Яку небезпеку приховує ситуація із порятунком овець?

Submitted by bashun on Wed, 10/31/2018 - 16:53

Як відомо, протягом більше двох тижнів у Чорноморському порту перебувало триста сотень овець, які було експортовано з України до Туреччини, але потім повернуто назад.

Фахівці Асоціації тваринників України з’ясували всі обставини подій, проаналізувавши законодавство України та міжнародні вимоги й адресувавши запити до компетентних органі.

Ситуація набула широкого інформаційного висвітлення та уваги з боку екологічних активістів, оскільки відтоді, як вівці повернулися до України, тварини перебували в закритому транспортному приміщенні, і 54 вівці загинуло. Наразі вівці перебувають у Вінницькій області, а екологічні активісти вимагають встановити та покарати винних за жорстоке поводження з тваринами, начебто порушення ветеринарних правил та наполягають на тому, щоб тварин не утилізували.

Фахівці Асоціації тваринників України з’ясували всі обставини подій, проаналізувавши законодавство України та міжнародні вимоги й адресувавши запити до компетентних органі.

Що ж насправді відбулося у Чорноморському порті?

Дійсно, з України було експортовано овець  до Туреччини, але турецька сторона, не надавши жодних пояснень, тварин повернула назад до України, чим порушила низку міжнародних законодавчих вимог. Це є вкрай важливою обставиною, яка потребує уваги: після того, як вівці були розвантажені на карантинному майданчику в Туреччині, вони могли бути інфіковані небезпечними хворобами, а отже, їх не мали права просто повернути назад.

За словами фахівців Держпродспоживслужби, Туреччина є неблагополучною країною за такими хворобами як ящур, віспа, нодулярний дерматит, чума дрібних жуйних та низкою інших. Україна ж є чистою зоною за цими хворобами. Тому дії Держпродспоживслужби, яка не давала дозволу на ввезення в Україну овець з неблагополучної за хворобами парнокопитних країни, є цілком правильними: вона захищає біобезпеку України.

 Натомість турецька влада, всупереч вимогам Міжнародного епізодичного бюро (МЕБ), Кодексу МЕБ, повернула тварин до України - на що не мала жодних прав, і на цьому теж потрібно наголосити.

 Держпродспоживслужба ж України, в свою чергу, написала ноту (зауваження) до ветеринарної служби Туреччини з цього приводу, але відповідь так досі і не отримала. Тобто, вимоги української влади були проігноровані.

 «Безсумнівно, потрібно дотримуватися норм законодавства про захист тварин та недопущення жорстокого поводження з ним. Ми однозначно маємо гуманно ставитися до тварин, - каже голова АТУ Ірина Паламар. - Проте тут є й інший бік медалі. Водночас усім треба чітко усвідомити, що рівень загрози біобезпеці нашої країни, який становлять вівці з Туреччини, не співставний з їх життям (як не прикро це говорити), якщо за проведеними ветеринарними обстеженнями буде підтверджено наявність хвороб та встановлено необхідність утилізації тварин».

На сьогодні Україна вже постраждала від африканської чуми свиней (АЧС), багато країн відмовилися від імпорту з України свинини, тобто, свинарство втратило левову частку експортних ринків. І при цьому рівень імпорту свинини до України постійно росте.

«Тепер же склалася серйозна ситуація, за якої Україна може стати ще й неблагополучною за хворобами парнокопитних, і це призведе до закриття ще й експортних ринків для парнокопитних (ВРХ, вівці, кози), шалені збитки для економіки держави, аграрної галузі та тваринницьких підприємств, - каже Ірина Паламар. - І в цьому плані Держпродспоживслужба виступає не лише на захисті біобезпеки України, але і її статусу як країни, чистої від вищевказаних хвороб; захищає наші експорті ринки парнокопитних, які сьогодні стрімко розвиваються. І я, як голова АТУ, дуже вболіваю за своїх членів Асоціації, що займаються експортом ВРХ, аби вони не втратили дану можливість.

Переконана, що у  масштабах всієї держави вищим пріоритетом мають бути національні інтереси та національна біобезпека. Потрібно зважено та фахово підійти до вирішення ситуації, яка, на жаль, склалася».

Фахівці АТУ стверджують, що вівці, однозначно, повинні пройти перевірку на наявність небезпечних хвороб, які фіксуються в Туреччині. Якщо такі хвороби будуть підтверджені, тварини мають бути утилізовані. У такому випадку тварини не можуть в подальшому утримуватися в домогосподарствах чи промислових господарствах та розносити по України небезпечні хвороби.   

До того ж, в загальному резонансі всі забули про ще один важливий факт: сьогодні ніхто не говорить про те, що до України тепер можуть бути вжиті негативні заходи з боку міжнародної спільноти, адже вона з порушенням міжнародного законодавства і, чомусь, на вимоги активістів, допустила транспортування по території держави тварин, які, гіпотетично, можуть бути носіями небезпечних хвороб. 

«Переконана, що ситуація з вівцями повинна бути взята під контроль держави на найвищому політичному рівні, - коментує Ірина Паламар. - Мають бути вжиті усі передбачені законодавствам заходи реагування з боку компетентних органів, Держпродспоживслужби, ветінспекторів та поліції.

Усі повинні усвідомити, що ситуацією державного значення, яка може становити національну загрозу в масштабах усієї країни (!), не можуть керувати громадські активісти».

Ukrainian

Read more