АТУ пропонує Уряду конкретні програми фінансування тваринництва

Дата публікації: 19-01-2018 - 17:09

Конкретні гроші - на конкретні справи. Такої позиції притримується Асоціація тваринників України.

На жаль, ситуація в країні складається так, що виробники, зокрема аграрні, й, особливо, середні та малі, потребують фінансової підтримки з боку влади. На розвиток галузі у Держбюджеті передбачені кошти, але тут головне не тільки мати кошти в гаманці, а й правильно та продумано ними розпорядитися. Тісно спілкуючись з підприємцями, які не на словах, а на практиці знають, для яких потреб потрібні кошти, АТУ сформувала пакет пропозицій для Уряду щодо напрямків спрямування бюджетних коштів.

Дотація за відгодівлю молодняку ВРХ.  За технологією.

Тримати довго на своєму обійсті телят, що народилися від корів-годувальниць, селяни не поспішають. По-перше, це дорого. Бо те молоко, що треба давати теляті на випоювання від корови, можна вигідно здавати і мати постійний дохід – щоденну живу копійку. По-друге, не хочуть втрачати субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, бо теля потрібно зареєструвати.  Тому особисті селянські та малі фермерські господарства намагаються якнайшвидше здавати на забій новонароджених  телят.   

Для нашої аграрної держави – це серйозна проблема з втратою поголів’я ВРХ, за яким сьогодні стають у черги, щоб купити, арабські країни, що мають високу культуру споживання м’яса яловичини, та недоотримання валютної виручки. Для звичайних українців - це ризики споживання шкідливого продукту (адже м’ясо телят до 14-20 днів від народження шкідливе через наявні в ньому токсини) та, врешті-решт, зростання цін через дефіцит м’яса.

Тому Асоціація тваринників України і пропонує запровадити спеціальну державну дотацію для селян за відгодівлю молодняку ВРХ до 6 місяців - надавати дві тисячі гривень у грошовій формі та тисячу в натуральній (замінники молока та престартери).  Оптимальний строк відгодівлі, саме 6 місяців, дозволяє досягнути максимально вигідної м’ясної кондиції бичка, та понести мінімум витрат ОСГ на його утримання до настання холодного періоду. Також державі вигідно отримувати не просто відгодованих бичків, а вирощених з дотриманням технологій – кондиційних для експорту (кривенькі й худенькі телята на світових ринках нікого не цікавлять), тому частину допомоги обов’язково треба видавати в формі спеціального харчування.

Запровадження дотації також підтримає розвиток українського села. Адже піде не олігархам, а збільшить дохідність одноосібних селянських господарств, стимулюватиме ріст поголів'я ВРХ, створить мотивацію для ідентифікації ВРХ, вирішить проблему забою бичків в ранньому віці, забезпечить споживання населенням безпечного м’яса, усуне посередництво та спекуляцію під час здачі молока та бичків на забій, збільшить залучення валютної виручки для держави.

Ставка на генетичний прогрес.

Відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних (генетичних ресурсів)

Для підприємств, що займаються розведенням тварин, велику роль відіграє генетичне покращення стада. Фінансова підтримка для тих, хто закуповує племінні ресурси, наразі передбачена в Постанові Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. № 884 Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва. Але Асоціація тваринників України вважає доцільним збільшити розмір дотацій на племінну генетику вітчизняного походження та завезену в режимі імпорту: за племінні телиці, нетелі, корови молочного, молочно-м’ясного і м’ясного напряму продуктивності  – з 12000  до 24 000 гривень за одну голову; за племінні свинки та кнурці – з 2400 до 5000  гривень за одну голову; за племінні вівцематки, барани, ярки – з 2000 до 4000 гривень за одну голову.

Дуже важливо передбачити державне відшкодування також за сперму бугаїв та за ембріони великої рогатої худоби.

Інформаційно-просвітницька робота з ОСГ про технологію доїння корів, та часткове відшкодування витрат на закупівлю обладнання для доїння й охолодження молока  

Асоціація тваринників України вважає за необхідне відтермінувати введення в дію норм ДСТУ 3662:2015 «Молоко-сировина коров'яче. Технічні умови», яке заплановане з 1 липня 2018 року, щодо заборони прийому молока другого сорту у індивідуальних сільських господарствах, та використати цей час на проведення масштабної інформаційно-просвітницької роботи з ОСГ про технологію доїння корів, та спрямувати державні кошти на часткове відшкодування витрат на закупівлю обладнання для доїння та охолодження молока. Звісно краще створювати матеріально-технічну базу на сімейних фермах та в кооперативах.

Дотація на підтримку виробників свинини, яловичини та молока

Асоціація тваринників займає позицію, що держава повинна запропонувати альтернативу замість відібраної квазіакумуляції ПДВ виробникам свинини, яловичини та молока. Це може бути пряма дотація на кілограм живої ваги, на голову та літр молока. Суттєвою підтримкою для підприємств, які підтримують цю ідею, стало б: для свинарства в розмірі 4 грн на кілограм живої ваги, для молочного скотарства 1 грн на літр молока або 700 грн на дійну корову в місяць, для виробників яловичини 5 грн на кілограм живої ваги. В умовах обмеженості коштів, якщо оперуватися лише частиною виділених коштів на тваринництво, то для свинарства передбачити хоча б 2 грн на кілограм живої ваги і для молочного скотарства  - 2000 грн на дійну корову в рік. Додаткова підтримка для виробників – це пільгове кредитування з цільовим призначенням на поповнення обігових коштів.

Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання

Відшкодування вартості сільськогосподарської техніки та обладнання для ферм та тваринницьких комплексів дуже важливий напрямок у сфері державної підтримки аграріїв. Але тут важливо відзначити, що держава акцентує увагу на техніці вітчизняного виробника. Асоціація тваринників підтримує позицію, що потрібно нарощувати українське сільськогосподарське машинобудування та швидко орієнтуватися на запити господарств – виробляти обладнання та техніку, яка задовольняє запити сьогодення та є конкурентне за технічними характеристиками зі світовим. Водночас потрібно враховувати, що деякі види сільськогосподарського обладнання або частини до них в Україні просто не виробляються, або і виробляються, але значно гірші за технічними характеристиками, тому сільськогосподарські підприємства віддають перевагу закордонному. Потрібно врахувати цей фактор, і передбачити часткове відшкодування також за обладнання і техніку, завезені з-за кордону, українських аналогів яким немає.

Часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції ферм і комплексів

Асоціація тваринників України підтримує позицію Уряду щодо необхідності відшкодування вартості будівництва та реконструкції приміщень ферм (в т.ч. сімейних  ферм) та тваринницьких комплексів. Але вважає, що встановлений ліміт у 25% від обсягу витрат не відповідає потребам реальних виробників-інвесторів. Це занадто мала сума для відшкодування, аби виробники мали мотивацію до будівництва ферм і нарощення поголів’я в умовах, коли відмінено квазіаукуляцію ПДВ. Крім того, обов’язково має бути  передбачене відшкодування вартості будівництва та реконструкції підприємств з виробництва кормів для тварин, адже в структурі виробництва тваринницької продукції частка кормів складає 70%.

 

Ще раз наголошуємо, що описані пропозиції були напрацьовані в ході переговорів з підприємствами-виробниками, які прагнуть розвиватися і створювати сприятливий економічний клімат у державі. Вказані пропозиції вже направлені до Кабінету міністрів України, Міністерства аграрної політики, Мінекономіки, депутатів Верховної ради. Асоціація тваринників України завжди відстоює інтереси вітчизняних виробників.

 

 

Ukrainian

Читати ще