Більше грошей фермерам, тваринникам та чиновникам – що несе аграріям новий бюджет 2018?

Submitted by bashun on Tue, 11/28/2017 - 11:17

14 листопада в першому читанні був прийнятий один із найважливіших документів, що регулює життя країни -  Проект Закону України  «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

Ухвалення в першому читанні цього документу  передбачає доручення Кабміну підготувати проект закону про державний бюджет на 2018 рік до другого читання з урахуванням висновків і пропозицій народних депутатів.

Якщо розглядати проект цьогорічного бюджету в частині фінансування агропромислового комплексу, то можна побачити, що відбувся ряд змін, порівняно з минулими роками. Зокрема,  порівняно з 2017 роком було значно урізано фінансування за такими бюджетними програмами як: 2801030 «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» (на 78%), 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників»  (на 39%),  2801180 «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі» (на 92%).

Міністерство аграрної політики та продовольства України у відповіді на запит Асоціації тваринників України № 102/09  від 29.09.2017 р. повідомило, що зі свого боку профільне міністерство під час складання бюджетних запитів для підготовки проекту Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» заявляло потребу за вищенаведеними бюджетними програмами в значно більших обсягах за нинішні фактичні показники в Проекті Закону.

Зокрема, Мінагрополітики заявляло про потребу виділення коштів на «Фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» в обсягах 1 млрд 300 млн гривень, що на 95% більше за фактичний показник в Проекті Закону. У свою чергу на бюджетну програму «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі»  на 2018 рік передбачається 5 млн гривень, що становить лише 0,8% від обсягів, в яких висловлювало потребу Мінагрополітики – 620 млн грн 100 тисяч гривень.

Лише наполовину були задоволені потреби аграрного Міністерства щодо фінансування бюджетної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників»                   в 2018 році: 2 млрд 945 млн гривень з заявлених 5 млрд 945 млн гривень.

Крім того, взагалі було виключено з Проекту бюджету 2018 бюджетну програму «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», незважаючи на те, що Міністерство аграрної політики подавало запит на цю програму в обсягах 362 млн 757 тисяч гривень

З іншого боку, крім значного зменшення обсягів фінансування на вищенаведені бюджетні програми, на 2018 рік офіційно заплановано значне збільшення видатків за бюджетною програмою «Державна підтримка в галузі тваринництва» (в 13 разів). Хоча наразі вже невідомо, чи за результатами розгляду проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» тваринникам залишать заявлені раніше 2,3 млрд грн. Голова АТУ Ірина Паламар прокоментувала : «На даний момент в політичних колах відбувається запекла боротьба за бюджетні кошти на наступний рік, українським тваринникам хочуть всіляко урізати фінансування через начебто відсутність потреби в таких об’ємах коштів. Як показало нещодавне опитування, проведене нашою Асоціацією, тваринники потребують коштів на будівництво та реконструкцію своїх комплексів на загальну суму 2 048 250 000 грн, що цілком відповідає заявленому об’єму коштів в проекті бюджету на 2018 рік. Якщо даний розмір фінансування тваринницького сектору ввійде до офіційної редакції Закону чи за результатами розгляду проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік», то  це буде  ефективною інвестицією в економіку країни, яка дасть свої плоди в найближчому майбутньому». 

Крім того, в рамках Проекту бюджету 2018  заплановано суттєве збільшення видатків на «Протиепізоотичні заходи та участь у Міжнародному епізоотичному бюро» ( в 6 разів) та «Проведення земельної реформи» (в 4 рази).

Іншим позитивним моментом в цьогорічному Проекті Державного бюджету є те, що на 100% був задоволений запит Мінагрополітики на фінансування нової бюджетної програми «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» в обсязі 1 млрд гривень, що може стати значним поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу в аграрному секторі.

Також у 2018 році планується збільшити фінансування служб, які знаходяться в підпорядкуванні у Мінагрополітики: Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (на 793 млн гривень), Державного агентства лісових ресурсів (50  млн грн), Державного агентства  рибного господарства (на 20 млн), Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (на 1 млрд 123 млн 371 тисяч гривень).

АТУ, 2017

 

Ukrainian

Read more