Експерти назвали основні ризики при отриманні аграрних дотацій у 2018 році

Дата публікації: 26-12-2017 - 13:16

Під програму прямих бюджетних дотацій для аграрного сектору у 2018 році уряд не заклав жодної копійки, то звідки ж чекати підтримки та якою вона буде. 

На думку експертів, левова частка бюджетних грошей знову може дістатися великим виробникам, та під іншим соусом. Адже уряд в ручному режимі розписуватиме розподіл 4 млрд грн держпідтримки на АПК на наступний рік!

Народний депутат від «Самопомочі» Іван Мірошніченко вважає, що проблема у хитромудро «дошліфований» у березні Мінфіном та Мінагрополітики порядок розподілу дотацій. За його словами, у порядок заклали дві норми, які й спотворили всю процедуру.

"Перша — витрачання 50% дотації щомісяця на птахівництво. Друга ‒ за яким саме принципом рахується дотація. У багатьох агрофірм податкові зобов’язання від продажу продукції рослинництва НЕ дотуються, «з’їли» суму дотації при сплаті ПДВ за продажу продукції тваринництва. Тому такі підприємства не подавали документи на дотацію у вигляді повернення ПДВ, бо нічого повертати. У різних галузях сільського господарства податковий кредит і податкові зобов’язання формуються по-різному. Наприклад, у птахівництві вони виникають практично щодня. В рослинництві ‒  наприкінці року, після реалізації продукції, а в свинарстві та розведенні великої рогатої худоби ‒ з певною періодичністю", ‒ пояснив він.

Тож міни сповільненої дії у механізм дотацій внесли саме в Кабінеті Міністрів, а не в Верховній Раді. А остаточний варіант бюджету шокував аграріїв ‒ дотацій немає.

"Нас де-факто обманули з дотаціями, тому що в 2017 році на початку ми її практично не отримали, тому що був жахливий порядок. Ми одразу сказали, що він працювати не буде, але його ніхто не відмінив. Цілий рік були виплати і ми знаємо до чого це призвело ‒ ті хто реально мав отримувати дотацію її не отримували, а тепер її просто відмінили. Все що обіцяли дати взамін спецрежиму ‒ усе забрали за один рік. Нас кинули", ‒ пояснює заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.

Але на цьому бюджетні сюрпризи можуть не закінчитися. Аграрні експерти не виключають, що уряд з ними знову буде грати у піжмурки і побоюються, що 4 млрд грн на тваринництво, знову ж таки, підуть у кишені обраних великих виробників.

На думку Михайла Соколова, порядок розподілу коштів за цією програмою визначатиме Кабмін, але й досі немає чіткого бачення як це буде.

"Вони примудрилися кинути 4 млрд на програму, в якій немає нічого, навіть порядку, жодного підзаконного акту, тому там можна робити все, що завгодно: можна будувати, компенсацію давати, відсотки. Там закладене суцільне свавілля. Виходить так, що вони дотацію обнулили, тому що там обмеження 150 млн (для птахівників. – Авт.) і спрямували її туди, де його немає", ‒ зазначив він.

Іван Мірошниченко погоджується з Соколовим:

«Немає жодного погодженого порядку. Після голосування за бюджет все у руках Кабінету Міністрів. Як вони випишуть, так і буде. До цього не буде мати стосунку ніхто окрім них», ‒ підсумував він.

Ukrainian

Читати ще