Уряду потрібно сприяти виробництву м’яса та молока

Submitted by bashun on Wed, 01/17/2018 - 09:21

Чотири мільярди гривень на підтримку тваринництва передбачено на 2018 рік  Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», що  був схвалений Верховною Радою України 7 грудня 2017 року.

Це рекордна сума для підтримки галузі за всі роки незалежності, адже, наприклад, у 2017 році фінансування за бюджетною програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» становило лише 170 млн. грн. 

Проте, поки усі відволіклися на «журавлів в небі»,  втратили «синицю в руках» - була відмінена квазіакумуляція ПДВ для виробників. Ще до 2017 року аграрії працювали у так званому спецрежимі ПДВ. Після його скасування, у 2017 запровадили державні дотації (квазіакумуляцію ПДВ). А от у Держбюджеті на 2018 рік стаття про державні дотації зникла. Таким чином, ті тваринники (і не лише тваринники), що працюють винятково на вітчизняний ринок без квазіакумуляції ПДВ, понесуть серйозні збитки. Дефіцит обігових коштів призведе не тільки до втрати прибутків, а й до скорочення поголів’я. А це вже проблема державного масштабу, а не конкретного підприємства. 

Адже виробники, що працюють у галузі тваринництва, але не мають змоги експортувати продукцію, багато в чому залежать від повернення ПДВ. Вказаний механізм державної підтримки виступає джерелом додаткової ліквідності, непрямою дотацією, що формує додатковий ресурс для розвитку, а також дозволяє підприємству деякий час працювати при від’ємній прибутковості, у періоди низької кон’юнктури ринку. 

Наразі ж компенсація ПДВ держбюджетом не передбачена, а Уряд пропонує направляти кошти передусім на підтримку будівництва нових ферм та комплексів – або на здешевлення кредитів на будівництво, або на компенсацію частини власних коштів виробників, витрачених на будівництво, про що 16 січня було заявлено на урядовій нараді в Кабінеті Міністрів України під головуванням Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Уряд розраховує, що в результаті реалізації таких заходів, має зрости поголів’я і збільшитися надої молока, вирівнятися баланс м’яса на внутрішньому ринку і, як наслідок, встановитися помірна ціна на весь асортимент. Звісно це дуже важлива й необхідна підтримка.

До прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в його редакції як проекту Асоціація тваринників підтримувала ідею спрямування частини державних коштів з галузі тваринництва на будівництво та (чи) реконструкцію ферм і тваринницьких комплексів. Більше того, провела опитування серед підприємств, які виразили готовність будуватися чи проводити реконструкцію своїх комплексів на загальну суму 2 048 250 000 грн. та спроможність інвестувати вказані кошти у разі їх виділення Урядом, та відстоювала ці кошти.

Однак, між проектом Закону про держбюджет на 2018 рік та вже прийнятим текстом закону існує дуже велика різниця.

Як було сьогодні заявлено на урядовій нараді в КМУ з тваринництва, максимальний розмір компенсації за будівництво чи реконструкцію – 25% від обсягу витрат. Більшість зацікавлених підприємств розраховували на значно більший відсоток компенсації. В умовах втрати квазікумуляції ПДВ (й, відповідно, важливої частини інвестиційних коштів) 25 % це дуже мала мотивація в якій можуть бути зацікавлені хіба що найбільші виробники.

До того ж що робити тим, хто не планує будуватися, але має намір розвиватися й працювати на благо держави вже в існуючих комплексах? Свинарі, наприклад, понесли значні збитки від поширення АЧС – їхні свинокомплекси часто й так стоять пустими. Навіщо нам «потьомкінські дєрєвні»? Яку допомогу їм пропонує держава? Ніяку.

Тож, проаналізувавши за і проти, опитавши діючі підприємства, Асоціація тваринників прийшла до висновку, що держава має запропонувати виробникам альтернативу втраченій квазіакумуляції ПДВ. АТУ вважає такою альтернативою може бути пільгове державне кредитування з цільовим призначенням «на поповнення обігових коштів для придбання та виробництва кормів» під 1% на рік. При цьому розмір кредиту можна визначати за кількістю поголів’я на фермі. Інший механізм, який пропонує АТУ, це – пряме дотування на голову, кілограм живої ваги, або літр молока. Так, якщо оперуватися визначеною сумою, виділеною на підтримку тваринництва, то пропонуємо для свинарства передбачити хоча б 2 грн. на кілограм живої ваги, а для молочного скотарства – хоча б 2 тис. грн. на дійну корову в рік. Такі механізми допоможуть реальним виробникам працювати на повну потужність. Державну допомогу зможуть отримувати ті, хто працює чесно, а автоматизація процесу дозволить уникнути корупції під час розподілу дотацій. 

Підприємства виробники повністю, що підтримують ідею пільгового кредитування та прямих дотацій: ПАП «Агропродсервіс», СП ТзОВ Нива Переяславщини, ТОВ «Рантьє», ТОВ «Галичина-Захід», ПрАТ «Племсервіс», ЧМК ТОВ (Чернігівська м’ясна компанія), ФГ «Шпиколос», Агрофірма "Орловщіна" ТОВ, Вперед ТОВ АФ, Журавка ТОВ, Зоотехнологія ТзОВ, Подільський Бекон ТОВ, Агродім ТОВ СП, Агрокомплекс ТОВ, Деметра ПП, Елітне ДП ДГ, ІДНА СГТзОВ, Інзер-груп ТОВ, Кліринг  Агро ДП, Княже ФГ, Коваль СФНВГ, Никоненко Р.В ФОП, Оболонь Агро, ТзОВ, Субекон ТОВ, ТОВ «Дан-Фарм Україна», ТОВ «Еліта», ТОВ «Зелена брама», ТзОВ «Тарутинська аграрна компанія», ТОВ «Чорнобайм’ясо», ФГ «Ланагропрод», Бахмутський Аграрний Союз ПРАТ, Лідер ТзОВ, Никоненко Р.В. ФОП, Явір-Агросервіс ПП, ТОВ «Агроінд», Екогенетикс ТОВ, ФГ «Новий рівень 2006», інші.

Тому Асоціація тваринників вже звернулася до Кабінету міністрів України, Міністерства аграрної політики, Мінекономіки, депутатів Верховної ради з обґрунтованими пропозиціями щодо розвитку тваринництва в Україні шляхом дотування вигодовування тварин та виробництва м’яса й молока. Інакше галузь тваринництва очікує подальша деградація, а українців зростання цін на ключові продукти харчування. Сподіваємося на підтримку і врахування інтересів виробників

 

Ірина Паламар,

Голова Асоціації тваринників України

Ukrainian

Read more