Асоціація тваринників запропонувала Уряду шляхи відродження села

Дата публікації: 16-11-2017 - 15:24

15 листопада 2017 року голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар взяла участь у нараді, що відбулася під головуванням Першого віце-прем‘єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Івановича Кубіва щодо пошуку шляхів врегулювання проблемних питань з надання субсидій на житлово-комунальні послуги селянам-виробникам молока.

На нараді були присутні також народні депутати України, представники Міністерства фінансів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, зокрема, заступник Міністра агрополітики з питань підтримки фермерства, розвитку сільських територій та сільськогосподарської кооперації Віктор Шеремета, інших органів влади та галузевих асоціацій.

 

В цілому, окрім  питання надання субсидій на житлово-комунальні послуги селянам-виробникам молока, на нараді було піднято цілий комплекс питань  сільського господарства. Серед них обговорювалися питання відродження села, розвитку тваринництва, молочного та м’ясного скотарства, сільськогосподарських кооперативів та особистих селянських господарств. Учасники наради у ході дискусії дійшли спільної думки, що для збільшення виробництва молока потрібно підтримати розвиток особистих селянських господарств та кооперації.

 

Ірина Паламар у своєму виступі акцентувала увагу на тому, що єдиним шляхом збільшення виробництва молока, підвищення його якості та цінової конкуренції уже сьогодні є усунення недобросовісних посередників між виробником й переробним підприємством. Саме посередники диктують ціни на молоко, і селянин, не маючи альтернативи, змушений або здавати молоко за низькими цінами, або взагалі відмовлятися від його виробництва. Через кустарний промисел таких посередників також страждає якість продукції, підвищуються витрати на її переробку. Тому держава повинна підтримати розвиток сільськогосподарських кооперативів, завдяки яким селяни б самі могли б призначати ціну за спільно вироблене молоко, а переробні підприємства  - отримати високоякісну продукцію.

 

Не менш важливим питанням є виробництво яловичини, яка є бажаним продуктом для імпортерів  на експорт. На жаль, виробники яловичини сьогодні обмежені в розвитку з тієї причини, що не мають можливості придбати для відгодівлі телят віком до 1-го місяця. Відповідно виробникам вкрай складно формувати великі маркетингові партії яловичини, під виробництво яких доцільно й можливо залучати інвестиції в галузь. Адже наразі селяни не зацікавлені у випоюванні телят молоком до віку відгодівлі, оскільки це молоко вигідніше здати й отримати гроші. Тому на забій здають зовсім малесеньких новонароджених телят, м'ясо яких насправді є непридатним для вживання, а економіка втрачає величезну частину недоотриманого прибутку (доданої на відгодівлі вартості).

 

Вирішенням цієї проблеми може стати  компенсування державою селянам вартості молока на випоювання телят, що Асоціація тваринників вже неодноразово  пропонувала Уряду закріпити у відповідній державній програмі.

 

Також Ірина Паламар у своєму виступі торкнулася питання субсидій для селян, які вони ризикують втратити через те, що на сьогоднішній день згідно з чинним законодавством

доходи особистих селянських господарств та виплати в сільськогосподарських кооперативах зараховуються до сукупного доходу громадян при обчисленні субсидій. Таким чином, мешканці села суттєво фінансово демотивуються щодо участі в кооперативах (й легальної сільськогосподарської діяльності загалом), адже можуть втратити право на субсидії, які отримує більшість мешканців сіл.

 

Шляхом вирішення проблеми АТУ вважає має стати внесення змін до частину 2 пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», а самевиключити із сукупного доходу осіб «нарахування на паї (дохід від здачі в оренду), виплати в сільськогосподарських кооперативах, доходи особистих селянських господарств та кооперативні виплати члену виробничого сільськогосподарського кооперативу, а також кошти, що повертаються члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг, наданих кооперативом, якщо їх сума за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року».

 

Зазначене питання вже неодноразово піднімалося Асоціацією тваринників України.

«Так, іще в грудні 2016 року від імені Асоціації тваринників України ми звернулися до Кабінету міністрів України та Міністерства соціальної політики України із питанням внесення відповідних змін до законодавства, - відзначила Ірина Паламар. - Вважаю, що підхід до нарахування субсидій, який існує зараз, є несправедливим та дискримінаційним щодо селян, які тяжкою працею заробляють на хліб й наразі ризикують втратити державну субсидію для сплати вартості послуг ЖКГ».

 

За результатами наради учасники прийшли до спільного рішення щодо необхідності розвитку кооперативів, і надання державної підтримки не лише фермерам, але й власникам особистих селянських господарств та сільськогосподарським кооперативам,   важливості нагальної підтримки тваринництва, молочного та м’ясного скотарства, кардинального перегляду державної політики в сфері тваринництва.

 

Із цією метою запропоновано розробити комплексну державну програму, яка охоплювала б цілу низку питань, що стосуються відродження українського села та розвитку сільськогосподарського кооперативного руху: розвиток ветеринарної справи на селі, забезпечення особистих селянських господарств високоякісною генетикою ВРХ, що давало б змогу виробляти більше молока та підвищити прибутковість виробництва, підтримку виробництва м’ясного напрямку ВРХ (відгодівля бичків, відшкодування вартості молока за випоювання телят тощо), внесення змін в законодавство про оподаткування, за якими б доходи від членства в кооперативі не включалися б у сукупний дохід селян та низку інших питань.

 

За результатами наради ухвалено доручення:

Мінагрополітики разом з Мінекономрозвитку, Мінфіном, Мінсоцполітики, Держстатом та ДФС опрацювати питання щодо:

запровадження механізму визначення собівартості молока, що виробляється в особистих селянських господарствах;

встановлення мінімальної закупівельної ціни на молоко, що закуповується в особистих селянських господарствах, на рівні не нижчому від його собівартості;

створення сприятливих умов для розвитку кооперації на селі, у тому числі з метою встановлення економічно обґрунтованих закупівельних цін на молоко;

удосконалення системи забезпечення соціальними гарантіями членів особистих селянських господарств, зокрема їх пенсійного забезпечення;

врегулювання статусу особистих селянських господарств, які приєднали до такого господарства земельну частку (пай).

 

За результатами внести Кабінетові Міністрів в установленому порядку узгоджені пропозиції.

 

Мінфіну разом з Мінагрополітики та ДФС опрацювати питання щодо удосконалення системи оподаткування особистих селянських господарств, у тому числі господарств, які приєднали земельну частку (пай), зокрема в частині посилення контролю за сплатою податків та недопущенням їх зменшення та заниження закупівельних цін на молоко.

 

 

 

Ukrainian

Читати ще