Експорт свинини за рік скоротився майже в 11 разів у грошовому еквіваленті

Дата публікації: 03-04-2017 - 23:16

Україна упродовж 2016 року скоротила експорт свинини у 8,5 разів – до 3,2 тисячі тон. У грошовому виразі втрати стали ще більшими – скорочення у 10,7 разів – лише до 5,1 мільйона доларів у порівнянні з минулорічними 54,6 мільйонів доларів. Про це повідомляє Державна фіскальна служба України. 

Як зазаначає у своємо аккаунті на Фейсбук Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України, так сталось не тому, що українська продукція поганої якості, або вітчизняні тваринники не вміють працювати, швидше навпаки. Сьогодні існує дві ключові причини, що практично знищили експорт нашої свинини. Перша – це африканська чума свиней, що стрімко поширюється країною. Молдова та Білорусь – останні у списку країн, що заборонили імпорт вітчизняної продукції. Раніше до такого кроку вдались Вірменія та Румунія. Отже, щоб відкривати нові ринки треба зосередитись на боротьбі з африканкою або на кардинальному удосконалені державної політики у цій сфері. Адже є держави в яких також гостро стоїть проблема АЧС, але ризики для експорту мінімізовано через інструменти районування території та ефективну державну ветеринарну, протиепізоотичну та експортну політику. Міжнародні партнери можуть визнати, що закривати експорт з усієї території країни не раціонально. Обмеження повинні стосуватись тільки тих адміністративних одиниць, областей, де виявлений спалах АЧС. Для господарств з «чистих» регіонів право експорту має бути збережене, але встановлені чіткі критерії моніторингу ситуації з АЧС. Такий підхід залишить українським підприємствам можливість для розвитку.
Друга причина зниження експорту полягає у відсутності ефективного державного лобіюванні інтересів бізнесу закордоном. В результаті упродовж року практично не відкрилось нових ринків для української свинини. Це функції МЗС, Держпродспоживслужби, що пов’язані з широким колом питань: від політичного просування національних товарів до взаємного погодження сертифікатів та стандартів між країнами. Для збереження торгівлі Україна має працювати над диференціацією підходів до партнерства. А поки, нажаль, державна статистика виглядає як епітафія для вітчизняного свинарства.

Ukrainian

Читати ще