Через відсутність утильзаводів Україні загрожує екологічна катастрофа

Дата публікації: 02-07-2019 - 17:18

Держава вже п’ятий рік поспіль не фінансує реконструкцію та будівництво заводів з утилізації відходів тваринного походження. Про це доповіла Держпродспоживслужба України у відповідь на запит АТУ щодо кількості в нашій країні працюючих ветсанзаводів та обсягів їх фінансування.

Однією з глобальних проблем, які загрожують екологічній безпеці України, на думку експертів Асоціації тваринників України, є майже повна відсутність  підприємств із утилізації відходів тваринного походження.

АТУ не раз відзначала, що виробники мають проблеми з утилізацією відходів своїх підприємств, оскільки їх в Україні мізерна кількість, а ті, що є, працюють не на повну потужність. Тваринники змушені виходити з ситуації, самотужки купуючи дороговартісні мобільні установки з утилізації відходів, а деякі недобросовісні  підприємці – взагалі, викидають тваринні рештки в лісі, спричиняючи цим справжнє екологічне лихо. Адже відходи продуктів тваринного походження можуть бути інфіковані такими збудниками як африканська чума свиней (АЧС), епідемічна діарея свиней (ЕДС) та іншими небезпечними захворюваннями, які переносяться дикими звірами і птахами шаленими темпами, ставлячи під загрозу існування галузі.

Те, що дана проблема має місце, підтверджують і самі виробники. Зокрема, питання відсутності утильзаводів піднімалося головою АТУ Іриною Паламар в рамках круглого столу «Ефективне відтворення у свинарстві», що відбувся за підтримки Асоціації тваринників України 20 червня у м. Жашків Черкаської області.

Тепер же даний факт – мізерна кількість ветсанзаводів в Україні - підтвердила і сама Держпродспоживслужба.

Так, у відповідь на офіційне звернення голови АТУ Ірини Паламар щодо кількості в Україні працюючих підприємств з утилізації відходів тваринного  походження (лист від 05.05.2019 № 14/06) Держпродспоживслужба повідомила, що їх усього 18, шість із яких зовсім не працює (!!!), а з тих, що залишилися, частина також діє не на повну потужність.

«Утилізацію відходів тваринного походження здійснює ДП «Укрветсанзавод», до складу якого входять 18 філій, які розташовані в 15 областях України. На цей час 6 філій не працює, частина філій працює не на повну потужність», - зазначено в листі.

Щодо фінансування існуючих підприємств, то у Держпродспоживслужбі відповіли, що останній раз кошти з бюджету виділялися у 2014 році: «ДП «Укрветсанзавод» було профінансовано за бюджетною програмою «Заходи по боротьбі зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських рослин, запобігання розповсюдження збудників інфекційних хвороб тварин» в сумі 3000,00 тис. грн, при цьому використано 2145,89 тис. грн, залишок невикористаних коштів склав 854,1 тис. грн.

За період 2015-2019 років ДП «Укрветсанзавод» коштів з державного бюджету на фінансування будівництва та реконструкцію підприємств з утилізації відходів тваринного походження та закупівлю обладнання не отримувало».

«Як бачимо, ми мали рацію, що ситуація з утильзаводами в нашій країні просто плачевна, - коментує Ірина Паламар. – Україна – аграрна держава, і тваринництво є одним із важливих напрямів, що формує українську економіку. Тож дуже сумно, що влада зовсім не дбає про такий важливий аспект, як заводи з утилізації тваринних відходів. Приватні ж підприємці також не зацікавлені у їх будівництві, і це зрозуміло, адже такий бізнес - не прибутковий. Тому  проблема повинна вирішуватися саме на рівні держави, і на реконструкцію таких підприємств повинні виділятися кошти з держбюджету.

Якщо ж подібна ситуація з відсутністю утильзаводів зберігатиметься й надалі, то на Україну просто чекає екологічна катастрофа.»

лист від держпродспоживслужби

Ukrainian

Читати ще