості харчової продукції, Мінагрополітики;

Володимир Лапа, Голова Держпродспоживслужби України;

Олена Альшанова, Заступник директора Департаменту - начальник відділу розвитку галузей тваринництва, Мінагрополітики;

Наталія Дремблюга, Керівник Асоціація виробничих та переробних підприємств м’ясної галузі “М’ясо України” ;

Оксана Юрченко, Віце-президент Асоціації "Свинарі України";

Ігор Клименюк, Директор ДП “Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин”;

Віталій Павлівський, Керівник Асоціації “М’ясної галузі”;

Іван Грод, Перший заступник голови правління Національної асоціації виробників м’яса та м’ясопродуктів України “Укрм’ясо.

Ukrainian

Read more