Чи вистоїть тваринництво під тиском АЧС?

Дата публікації: 03-04-2017 - 22:41

Бути чи не бути українському свинарству та як подолати АЧС в Україні – з’ясовували у Національній академії агарних наук вчені, урядовці та представники бізнесу.

14 березня 2017 року відбувся круглий стіл з теми «Проблема профілактики африканської чуми свиней та стан реформування ветеринарної медицини України». Організатори заходу – Національна академія аграрних наук України за підтримки Асоціації тваринників України. Партнер проведення – Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Учасниками заходу з боку науки стали Ярослав Гадзало, президент НААН, Анатолій Даниленко, академік НААН, ректор Білоцерківського національного аграрного університету (БНАУ), директор Інституту ветеринарної медицини НААН Сергій Ничик, академіки, науковці НААН. Позицію бізнесу щодо проблеми подолання АЧС висловила Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України. Позицію уряду представив Володимир Бондаренко, Державний секретар Кабінету міністрів України Щодо державних заходів із подолання АЧС в Україні доповідали Володимир Лапа, голова Держаної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Борис Кобаль, директор департаменту безпечності харчових продуктів цієї ж установи.

Загальний тон дискусії виявився доволі жорсткою. Науковці, експерти галузі, представники бізнесу та громадські діячі були єдині в думці, що Держподспоживслужба з тих чи інших причин не виконує покладені на неї зобов’язання щодо протидії АЧС. Ті ж заходи, що вживаються є недостатніми, часто малоефективними і низькопродуктивними та не можуть зупинити хворобу.

Як зазначив ректор БНАУ Анатолій Даниленко, одна з причин такої ситуації, що Держпродспоживслужба не дослуховується до думки науковців. На його думку, для подолання цієї гострої держаної проблеми необхідно використовувати усі наявні ресурси на не відвертатися від допомоги фахівців. Представники НААН, експерти та бізнес мають бути залучені до складу Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії. На думку експертів, головне, що втрачено сьогодні – довіра між наукою, експертами та владою, а роз’єднання ще ніколи не давало позитивних результатів.

Свою стурбованість ситуацією, що склалась в Україні з АЧС висловили тваринники. Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України заявила про глибокі кризові явища, що АЧС вже викликала в українському свинарстві.

«Члени нашої асоціації дуже стурбовані, бізнес розгублений та дезорієнтований. Власники свиногосподарств не бачать підтримки від держави, а лише спостерігають за розповсюдженням хвороби. Вже сьогодні через АЧС закриваються ферми, а поголів’я зменшується. Хто допоможе бізнесу? І чому галузь фактично знищується, а держава стає просто статистом? За це має хтось відповідати. Сьогодні фактично порятунок потопаючих є справою самих потопаючих. А нам потрібен діалог. Українське тваринництво треба зберегти, бо це одна з найбільш перспективних галузей вітчизняного АПК», - коментує ситуацію Ірина Паламар.

Дискусію учасники круглого столу вирішили завершити спільним зверненням до уряду, у якому буде відображено загальний реальний стан розповсюдження АЧС та економічні наслідки хвороби. Фахівці також запропонують конкретні першочергові кроки подолання АЧС. Резолюцію доручено підготувати НААН.      

Довідково:

Африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

З 2012 року в Україні зареєстровано 200 випадків АЧС. При чому, тільки у з початку 2017 року зафіксовано 52 спалахи. Експерти оцінюють прямі та непрямі економічні збитки у понад 1,1 млрд. гривень. За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), збитки державного бюджету України через спалахи АЧС в 2017 році можуть скласти більше 1,5 млрд. гривень. При цьому у 2017 році кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може збільшитися до 200-250 (у порівнянні з 2016 році).

Ukrainian

Читати ще