Ірина Паламар розповіла про інвестиційну привабливість тваринницької галузі на Черкаському міжнародному інвестиційному форумі

Submitted by bashun on Fri, 10/13/2017 - 16:20

12 жовтня 2017 року голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар взяла участь у третьому Черкаському міжнародному інвестиційному форумі, що відбувся у с.Сокирно Черкаської обл., присвяченому освоєнню іноземних ринків, отриманню доступу до інвестицій та формуванню довіри іноземного партнера/інвестора.

На заході були присутні Голова Черкаської обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко, Заступник Міністра з економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України Наталія Микольська, Керівник Export Promotion Office Мар’яна Каганяк, засновник групи компаній Ukravit Віталій Ільченко та інші представники громадських організацій, експерти в напрямі інвестиційного та економічного розвитку, всього близько сотні учасників.

 

В рамках форуму голова Асоціації тваринників Ірина Паламар виступила із промовою щодо інвестиційної привабливості тваринницької галузі.

Спікер відзначила, що на сьогоднішній день Україна має всі шанси стати серйозним гравцем на світовому ринку продукції тваринництва. Але в даній галузі існує низка проблем. Зокрема, якщо говорити про свинарство, то проблеми в галузі почалися після 2014 року, коли в країні почалася епідемія африканської чуми свиней, яку не змогла зупинити наша Держпродспоживслужба.

«До 2014 року бізнес активно інвестував у галузь свинарства, - відзначила Ірина Паламар. - Ріст поголів’я показував позитивну динаміку, будувалися великі комплекси поголів’ям на 5 тис. свиноматок, а це - приблизно 120 – 140 тис. голів на рік. В нас навіть були дуже амбітні плани щодо виходу продукції свинарства на ринок Китаю. Але з появою АЧС ситуація різко змінилася. Нам почали закривати експортні ринки Росія, Молдова, Білорусь, які були головними імпортерами нашої свинини. Зрозуміло, що відкриття нових ринків неможливе через несприятливий епізоотичний статус України. Тому зараз у свинарстві з’явилася інша проблема – різке скорочення поголів’я свиней, цього року воно вже знизилося  майже на 10%. Слабкі господарства, де не була досить добре поставлена біобезпека, а бо ті, кому просто не пощастило, змушені були вирізати поголів’я через занесення АЧС, і зазнали шалених збитків. Але з іншого боку, ті, хто вижив, отримали чудовий бонус: зараз ціна на свинину піднялася на 40%, і маржинальність – близько 100%, такого не було вже 8 років. Плюс внутрішній ринок свинини на сьогоднішній день в нас відчуває дефіцит на близько 35%. Отож свинарство сьогодні - дуже приваблива сфера бізнесу. Але в потенційних інвесторів виникає інше питання: якщо вони зараз почнуть будувати свинокомплекси і на 100% заповнять внутрішній ринок споживання свинини приблизно за 5 років, куди вони продаватимуть продукцію потім? Тут відповідь одна – треба обов’язково  виходити на експорт, а значить, передусім вирішувати проблему з АЧС».  

Ірина Паламар відзначила, що Асоціація тваринників України активно працює в напрямі боротьби з АЧС. Зокрема, разом з науковцями у співпраці з Держпродспоживслужбою, опираючись на думку та позицію виробників, розробила проект «Програми профілактики та боротьби  з поширення захворювання африканської чуми свиней на території України», розрахований на 10 років. Він переданий до Мінагрополітики для розгляду та затвердження, а також подальшої передачі на розгляд та ухвалення Уряду.

 

«Ми повинні показати нашим сусідам, країнам Європи, що боремося з проблемою, аби нам знову відкрили експортні ринки, - відзначила Ірина Паламар. - Якщо в нас ефективно працюватимуть державні органи, не з примусу, а реально будуть зацікавленими у розвитку галузі, мислитимуть глобально, то за 5 років у свинарстві ми знову будемо себе вільно почувати, а далі вийдемо на експорт».

У своїй промові Ірина Паламар зупинилася і на галузі ВРХ, яка на сьогоднішній день є дуже цікавою з погляду експорту. Спікер відзначила, що незважаючи на те, що українці мають низьку культуру споживання яловичини (за часів СРСР яловичини на полицях магазинів майже не було, а лише ковбаси) і внутрішній ринок не відчуває попиту в яловичині, це м’ясо є дуже бажаним продуктом для азіатських мусульманських країн, оскільки воно якісне і значно дешевше порівняно з іншими країнами світу.

«Якщо у Франції, наприклад, бички живою вагою коштують 8$, то в нас - менше 2$.

Тому в пошуках дешевої української яловичини до нас постійно приїздять потенційні імпортери з арабських країн. За нашими бичками мало не черга стоїть. На сьогоднішній день дана галузь – це свого роду «мохнате золото». І багато наших виробників розуміють дану тенденцію, тому дуже зацікавлені в експорті. Особливо їх приваблює ринок Туреччини. Саме тому нещодавно до нашої Асоціації звернулися виробники із проханням посприяти в налагодженні експорту ВРХ до даної країни.

Ми, в свою чергу, як Асоціація, звернулися до посольства України в Туреччині з даним питанням. Виявляється, що урядом Туреччини вже давно ухвалено рішення купувати в України м'ясо без мита у межах квоти 500 тис. голів ВРХ до кінця 2018 року. Чому ж до цього часу закон не працює?»

Ірина Паламар розповіла, що АТУ було здійснено велику роботу в напрямку налагодження експорту з Туреччиною, зокрема, проведено робочі зустрічі із торговим радником Турецької республіки, де було презентовано Україну як країну, благополучну з погляду ветеринарної безпеки ВРХ, а отже, можна говорити про відсутність перешкод для експорту. Дана інформація вже найближчим часом буде доправлена до Міністерства торгівлі Туреччини, і надалі до України буде запрошено уповноважених спеціалістів задля відкриття ветеринарних сертифікатів і підписання договорів.

«Але чому цими питаннями замаємося, ми, громадська організація? Адже насправді це повинні робити державні органи. Причому, вони могли б зрушувати і вирішувати питання набагато швидше, ніж ми, бо в них для цього більше повноважень. Ті процеси, які ми врегульовуємо тижнями і місяцями, заступник Міністра з розвитку економіки, наприклад, міг би вирішити за 2 хвилини телефонної розмови. Просто треба мати для цього бажання і зацікавленість», - підсумувала свої слова Ірина Паламар. 

 

Серед виступів інших спікерів в рамках форуму слід відзначити доповідь Максима Шевчука – генерального директора найбільшого українського кормовиробника, члена Асоціації тваринників України - ГК «АгроВет Атлантик».

Максим Шевчук відзначив, що фахівці його компанії досить тісно співпрацюють з Асоціацією тваринників України у напрямі розробки ефективних рішень для інвестування у тваринництво та налагодження експорту. «Але для того, аби вийти на експорт, ми повинні бути конкурентними, - сказав спікер. -  Якщо говоримо про експорт ВРХ, то, експортуючи тварин живою вагою, як це робиться зараз, ми стаємо сировинним придаток. Набагато вигідніше створювати власну переробку, будувати сертифіковані забійні халяльні цехи. Тобі б ми могли мати набагато вищий економічний ефект».

Максим Шевчук відзначив, що самостійно окремим тваринницьким підприємствам неможливо реалізувати даний проект у життя, тому потрібно об’єднуватися. І виходом із даної ситуації вони разом із Асоціацією тваринників бачать створення ефективної платформи, яка була б банком даних доброчесних українських виробників, на базі якої українські підприємства могли б розміщувати свої комерційні пропозиції, групувати збірні товарні партії більших об’ємів; яка б допомагала знаходити партерів на внутрішньому та зовнішньому ринку; виступала б стороною при укладенні міжнародних контрактів на майбутні поставки продукції.

Подібна платформа в тваринництві дозволить Україні серйозно збільшувати обсяг реалізації вирощеної продукції як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках, а відповідно, що й інвестиційний потік до України.

Окрім обговорення привабливості тваринницької галузі, на форумі піднімалася низка інших питань щодо інвестування в інші напрямки економічної діяльності в рамках 4-х панельних дискусій: «Можливості з розвитку експорту. Експорт як шлях до інвестицій», «Точки зростання агроіндустрії», «Промоція інвестиційного потенціалу муніципалітетами» та «Агенція регіонального розвитку – механізм партнерства бізнесу та влади для розвитку територій».

В рамках другої частини заходу відбулися B2B зустрічі українських підприємців із  потенційними торговельними партнерами.

«Подібні заходи є гарною можливістю продемонструвати економічну привабливість нашої країни, і навчити наших виробників правильно взаємодіяти з інвесторами, - висловила свою оцінку заходу Ірина Паламар. – Формат Інвестиційного форуму якнайкраще підходить для обміну ідеями та досвідом не лише на рівні учасників інвестиційної галузі, але й на рівні влади, з якою є можливість реального діалогу.  Приємно відзначити, що в Черкаській області так ефективно налагоджена співпраця бізнесу та влади, завдяки якій втілюються в життя проекти і розвивається регіон. Зокрема й саме проведення форуму стало можливим завдяки обласній державній адміністрації, Українській бізнес-асоціації, Агенції регіонального розвитку Черкащини. Область має потужний експортний потенціал, є інвестиційно привабливою і є люди, які можуть розвивати регіон».

 

 

  • Інвестфорум Черкаси
  • Інвестфорум Черкаси
  • Інвестфорум Черкаси
  • Інвестфорум Черкаси
  • Інвестфорум Черкаси
Ukrainian

Read more